Վարորդներն իշխանություններից պահանջում են փոխել դավադիր օրենքը
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը տարածել է Շիրակի մարզի վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների սեփականատերերի դիմում-բողոքը իշխանություններին: Դիմումը, մասնավորապես, ուղղված է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին, ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին, Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին, Շիրակի մարզպետ Աշոտ Գիզիրյանին:
«Մեզ համար անընդունելի են մշակված և ընդունված այն օրենսդրական փոփոխությունները, որոնց համաձայն վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաները Հայաստանում ՀՀ քաղաքացին կարող է վարել միանվագ մուտքով առավելագույնը 15-օրյա ժամկետով, և, որոնցով մեզ ստիպում են մաքսազերծել այդ ավտոմեքենաները խայտառակ բարձր գներով, որ մենք ի վիճակի չենք», - ասված է վարորդների դիմում-բողոքում:
Վերջինիս հեղինակները տեղեկացնում են, որ իրենք այդ ավտոմեքենաները վարում են վրացական պետական համարանիշերով «այն հասարակ պատճառով, որ իրենց ֆինանսական վիճակը հայաստանյան օրենսդրությամբ և ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի քմահաճորեն սահմանած առասպելական սակագներով թույլ չի տալիս մեզ մաքսազերծել»:
«Ավել գումար ունենալու դեպքում ավելի թանկարժեք մեքենա ձեռք կբերեինք, կամ եթե իմանայինք, որ հայրենի կառավարությունը նման դավադիր օրենսդրական փոփոխություն էր ընդունելու, այդ մեքենաները պարզապես չէինք գնի և ժամանակավոր ներկրի Հայաստան: Մենք վստահ ենք, որ վերոհիշյալ փոփոխությունները ՀՀ օրենսդրության մեջ արվել են առանց տասնյակ հազարավոր հայաստանյան ընտանիքների շահերը հաշվի առնելու, առանց այդ փոփոխությունների տնտեսագիտական, սոցիալական և ժողովրդագրական հետեւանքները հաշվարկելու, ունենալով, լավագույն դեպքում մեկ նպատակ` ամեն գնով բյուջե լցնել, իսկ վատագույն դեպքում`  շարունակել հայաթափել Հայաստանը: Բացի վերոհիշյալը, այդ օրենսդրական փոփոխությունները խոչընդոտում են Ջավախքի մեր հայրենակիցների ազատ տեղաշարժը Շիրակի մարզում և Հայաստանի Հանրապետությունում», -ասված է նամակում:
Վարորդները մի շարք պահանջներ են ներկայացրել` առաջարկելով իշխանություններին շուտափույթ կատարել դրանք.
«Հայաստանում վրաստանյան պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների երթևեկության համար վերականգնել այն օրենսդրական ռեժիմը, ինչ գործում էր մինչ 2010 թվի վերջը: Հայաստանում վրաստանյան պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների երթևեկության հին ռեժիմի վերականգնման հետ մեկտեղ, առաջարկում ենք ամսական մեկ անգամ սահման հատելու պարտադրանքի փոխարեն մտցնել ամսական վճար` 2000-ական դրամ, որը այդ մեքենաների վարորդներս պարտավոր կլինենք վճարել պետական բյուջե առանց սահմանը հատելու: Արմատապես բարեփոխել ներկրվող ավտոմեքենաների մաքսազերծման վճարների հաշվարկի համակարգը, դրույքաչափերը և վճարները, այնպես, որ շարքային քաղաքացիներիս համար շահեկան լինի մեքենաներ ներկրել և մաքսազերծել: ՀՀ գործող օրենսդրության մեջ այնպիսի փոփոխություններ կատարել, որ հնարավոր դառնա վրաստանյան պետհամարանիշերով ավտոմեքենաների վարումը լիազորագրով վստահել այլ անձանց»:
Վարորդները դիմում-բողոքում նաև տեղեկացնում են, որ պատրաստ են վճռականորեն պայքարել իրենց շահերի և սահմանադրական իրավունքների պաշտպանության համար.
«Դիմելու ենք օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներին, ժողովներ, երթեր և հանրահավաքներ ենք կազմակերպելու, դիմելու ենք հասարակության օժանդակությանը, այս խնդրի լուծման համար դիմելու ենք միջազգային հանրությանը, օտար երկրների իշխանություններին»:

Armenian Drivers of Cars with Georgian Plates Propose Alternative Legislation
Gyumri-based Asparez Journalists' Club has disseminated the complaint-appeal prepared by owners of cars in Shirak marz with Georgian plates. The appeal is directed to RA President Serzh Sargsyan, RA National Assembly Chair Hovik Abrahamyan, head of the RA State Revenue Committee Gagik Khachatryan, Gyumri mayor Vardan Ghukasyan and Shirak marzpet (regional governor) Ashot Giziryan.
"It is unacceptable for us the developed and approved legislative amendments, according to which citizens of the Republic of Armenia can enter Armenia with vehicles with Georgian plates once in a 15-day period, and with which they are forcing us to pay disgracefully high customs fees, which we are not able to," reads the drivers' complaint-appeal.
The authors of the letter note that they drive cars with Georgian plates "for the simple reason that our financial situation according to Armenian legislation and amazing rates voluntarily set by RA State Revenue Committee doesn't allow us to pay customs tariffs."
The authors go on to say if they had more money, they would buy more expensive cars, or if they knew that the Armenian government was going to approve such "conspirator legislative changes" than they simply wouldn't have purchased those cars.
"We are sure that the aforementioned amendments to the RA legislation were done without considering the interests of  tens of thousands of Armenian families, without calculating the economic, social and demographic consequences of those changes: in the best case, one reason , the fill the budget at any cost; in the worst case, to continue to push Armenians out of Armenia.
"In addition to the aforementioned, these legislative amendments inhibit our compatriots in Javakhq from moving freely in Shirak marz and in the Republic of Armenia," reads the letter.
The letter concludes with the authors asking Armenian authorities to revert to the legislation as it was at the end of 2010. In addition, they ask that instead of the obligation to pay the high monthly customs fee for one-time entrance at the border that drivers pay a monthly fee of 2,000 drams, which will go into the state budget and won't require drivers to go to the border to pay.