Քաղբանտարկյալները ստիպել են օմբուդսմենին իր մեջ տարբերակել մարդուն ու իրավաբանին
Մարդու իրավունքների միջազգային տեսակետից քաղբանտարկյալ տերմին չկա: Այո, կարող են այնպիսի կասկածներ լինել, որ մարդկանց մեղադրանքի հիմքում եղել են ոչ այնքան ապացուցողական բազա, որքան քաղաքական աստառ, բայց դա ո՞վ պետք է ապացուցի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը:
Նա նաև ասել է, որ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան ինքը կողմնակից կլիներ, որ այդ մարդիկ ազատության մեջ լինեն, բայց որպես իրավաբան հասկանում է, որ կան խնդիրներ, որոնք պետք է իրավաբանորեն գրագետ լուծվեն:
«Ամեն մի կոնկրետ գործում պետք է կոնկրետ մոտեցում ցուցաբերել, բայց ես չեմ բացառում, որ իրավաբանորեն այդտեղ կարող են բարդություններ լինել, օրինակ, կարող է դեպք լինի, որ մի մարդուն ազատելու համար մի 200 մարդու էլ պիտի ազատեն, որովհետև այդ հոդվածով 200 մարդ էլ է նստած: Այսինքն` պետք է հասկանաք, որ դա պարզ գործընթաց չի»,- նշել է Հարությունյանը:

There's no such term as "political prisoner" from an international human rights point of view. Yes, there might be suspicions that people are charged not so much on evidence as they are along political lines, but who's to prove that? asked Armenia's Human Rights Defender Armen Harutyunyan at a press conference in Yerevan today.
He also said, as Human Rights Defender, he would be in support of releasing "those people"; however, as an attorney, he understands that there are issues which must be resolved legally.
"In every specific case, a specific approach must be displayed, but I don't rule out that legally, there can be complications; for example, there can be a case whereby releasing one man means releasing 200 people because 200 people are imprisoned under that article. That is, you have to understand, that it's not a simple process," said Harutyunyan.