Հայաստանը և Սլովակիան ռազմական համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Սլովակիա կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում հանդիպել երկրի պաշտպանության նախարար Լյուբոմիր Գալկոյի հետ, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Երկու երկրների պաշտպանության նախարարների միջև քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Սեյրան Օհանյանի և Լյուբոմիր Գալկոյի կողմից ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Սլովակիայի Հանրապետության Կառավարության միջև ռազմական ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է համագործակցություն հետևյալ հիմնական ոլորտներում` ռազմական կրթություն և զինվորական անձնակազմի մասնագիտացված ուսուցում, ռազմական բժշկություն, խաղաղապահություն, պաշտպանության ռազմավարական վերանայման բնագավառում փորձի փոխանակում և այլն:
Սեյրան Օհանյանը այցելել և ծաղկեպսակ է դրել Բրատիսլավայի կենտրոնում Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը խորհրդանշող հուշարձանին:
Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Սլովակիայից մեկնել է Հունգարիա, որտեղ նույնպես նախատեսված են քննարկումներ երկկողմ ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Армения и Словакия подписали соглашение о военном сотрудничестве
Вчера, 22 ноября, в ходе официального визита в Словакию министр обороны Армении Сейран Оганян встретился со своим словакским коллегой Любомиром Галко. Об этом сообщает пресс-служба МО.
Министры обсудили вопросы двустороннего сотрудничества. Оганян и Галко подписали соглашение «О сотрудничестве в военной сфере между правительствами Армении и Словакии», которым предусматривается сотрудничество в следующих сферах: военное образование и специализированное обучение военного состава, военная медицина, миротворчество, обмен опытом в сфере стратегического пересмотра обороны.
Сейран Оганян посетил и возложил цветы у памятника жертвам Геноцида армян. 23 ноября армянская делегация отправилась из Словакии в Венгрию, где также состоятся обсуждения вопросов двустороннего военного сотрудничества.