Համմարբերգը պատմել է քաղբանտարկյալների հարազատներին, որ ինքն ամենակարող չէ
Այսօր երեկոյան, ժամը 20.00-ին ԵԽ մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը հանդիպել է քաղբանտարկյալների հարազատների հետ: Հանդիպումը տևել է մոտ մեկ ու կես ժամ: Հանդիպմանը մասնակցել են Նիկոլ Փաշինյանի,Արամ Բարեղամյանի, Սարգիս Հացպանյանի կանայք, Սասուն Միքայելյանի քույրը, Հարություն Ուռուտյանի կինն ու որդին:
Epress.am-ի հետ զրույցում Արամ Բարեղամյանի կինը` Գարունիկ Սողոմոնյանը, ասել է, որ իրենք Համմարբերգին ներկայացրել են իրենց պահանջները, այն է՝ որքան հնարավոր է իրենց հարազատներին արագ ազատ արձակել:
Այն, ինչ քաղբանտարկյալների հարազատներն ասել են մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, նա խոստացել է ներկայացնել իր զեկույցում:
«Նա ասաց, որ մենք իրեն գերագնահատում ենք և ինքը ամենակարող չէ, իրենից ինչ հասնում է, նա խոստացել է կատարել: Նա նշեց, որ կներկայացնի զեկույցում, սակայն ամեն ինչ միայն իրենից կախված չէ: Մենք նաև նրան հիշեցրեցինք, որ ինքը ունի պարտավորություններ Հայաստանի հետ կապված, որոնք պիտի իրականացնի», - ասել է Գարունիկ Սողոմոնյանը:
Հարություն Ուռուտյանի որդու` Գալուստ Ուռուտյանի խոսքով՝ Համմարբերգը հանդիպման ժամանակ ասել է, որ եթե ժամանակը ների, ինքը կհանդիպի բոլոր քաղբանտարկյալների հետ: Նա նախապես ներողություն է խնդրել այն դեպքի համար, եթե չհասցնի բոլորին տեսնել:
«Ես և մյուս քաղբանտարկյալների հարազատները ներկայցրեցինք, թե ինչ բեմական սցենարով են պահում քաղբանտարկյալներին: Ես ներկայացրեցի, որ չորս ոստիկանի ցուցմունքի հիման վրա իմ հայրիկին դատապարտեցին յոթ տարվա ազատազրկման»,- ասել է Գալուստ Ուռուտյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք իրենք ունեն Համմարբերգից ակնկալիքներ՝ թե Բարեղամյանի կինը, թե Ուռուտյանի որդին պատասխանեցին, որ որոշակի հույսեր թեև ունեն, բայց, առաջին հերթին, հույսը իրենց պայքարն է ու պայքարող ժողովուրդը:
«Ազատ խոսքը պիտի հաղթի: Մենք ունենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նման առաջնորդ, որի քաղաքական հեռատեսության շնորհիվ կգա այն օրը, որ ազատ խոսքը կհաղթի: Եվ թող հույս չունենան, թե մենք հույսներս կտրելու ենք, կամ կոտրվելու ենք: Ես ուզում եմ ավարտել իմ հայրիկի խոսքով, որ միշտ մեզ այնտեղից ուղղում է: Մենք չենք կոտրվելու ու հաղթելու ենք»,- ասել է Գալուստ Ուռուտյանը:

Hammarberg Tells Relatives of Armenia's Political Prisoners: I Am Not the Almighty
At 8 pm yesterday evening, Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg met with the relatives of political prisoners in Armenia in an hour-and-half-long meeting. The wives of Nikol Pashinyan, Aram Bareghamyan, and Sargis Hatspanyan; the sister of Sasun Mikaelyan; and the wife and son of Harutyun Urutyan participated in the meeting.
Speaking to Epress.am, Aram Bareghamyan's wife, Garunik Soghomonyan, said they presented their demands to Hammarberg, which are, to release their loved ones as quickly as possible.
Hammarberg promised to address in his report the concerns which the family of political prisoners raised, they said.
"He said, we're overestimating him and he is not the almighty: whatever he hears of, he promises to do. He said that he'll present in his report, but everything doesn't depend only on him. We also reminded him that he has obligations related to Armenia, which have to be realized," said Soghomonyan.
According to Harutyun Urutyan's son, Galust Urutyan, during the meeting, Hammarberg said, if there's time, he will meet with all political prisoners. He apologized in advance, in case he is unable to meet with them all.
"I and the relatives of the other political prisoners outlined in what a staged scenario they're keeping political prisoners. I said, they imprisoned my father for 7 years on the basis of four police officers' testimonies," said Urutyan.
Asked whether they have any expectations from Hammarberg, both Soghomonyan and Urutyan said, though they have some hope, but, in the first place, their hope is their fight and the struggling people.
"Free speech must win. We have such a leader as Levon Ter-Petrossian, thanks to whose political foresight, the day will come when free speech will win. And let them not hope that we will lose our hope or we will be broken. I want to finish with my father's words, who always directs us from there : We won't be broken and we will win," said Urutyan