Հրամանատարներին կարգադրել են հետևել նորակոչիկների առողջությանը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ քննարկելով 2010թ. աշնանային զորակոչի գործընթացը պատշաճ կազմակերպելու հարցերը` ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը հրաման է ստորագրել, որով զորամասերի հրամանատարներին կարգադրվում է զորակոչի շրջանում անձնական խիստ վերահսկողություն սահմանել նորակոչիկների ընդունման, նախնական բուժզննման, որակական բնութագրերի ուսումնասիրության և ուսումնական ծրագրերում համապատասխան ընդգրկվածության կազմակերպման նկատմամբ:
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի նույն հրամանով զորամասերի հրամանատարներին կարգադրվում է յուրաքանչյուր 15 օրը մեկ անգամ նորակոչիկների առողջական վիճակի մասին մանրամասն տեղեկանք ներկայացնել ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների վարչություն, իսկ հայտնաբերված ակնհայտ առողջական արատների մասին զեկուցել անմիջապես:

Armenian Army Commanders Ordered to Keep An Eye on Health of New Recruits
Discussing with RA Minister of Defense Seyran Ohanyan the issues related to the 2010 autumn call for military service, the RA Armed Forces Chief of General Staff signed a decree which orders commanders of military units to personally have strict control over the organization of the adoption, preliminary medical examination, study of qualitative characteristics and the corresponding involvement in study programs of new recruits.
With the same decree, the RA Armed Forces Chief of General Staff also ordered the commanders to provide a detailed report on the health of new recruits once every 15 days, and to immediately inform the appropriate department if there any health issues have been detected, reads a press release issued by the RA Ministry of Defense.