Ի հեճուկս Բաքվի` ԼՂՀ-ում հատուկ ուշադրությամբ կվերաբերվեն լեհերին
Վերջին ժամանակներս Բաքվի քարոզչամեքենայի շահարկումների առարկա է դարձել Ադրբեջանում Լեհաստանի դեսպանության կայքէջում տեղադրված` Լեհաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունը, որի առիթը 2010 թվականի դեկտեմբերին Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Թոմաշ Պորեբայի այցն էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն: Այս մասին ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
ԼՂՀ ԱԳՆ նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղ այցելությունների անցանկալիության վերաբերյալ Լեհաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հաղորդագրությունը երաշխավորական-տեղեկատվական բնույթ է կրում, ինչի մասին, մասնավորապես, վկայում է այն, որ Լեհաստանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջում նշված տեղեկատվությունը բացակայում է:
«Այդուհանդերձ, տարօրինակ է մնում Լեհաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը, քանի որ նաև այդ երկիրն է նախաձեռնել ԵՄ «Արևելյան գործընկերություն» ծրագիրը, որը հիմնված է ժողովրդավարության և միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա: Արդյո՞ք լեհական իշխանությունները դրանով իսկ չեն ոտնահարում իրենց քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները: Չէ որ դեռ ոչ մեկի կողմից չի բեկանվել ազատ տեղաշարժվելու և ճշմարտացի տեղեկատվություն ստանալու մասին իրավունքի միջազգային համաձայնագիրը: Միանգամայն տեղին կլինի հարց ուղղել Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար պան Ռադոսլավ Սիկորսկուն, թե արդյոք տվյալ սահմանափակումը տարածվում է նաև լեհ քաղաքացի Անջեյ Կասպշիկի վրա (Կասպշիկը ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչն է, ով հաճախ է այցելում ԼՂՀ – Epress.am)», -նշված է ԼՂՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
ԼՂՀ արտաքին գործերի գերատեսչությունը նշում է, որ աշխարհում տարեցտարի աճում է հետաքրքրությունը Արցախի նկատմամբ, չնայած Ադրբեջանի ակտիվ հակազդեցությանը և այն բանին, որ ԼՂՀ այցելող օտարերկրյա քաղաքացիները հայտարարվում են «նոն գրատա» անձինք.
«Զբոսաշրջիկներին հրապուրում են հինավուրց պատմական հուշարձանները, շքեղ բնությունը, առողջ բնապահպանական միջավայրը և այլն: Սակայն, նրանց խոսքերով, երկրի հիմնական հարստությունը կազմում են նրա բարյացակամ և հյուրասեր մարդիկ: Անկասկած, այսուհետև ԼՂՀ-ում առանձնահատուկ ուշադրությամբ կվերաբերվեն Լեհաստանի քաղաքացիներին, ովքեր անտեսելով արհեստական արգելքները, կայցելեն ԼՂՀ»:

Karabakh Officials Promise to Pay Special Attention to Visiting Polish Citizens
Statements by Poland's Ministry of Foreign Affairs published on the Embassy of Poland to Azerbaijan website regarding European Parliament Deputy, main Armenia reporter Thomas Poreba's visit to Nagorno-Karabakh (NKR) in Dec. 2010 "became a subject of speculations for Baku's propaganda machine," reads a press release issued by the de-facto republic's Ministry of Foreign Affairs (MFA).
The NKR MFA further notes that the information published by the Polish Embassy in Azerbaijan regarding the "undesirability" of visits to Nagorno-Karabakh seems to be aimed at the Azerbaijan public, to show Poland's good relations with Azerbaijan. Interestingly, notes the press release, the same information is not available on Poland's MFA website.
"However, the position of the Polish authorities seems odd, as this country is one of the initiators of the EU program of Western Partnership based on the principles of democracy and international law. Don't thus the Polish authorities violate the rights and freedoms of their own citizens? Especially that nobody has repealed the international conventions on the right to free movement and receipt of true information. It is quite suitable to ask Polish Foreign Minister, Sir Radoslav Sikorsky whether this restriction concerns also Polish citizen Andrzej Kasprzyk ," reads the press release in part.
The NKR MFA concludes by noting that tens of thousands of foreign citizens have visited the republic after Armenians in Nagorno-Karabakh approved the creation of an independent state in 1991.
"Surely, the NKR will henceforth pay special attention to Polish citizens who, ignoring any artificial bans, visit the NKR," concludes the press release.