Թուրքիայում հիշում են Ստամբուլի հայ ճարտարապետներին
Այսօր Ստամբուլի ժամանակակից արվեստի «Istanbul Modern» թանգարանում «Ստամբուլի հայ ճարտարապետները» խորագրով ցուցահանդես է բացվել:
Ինչպես հաղորդում է Today’s Zaman-ը, այս տարվա նոյեմբերին «Ստամբուլը 2010թ Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակներում նույն անունով գիրք է հրատարակվել:
Ցուցահանդեսի համադրողն է ճարտարապետ Հասան Կուրույազիչին: Կազմակերպիչները ցանկանում են ընդգծել այն հայ ճարտարապետների դերը, ում անուններն այժմ հաճախ չեն հիշատակվում, բայց ովքեր 19-րդ և 20-րդ դարում նշանակալի ավանդ են ունեցել քաղաքի ճարտարապետական ոճի կերտման գործում:

В Турции помнят армянских архитекторов
9 декабря в стамбульском музее современного искусства «Istanbul Modern» открылась выставка под названием «Армянские архитекторы Стамбула».
Как сообщает Today’s Zaman, в ноябре текущего года в рамках программы «Стамбул как культурная столица Европы 2010» была опубликована одноименная книга. Куратор выставки – архитектор Хасан Куруязичи.
Организаторы хотят подчеркнуть роль тех армянских архитекторов, чьи имена упоминаются сейчас нечасто, но которые внесли значительную лепту в создание архитектурного стиля города в 19-20 веках.