Նախարարը վստահեցնում է, որ լուծարված ծառայության աշխատակիցներն աշխատանք են ստացել
Փետրվար ամսին կենսաթոշակները սկսել են բաժանել երեկվանից: Վճարման առաջին օրվա ընթացքում արդեն իսկ բաժանվել է 1 մլրդ դրամ: Այս մասին այսօրվա ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում տեղեկացրել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը` պատասխանելով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կենսաթոշակները բաժանելու ընթացքին մասին հարցին:
Գրիգորյանը նշել է, որ հունվար ամսին իրենք սկսել էին կենսաթոշակները բաժանել հունվարի 5-6-ից, իսկ փետրվարին այդ գործընթացը ավելի վաղ է սկսվել: Արդեն իսկ բաժանված 1 մլրդ. դրամը կազմում է Երևան քաղաքում կենսաթոշակ ստացողների մոտավորապես 25 տոկոսը:
Նա նշել է, որ հերթերի հետ կապված խնդիրները նույնպես կանոնակարգվում են:
«Երեկվա դրությամբ, պետք է ասեմ, որ ամեն ինչ նորմալ է եղել, թոշակները նորմալ բաժանվել են: Եվ հավելեմ նաև մեկ բան, պարոն վարչապետ, որ, լուծարված վճարային ծառայության աշխատակիցների հետ կապված շուրջ 31 մարդ արդեն «Հայփոստ»-ի կողմից ընդունվել է աշխատանքի, 121 մարդ հրաժարվել է աշխատանքից, և այս ընթացքում, երբ այլ վճարահաշվարկային կազմակերպությունների հետ նախարարությունը կնքեց պայմանագրեր, արդեն այդ վճարահաշվարկային կազմակերպություններում են ընդունվել աշխատանքի, և այս առումով երեկվա տվյալներով 122 աշխատակիցներ ընդգրկվել են արդեն այլ վճարահաշվարկային կազմակերպություններում աշխատանքի», - ասել է Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք, որ Սոցապահովության վճարումների ծառայության նախկին աշխատակիցները մի քանի անգամ բողոքի ցույցեր են անցկացրել ՀՀ կառավարության շենքի մոտ` նշելով, որ իրենց ծառայությունը լուծարվել էր նոյեմբերի 4-ին, իսկ, բողոքողների խոսքերով, իրենք այդ մասին տեղեկացել են միայն դեկտեմբերի 26-ին: Ծառայության 270 աշխատակիցներ մնացել էին առանց աշխատանք: Հավաքված մարդիկ պահանջում էին իրենց աշխատանքի ընդունել:

Distribution of social assistance payments for February began yesterday. Already, 1 billion drams has been distributed during the first day, said RA Minister of Labor and Social Affairs Artur Grigoryan, responding to RA Prime Minister Tigran Sargsyan's question during a government session today.
Grigoryan said they began to distribute January payments on Jan. 5 and 6, while the process began earlier in February. The one billion drams already distributed comprises approximately 25% of all those in Yerevan on social assistance.
The minister also said, the issue with long wait lines is also being addressed.
"As of yesterday, I have to say, everything was normal, the payments were distributed normally. And let me add one thing, Mr. Prime Minister, around 31 people of the dissolved payment services department have been accepted for work by HayPost, 121 have refused work, and at this time, when the ministry signed contracts with other payment organizations, already they've accepted work in these payment organizations and in this sense, based on yesterday's figures, 122 employees have been given jobs in other payment organizations," said Grigoryan.
Recall that government employees who used to work in the Armenian state department responsible for issuing social assistance payments but were recently made redundant protested on a few occasions in front of the government building, saying their department was dissolved on Nov. 4, however, they only found out about it on Dec. 26. The department's 270 employees were left without a job. The protestors were demanding work as well as the severance pay due to them.