«Իրա՛ն, դադարիր աջակցել Հայաստանին». բողոքի ցույց Անկարայում
Թուրքիայում ապրող ադրբեջանցիների կողմից հիմնադրված «Ադրբեջանցիների հետ համերաշխության խումբը» երեկ` փետրվարի 4-ին, բողոքի ցույց էր կազմակերպել Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում գտնվող Իրանի դեսպանատան դիմաց:
Հիշեցնենք, որ ցույցի նպատակն էր բողոք արտահայտել վերջին շրջանում «Ադրբեջանի ներքին հարցերին Իրանի միջամտության վերաբերյալ, ինչպես նաև Հայաստանի հետ Իսլամական Հանրապետության համագործակցության փաստի և Իրանում ապրող ադրբեջանցիների նկատմամբ կիրառվող խտրականության դեմ»:
Ակցիային մասնակցել է մոտ 100 մարդ: Մասնակիցները թափահարում էին Ադրբեջանի և Թուրքիայի դրոշները, և հետևյալ կարգախոսներ էին հնչեցնում` «Ղարաբաղը պատկանում է թյուրքերին», «Իրա՛ն, հեռացրու ձեռքերդ Ադրբեջանից», «Իրա՛ն, դադարիր աջակցել Հայաստանին», «Թավրիզ, Բաքու, Անկարա` ուժը միասնության մեջ է», «Կեցցե՛ ազատ և աշխարհիկ Ադրբեջանը», «Իրավունք Հարավային Ադրբեջանցիներին ` սովորել մայրենի լեզվով»:
Ակցիայի մասնակիցները դեսպանատան դիմաց սգո ծաղկեպսակ են դրել` նվիրված «հայ-իրանական եղաբայրությանը», հաղորդում է ANS Press-ը:

The group Solidarity with Azerbaijan established by Azerbaijanis living in Turkey held a protest outside the Iranian embassy in Ankara on Feb. 4.
As reported earlier, protestors were opposing Iran’s interference in Azerbaijan’s internal affairs, as well as Iran’s cooperation with Armenia and the violation of rights of Azerbaijanis living in Iran.
Around 100 people participated in the demonstration, holding Azerbaijan and Turkey flags and chanting, "Karabakh belongs to Turks!", "Iran, hands off Azerbaijan!", Iran, stop supporting Armenia!", "Tabriz, Baku, Ankara: strength in unity", "Long live a free and secular Azerbaijan" and "Right of South Azerbaijanis to be taught in their native tongue."
Demonstrators then placed a funeral wreath in front of the embassy with the inscription "Iranian-Armenian Brotherhood," reports ANS Press.