Թուրքիան հերքում է. Հայկական ԱԷԿ-ը կապ չունի իրենց չափումների հետ
Թուրքական լրատվամիջոցները հերքել են երեկ տարածած լուրերն այն մասին, թե իբր Արմավիրի մարզում գտնվող Մեծամորի ԱԷԿ-ից ճառագայթման արտահոսքի պատճառով Չեկմեջե միջուկային հետազոտությունների կենտրոնի և Էրզրում քաղաքի համալսարանի փորձագետները երկրի արևելյան հատվածում սկսել են հետազոտություններ իրականացնել` պարզելու համար ճառագայթման մակարդակը Թուրքիայի Արևելյան և Հարավ-Արևելյան շրջաններում` Իգդիրում, Ագրայում, Մուշում, Թունջելիում, և Շիրնակում:
Ըստ Չեկմեջե միջուկային հետազոտությունների կենտրոնի մասնագետների` իրենք իսկապես հետազոտություններ են անցկացնում 6 նահանգներում, սակայն դրանք որևէ կապ չունեն Մեծամորի ատոմակայանի հետ:
Նշենք, որ երեկ Հայաստանի Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը հերքել էր ճառագայթման արտահոսքի մասին լուրերը:
«Ճառագայթման արտահոսք չի գրանցվել: ԱԷԿ-ը նորմալ է գործում, ճառագայթման մակարդակը նորմայի սահմաններում է», - հայտարարել էր նախարարության մամուլի քարտուղար Լուսինե Հարությունյանը:

Turkish media have denied reports circulating yesterday that because of a radiation leakage from the Metsamor Nuclear Power Plant (NPP) in Armenia's Armavir marz (province), experts from Çekmece Nuclear Research and Training Center and Erzrum's Atatürk University began to carry out research to measure radiation levels in Turkey's eastern and southeastern regions of Iğdır, Agra, Muş , Tunceli and Şırnak.
According to Çekmece Nuclear Research and Training Center specialists, they are, in fact, carrying out research in six provinces; however, this research has no connection to the Metsamor NPP.
Recall, Armenia's Ministry of Energy and Natural Resources yesterday denied reports of radiation leakage from Metsamor.
"No radiation leakage has been recorded. The NPP is operating as usual; the radiation levels are within the norms," said the ministry's press spokesperson, Lusine Harutyunyan.