Գայլերի և Եհովայի վկաների տիպաբանական նմանությունները` ըստ լրագրողի
Եհովայի վկաները տիպաբանական նմանություն ունեն գայլերի հետ, քանի որ գայլերը զոհին փնտրելու համար խմբերով` ոհմակներով են դուրս գալիս որսի, ինչպես և անում են Եհովայի վկաները` խմբերով կամ զույգերով թակելով մարդկանց դռները, փողոցներում կանգնեցնելով մարդկանց, իրականացնում որս` հոգևոր առումով:
Epress.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով իր հեղինակային «Տեսանկյուն» հաղորդաշարի ժամանակ Եհովայի վկաների հասցեին արված «աղանդավորների ոհմակ» արտահայտությունը, այսպես է ասել լրագրող, քաղաքական վերլուծաբան Գևորգ Ալթունյանը:
«Դա իմ հեղինակային հաղորդումն է, որի ընթացքում իմ կողմից հնչեցրած արտահայտությունը որևէ կերպ չի հակասում ՀՀ Սահմանադրությանը: Ավելին, այդ նրանք են ՀՀ օրենքը խախտում` հակասահմանադրական գործունեություն ծավալելով Հայաստանի տարածքում»,- մեզ հետ զրույցում ասել է Ալթունյանը` պատասխանելով մեր հարցին, թե արդյոք լրագրողի մեկնաբանությունը չի հակասում ՀՀ Սահմանադրության 26-րդ հոդվածին, համաձայն որի «յուրաքանչյուր ոք ունի մտքի, խղճի և կրոնի ազատության իրավունք»:
Ալթունյանը նշել է, որ համաձայն ՀՀ օրենքի` միայն Հայ Առաքելական Եկեղեցին իրավունք ունի լայնածավալ քարոզչություն իրականացնել, իսկ մյուս գրանցված կրոնական կազմակերպությունները պետք է իրենց քարոզչությունն անեն իրենց տարածքներում` գրասենյակներում:
«Ես պարզապես չեմ հասկանում, թե ինչու նրանք դատական հայց չեն ներկայացնում սկզբնաղբյուրի դեմ: Բոլորս էլ գիտենք, որ 2010 թվականի նոյեմբերի 8-ին Սևանում տեղի ունեցած սպանությանը բազմաթիվ լրատվամիջոցներ արձագանքել էին, մի քանիսն էլ նույնիսկ սեփական հետաքննությունն էին անցկացրել, և պարզել, որ իր ծնողներին խոշտանգելով սպանած Արման Խաչիկի Թորոսյանը Եհովայի վկա է»,- ասել է Ալթունյանը:
Նշենք, որ «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպությունը և մի շարք այլ քաղաքացիներ դատական հայց են ներկայացրել ընդդեմ Գևորգ Ալթունյանի, և պահանջում պատասխանող հեռուստաընկերությանը պարտավորեցնել անհապաղ հերքել հայցվորի պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող` «Տեսանկյուն» հաղորդաշարի ընթացքում տարածված այն հաղորդագրությունը, թե իր ծնողների սպանության մեջ մեղադրվող Արման Թորոսյանը Եհովայի վկա է: Նաև խնդրել են պարտավորեցնել «անհապաղ ներողություն խնդրել` վերոհիշյալ սուտ տեղեկությունը տարածելու համար»:

Armenian TV Host Responds to his Controversial Statement on Jehovah's Witnesses
Jehovah's Witnesses have a "typological similarity" with wolves, since wolves, looking for victims, travel in packs, as do Jehovah's Witnesses, in pairs or in groups, knock on doors, stop people on the street, go hunting... in a spiritual sense, said journalist, political analyst Gevorg Altunyan, speaking to Epress.am and commenting on the phrase "pack of sectarians" which he made during the TV program Tesankyun ("View") of which he is the host.
"That is my broadcast, during which statements I make in no way contradict the RA Constitution. Moreover, they are the ones violating RA law by carrying out unconstitutional activities in Armenia," said Altunyan, responding to the Epress.am question as to whether his statement doesn't contradict Article 26 of the Constitution of the Republic of Armenia which states "Everyone shall have the right to freedom of thought, conscience and religion."
Altyunyan noted that according to RA law, only the Armenian Apostolic Church has the right to preach its religion, while other registered religious organizations must preach only in their places of worship and in their offices.
"I simply don't understand why they don't sue the source. Everyone knows that many news agencies commenting on the Nov. 8, 2010 murder in Sevan, many even conducting their own investigations, ascertained that Arman Khachik Torosyan who tortured and killed his parents is a Jehovah's Witness," said Altunyan.
Note that Jehovah's Witnesses in Armenia and a number of other citizens have filed a lawsuit against Gevorg Altunyan, as well as asking the court to mandate the TV station to immediately deny the statement broadcast by Tesankyun that Arman Torosyan is a Jehovah's Witness, which they say disrespects their honor and dignity.