Համմարբերգը պատմել է քաղբանտարկյալների հարազատներին, որ ինքն ամենակարող չէ
Այսօր երեկոյան, ժամը 20.00-ին ԵԽ մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը հանդիպել է քաղբանտարկյալների հարազատների հետ: Հանդիպումը տևել է մոտ մեկ ու կես ժամ: Հանդիպմանը մասնակցել են Նիկոլ Փաշինյանի,Արամ Բարեղամյանի, Սարգիս Հացպանյանի կանայք, Սասուն Միքայելյանի քույրը, Հարություն Ուռուտյանի կինն ու որդին:
Epress.am-ի հետ զրույցում Արամ Բարեղամյանի կինը` Գարունիկ Սողոմոնյանը, ասել է, որ իրենք Համմարբերգին ներկայացրել են իրենց պահանջները, այն է՝ որքան հնարավոր է իրենց հարազատներին արագ ազատ արձակել:
Այն, ինչ քաղբանտարկյալների հարազատներն ասել են մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, նա խոստացել է ներկայացնել իր զեկույցում:
«Նա ասաց, որ մենք իրեն գերագնահատում ենք և ինքը ամենակարող չէ, իրենից ինչ հասնում է, նա խոստացել է կատարել: Նա նշեց, որ կներկայացնի զեկույցում, սակայն ամեն ինչ միայն իրենից կախված չէ: Մենք նաև նրան հիշեցրեցինք, որ ինքը ունի պարտավորություններ Հայաստանի հետ կապված, որոնք պիտի իրականացնի», - ասել է Գարունիկ Սողոմոնյանը:
Հարություն Ուռուտյանի որդու` Գալուստ Ուռուտյանի խոսքով՝ Համմարբերգը հանդիպման ժամանակ ասել է, որ եթե ժամանակը ների, ինքը կհանդիպի բոլոր քաղբանտարկյալների հետ: Նա նախապես ներողություն է խնդրել այն դեպքի համար, եթե չհասցնի բոլորին տեսնել:
«Ես և մյուս քաղբանտարկյալների հարազատները ներկայցրեցինք, թե ինչ բեմական սցենարով են պահում քաղբանտարկյալներին: Ես ներկայացրեցի, որ չորս ոստիկանի ցուցմունքի հիման վրա իմ հայրիկին դատապարտեցին յոթ տարվա ազատազրկման»,- ասել է Գալուստ Ուռուտյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք իրենք ունեն Համմարբերգից ակնկալիքներ՝ թե Բարեղամյանի կինը, թե Ուռուտյանի որդին պատասխանեցին, որ որոշակի հույսեր թեև ունեն, բայց, առաջին հերթին, հույսը իրենց պայքարն է ու պայքարող ժողովուրդը:
«Ազատ խոսքը պիտի հաղթի: Մենք ունենք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նման առաջնորդ, որի քաղաքական հեռատեսության շնորհիվ կգա այն օրը, որ ազատ խոսքը կհաղթի: Եվ թող հույս չունենան, թե մենք հույսներս կտրելու ենք, կամ կոտրվելու ենք: Ես ուզում եմ ավարտել իմ հայրիկի խոսքով, որ միշտ մեզ այնտեղից ուղղում է: Մենք չենք կոտրվելու ու հաղթելու ենք»,- ասել է Գալուստ Ուռուտյանը:

Хаммарберг попросил родственников политзаключенных не переоценивать его возможности
В среду вечером в 20:00 комиссар СЕ по правам человека Томас Хаммарберг, находящийся с визитом в Ереване, встретился с родственниками политзаключенных. На встрече присутствовали супруги Никола Пашиняна, Арама Барегамяна, Саргиса Ацпаняна, сестра Сасуна Микаеляна, а также супруга и сын Арутюна Урутяна.
В беседе с Epress.am супруга Арама Барегамяна Гаруник Согомонян заявила, что они представили Хаммарбергу свои требования о незамедлительном освобождении политзаключенных.
Хаммарберг пообещал включить в свой доклад все то, что ему сообщили родственники заключенных.
«Он заявил, что мы переоцениваем его возможности и что он не всемогущ, но сделает все, что от него зависит.
Он также отметил, что представит все это в докладе. Однако от него зависит не все. Мы ему напомнили, что у него есть обязанности перед Арменией и он должен их исполнить», - сказала Гаруник Согомонян.
По словам сына Арутюна Урутяна, в ходе встречи Хаммарберг заявил, что если позволит время, он встретится со всеми политзаключенными. Он заранее попросил прощения, если это ему не удастся.
«Я и другие родственники политзаключенных представили, по какому сценарию содержат политзаключенных. Я рассказал, как по показаниям четверых полицейских моего отца осудили на семь лет лишения свободы», - Галуст Урутян.
Отвечая на вопрос, чего они ждут от визита Хаммарберга, супруга Барегамяна и сын Урутяна ответили, что они питают некие надежды, но в первую очередь они надеятся на себя и борьбу народа.
«Свобода слова победит. У нас есть такой лидер, как Левон Тер-Петросян, благодаря политической прозорливости которого придет тот день, когда свобода слова победит. Пусть они не думают, что мы потеряли надежду или сломались. Я хочу закончить словами моего отца: Мы не сломаемся и победим», - заключил Галуст Урутян.