ՄԻ պաշտպանը տնտեսությունը պատկերացնում է առանց բացօթյա առևտրի և մենաշնորհների
Պետք է հնարավորություն տալ, ժամանակ տալ, որ մարդիկ տեղյակ լինեն, որ 6 ամիս հետո կամ 1 տարի հետո վերացվելու է բացօթյա առևտուրը, և նաև հնարավորություն ստեղծել, որ մարդիկ կարողնան որոշակի գումար վաստակել իրենց տան համար` առանց դուրսը կանգնելու:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին, խոսելով սոցիալական հարցերի մասին և անդրադառնալով բացօթյա առևտուր իրականացնող մարդկան բողոքին, այսպես է ասել ՀՀ ՄԻՊ Արմեն Հարությունյանը:
«Այսինքն` ձևի հետ համաձայն չեմ, բայց այն, որ փողոցային առևտուրը պիտի Երևան քաղաքում վերանա դրա հետ համաձայն եմ: Բայց ես բազմիցս նշել եմ, որ սպառողների իրավունքները երբեք բավարար երաշխավորված չեն լինի, քանի դեռ մեր տնտեսական համակարգը մենաշնորհային է»,- ասել է Հարությունյանը:

We have to give space and time for people to know that after 6 months or 1 year street trade will be eliminated and also enable people to earn a bit of income for their household without having to stand outside, said Armenia’s Human Rights Defender Armen Harutyunyan, speaking to journalists in Yerevan today about social issues and recent complaints by Yerevan vendors on the street trade ban imposed by the mayor.
“That is, I don’t agree with the way, but I agree that street trade in the city of Yerevan has to disappear. But I have repeatedly said that consumers’ rights will never be sufficiently guaranteed as long as our economic system is a monopoly,” he said.