Հայաստանում «կուշտ են» Վրաստանի վարած քաղաքականությունից. ԱԺ պատգամավոր
Հայաստանի իշխանությունները «կուշտ են» Վրաստանի վարած քաղաքականությունից: Epress.am-ի հետ զրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը վիկիլիքսյան այն բացահայտումները, որոնք առնչվում են հայ-վրացական հարաբերություններին, վերջինս կարծիք է հայտնել, որ այս գաղտնի փաստաթղթերի ի հայտ գալը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հայաստանյան իշխանությունները հոգնել են արդեն ջավախքահայության հանդեպ տարվող վրացական քաղաքականությունից:
«Պարզապես ելնելով տարածաշրջանային կայունությունից և երկու երկրների միջև եղած բարիդրացիական հարաբերություններից, Հայաստանը որևէ լուրջ քայլ չի ձեռնարկում»,- մեզ հետ զրույցում ասել է Շիրակ Թորոսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թ. վրաց-օսական պատերազմի մանրամասների հետ կապված դիվանագիտական փաստաթղթերն առաջին անգամ հասանելի դարձան «Русский репортер» ամսագրի էլէկտրոնային կայքում, որը, իր հերթին, նյութերը վերցրել էր WikiLeaks-ից:
Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից Վաշինգթոն ուղարկված հաղորդագրության մեջ նկարագրվում է Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարարի և ԱՄՆ-ի դեսպանի տեղակալի միջև 2008 թ. օգօոստոսի 11-ին կայացած զրույցը, որի ընթացքում Հայաստանի փոխնախարարը դժգոհություն է հայտնում` Վրաստանից դեպի Հայաստան ներկրվող ապրանքների ստացման հետաձգման հետ կապված: Նրա խոսքով` վրացական կողմը թույլ չէր տալիս այդ ապրանքներն անցկացնել սահմանով:
ԱՄՆ դեսպանատան հեռագրում նշված է, որ Հայաստանի արտգործնախարարը Վրաստանի վերաբերմունքը որակել է որպես «թշնամական»: Համաձայն հեռագրի` ԱԳ ղեկավարը ամերիկացի դիվանագետին հայտնել է, որ Երևանը փորձում էր օգնել Վրաստանին և մտադիր էր առաջարկել 4000 փախստական ընդունել և միջանցք ստեղծել միջազգային մարդասիրական օգնության համար: «Էլ ի՞նչ են ուզում մեզանից», - Հայաստանի ԱԳ ղեկավարի խոսքերն է մեջբերում WikiLeaks-ի հրապարակած փաստաթուղթը:

Armenia Sick and Tired of Georgia's Policy: Armenian MP
Armenia's authorities are "satiated" with Georgia's adopted policy, said MP Shirak Torosyan, responding to Epress.am's request for comments on the US cables released by WikiLeaks which specifically referred to Armenia-Georgia relations. According to Torosyan, the leaked documents once again proves that Armenian authorities are tired of Georgia's policy as it pertains to Armenian residents in the southern Georgian region of Samtskhe-Javakheti.
"Simply based on regional stability and the good neighborly relations between the two countries, Armenia is not taking any serious steps," said the MP.
According to a cable sent from the US Embassy in Yerevan published by Russian media, in a Aug. 11, 2008 conversation between Armenia's deputy foreign minister and a deputy US ambassador, the Armenian deputy minister expressed his dissatisfaction with the delay in Georgian cargo imported into Armenia. According to him, the Georgian side didn't allow these goods to cross the border.
In the cable, which is not available on the WikiLeaks website and cannot be verified, the Armenian deputy minister called Georgia's attitude "hostile" and told the US diplomat that Armenia was attempting to help Georgia and intended to propose accepting 4,000 refugees and create a corridor for international aid. "What else do they want from us?" the Armenian foreign ministry official had said, according to the leaked cable.