Աշխարհը թքած ունի հայերի և ադրբեջանցիների կյանքի, մահվան և արյան վրա
Ռուսաստանցի փորձագետ, Ռուսաստանի Դաշնության Հանրային պալատի անդամ և ռուսական «Առաջին ալիքի» հաղորդավար Մաքսիմ Շևչենկոն, մեկնաբանելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդիրը, հայտարարել է, թե Վաշինգթոնում կամ Բրյուսելում նստած մարդիկ թքած ունեն թե՛ հայերի, թե՛ ադրբեջանցիների կյանքի, մահվան և արյան վրա, հաղորդում է 1news.az-ը:
«Ինձ ամեն դեպքում թվում է` Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծման համար հարկավոր է հաշվի առնել ոչ միայն գլոբալ համաշխարհային խաղորդներին, որոնց համար տարածաշրջանը բնակեցնող թե՛ ժողովուրդները, թե՛ տարածաշրջանը ոչ այլ են, եթե ոչ խաղազինվոր շախմատի տախտակին: Հավատացեք, որ Վաշինգթոնում կամ Բրյուսելում նստած մարդիկ թքած ունեն հայերի և ադրբեջանցիների կյանքի, մահվան և արյան վրա: Ես տեսել եմ այն սխեմաները, որոնք նրանք գծում են: Դրանց վրա նավթագազատարեր են: Այդ սխեմաների վրա չկան զինվորներ, որոնք կնահատակվեն, չկան նրանց կանայքն ու մայրերը, քույրերը, ովքեր հետագայում արցունք կթափեն, եթե, Աստված մի՛ արասցե, մի բան պատահի»,- մեկնաբանել է Շևչենկոն:
Նրա խոսքերով` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մեջ անմիջական շահագրգռվածություն ունեն տարածաշրջանային պետությունները` Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան:
«Իսկ ահա Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան, ընդհակառակը, ուղղակի շահագրգռվածություն ունեն այս տարածաշրջանում: Կան անձնական կամ վաղեմի, երբեմն բարդ, ինչ-որ տեղ ավելի պարզունակ կապեր տարածաշրջանի այս կամ այն պետության հետ: Մեկի մոտ` ավելի ուժեղ, մեկի մոտ` ավելի թույլ: Ես, օրինակ, կարծել և կարծում եմ, որ այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև վերջին երկու տարիներին, խաղացել և խաղում են հսկայական դեր»,- մեկնաբանել է ռուսաստանցի փորձագետը:
Մաքսիմ Շևչենկոն նաև հավելել է, որ «չհաջողվեց ձեռք բերել ինչ-որ հստակ լուծում, սակայն դրան հնարավոր էլ չէր լինի հասնել, քանի որ Թուրքիան չի հրաժարվի Ադրբեջանի աջակցության դիրքորոշումից: Սակայն նույնիսկ այն ուղեգիծը, որը թուրք իշխանությունները որդեգրել են Հայաստանի հետ երկխոսությունում, աննախադեպ էր»:
«Եվս մեկ անգամ ընդգծեմ ռազմական լուծումը թույլ չտալու կարևորությունը, քանի որ ցանկացած ռազմական լուծում Ղարաբաղում, ինչ կարգի պատրանքներ էլ որ չունենային կողմերը, կմխրճի Կովկասը էթնիկ սարսափելի պատերազմների մշտակայուն հորձանուտի մեջ, որտեղից ելք չի գտնվի այն ձև, ինչպես դա հնարավոր էր 90-ականների սկզբերին, երբ դեռևս գործում էին նախկին Խորհրդային Միության ինչ-որ կառույցներ»,- ասել է փորձագետը:
Շևչենկոն խորհուրդ է տվել հաշվի առնել «Իրանի շուրջը տիրող վատթարացող իրավիճակը, որը ոչ միայն իր անմիջական քաղաքական շահագրգռվածությունն ունի այս տարածաշրջանում, այլև հարաբերություններ է պահպանում Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ: Այդ թվում նաև ուժի մեջ են սահմանները, որն այսօր գտնվում է հայկական ռազմական միավորումների վերահսկողության տակ, այդ թվում նաև Լեռնային Ղարաբաղի կողմից: Իրանի շուրջը ստեղծված իրավիճակն այնքանով է վատթարացրել իրավիճակը տարածաշրջանում, որ Թեհրանի համատեղ խեղդումը, որն այսօր տեղի է ունենում, տանում է ուղղակիորեն պատերազմի»:
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի ժողովուրդներին ես կցանկանայի նախազգուշացնել, որ նրանք կարող են տարածաշրջանում համաշխարհային ճգնաժամի, համաշխարհային պատերազմի հրահրման գործիք դառնալ»,- եզրափակել է Մաքսիմ Շևչենկոն:

People sitting in Washington or Brussels don't care about the life, death and blood of Armenians and Azerbaijanis, said Russian expert on political conflicts, member of the Public Chamber of the Russian Federation and host of Russia's First Channel Maxim Shevchenko, commenting on the resolution to the Nagorno-Karabakh conflict, during a PEN Club meeting of journalists from the North and South Caucuses organized by RIA Novosti, reports 1news.az.
"I still think that in order to resolve the Nagorno-Karabakh conflict, it's necessary to take into account not only global players in the world, for whom the region and its inhabitants are no more than pawns on a chessboard. Believe me, the people sitting in Washington or Brussels don't care about the life, death and blood of either Armenians or Azerbaijanis. I have seen those schemes, which they draw up. In them are oil and gas pipelines. In those schemes there aren't soldiers who will die, there aren't their wives, mothers, sisters, who will shed tears if, god forbid, something happens," said Shevchenko.
According to him, it's the regional states — Russia, Iran and Turkey — that have a direct interest in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
"'But states such as Russia, Iran and Turkey, by contrast, have a direct interest in this region. There are personal and long-standing, sometimes complex and in some places, clear ties with these or other states in the region. For some, it's stronger; for others, it's weaker. For example, I believed and believe that the processes between Armenia and Turkey in the past two years still play a crucial role," he said.
The First Channel host added, "a definite solution was not achieved, but it wouldn't have been possible to achieve, since Turkey will not deviate from a position of supporting Azerbaijan. But even the course taken by the Turkish authorities to enter into dialogue with Armenia is unprecedented."
"I stress again the importance of avoiding a military solution, because any military solution to Karabakh, whatever illusions the conflicting parties have, will bring down the entire Caucasus into a permanent vortex of terrible ethnic wars, of which there will be no exit in the same extent as was possible in the early 90s when some structures of the former Soviet Union were still operational," he said.
Shevchenko advised to take into account the "deteriorating situation around Iran, which not only has its personal direct political interest in the region, but also maintains relations with both Armenia and Azerbaijan. This includes borders, which today are under the control of Armenian military units, including on the part of Nagorno-Karabakh. The situation around Iran has complicated the situation in the region so that Tehran's collective stranglehold, which is happening now, is a direct path to war."
"I would just like to warn the peoples of Armenia and Azerbaijan that they can become a tool for unleashing global crisis global war in the region," concluded Shevchenko.