ՀԱԿ ակտիվիստների` 7 ամիս տևած դատավարությունն ավարտվեց
Այսօր ավարտվեց Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդ ակտիվիստների` Դավիթ Քիրամիջյանի և Սարգիս Գևորգյանի շուրջ 7 ամիս տևած դատավարությունը:
Մինչ դատավճռի հրապարակումը պաշտպանական ճառով հանդես եկան երիտասարդների պաշտպանները, որոնք նշեցին, որ դատաքննության ընթացքում մեղադրանքի ոչ մի տող չի ապացուցվել, և իրենց առաջ քաշած ապացույցները չեն հիմնավորել երիտասարդների մեղքը:
Բացի այդ, պաշտպանները ևս մեկ անգամ փաստեցին, որ իրենց պաշտպանյալները ոչ մի հանցանք չեն գործել, այլ` ընդհակառակը նրանց նկատմամբ է բռնություն կիրառվել:
Այունամենայնիվ, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը վճռեց երիտասարդների նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառել և նշանակեց 2 տարվա փորձաշրջան:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսի 31-ին վերոնշյալ երկու երիտասարդներին և ևս 15 հոգու, այդ թվում` երեք լրագրողների, ոստիկանները բերման էին ենթարկել նրա համար, որ նրանք փորձել են մտնել Ազատության հրապարակ: Բերման ենթարկվելուց հետո Դավիթ Քիրամիջյանը մեկ ամիս է մնացել անազատության մեջ, իսկ Սարգիս Գևորգյանը 3 օր: Քիրամիջյանի նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել 258 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խուլիգանություն, որն իրականացվել է մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից), Գևորգյանի նկատմամբ` 316 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն կամ դա գործադրելու սպառնալիքը):
Հիշեցնենք նաև, որ երիտասարդներն իրենց ցուցմուքներում ևս նշել էին, որ այդ օրը ոստիկանները իրենց նկատմամբ բռնություն են կիրառել:

Молодых армянских оппозиционеров будут испытывать 2 года
28 декабря закончилось судебное дело в отношении молодых политических активистов Армянского национального конгресса Давида Кирамиджяна и Саркиса Геворгяна, длившееся около 7-и месяцев.
До оглашения постановления суда адвокаты активистов выступили с речью, в которой отметили, что ни один из пунктов обвинения не был доказан. Кроме того, адвокаты заявили, что насилие применялось в отношении их подзащитных.
Тем не менее, судья Мнацакан Мартиросян постановил не применять условное наказание, назначив 2-летний испытательный срок.
Напомним, что 31 мая молодые активисты Конгресса, а также 15 человек, в том числе трое журналистов, были задержаны полицией за то, что попытались пройти на территорию площади Свободы. После задержания, Давид Кирамиджян месяц провел за решеткой, Саркис Геворкян провел в неволе 3 дня.
В отношении Кирамиджяна было выдвинуто обвинение по статье 258, часть третья, пункт 1 (хулиганство, осуществленное группой лиц или организованной группировкой), а Геворкян обвинялся в угрозе или приченении легкого вреда здоровью представителя власти (статья 316 часть 1).
Активисты показывыли, что сотрудники полиции сами применяли насилие.
Отметим, что руководство столицы организовало детские аттракционы и на условиях бесплатной аренды предоставило торговцам сувенирами лотки на площади Свободы после того, как армянская оппозиция объявила о намерении вновь проводить митинги у здания оперы. До того площадь была закрыта более 2 лет для строительства подземной стоянки весной 2008-го после силового разгона многодневной акции протеста несогласных с итогами президентских выборов. Тогда погибли 10 человек. Непосредственные виновники произошедшего до сих пор не выявлены.