Ակցիա ԱԺ-ի մոտ. երիտասարդը լրագրող է ձևանում, առևտրականները շարունակում են պայքարել
«Վաղն էլ Քաղաքապետարանի մոտ ենք ակցիա անելու, ու մինչև վերջ պայքարելու ենք: Չեն կարա մեզ լռեցնեն, մենք մի ձև պիտի ապրենք, թե չէ, էդ ա մեր ապրուստի միջոցը»: Այսօր Ազգային Ժողովի մոտ էին հավաքվել բացօթյա առևտուր իրականացնող քաղաքացիները, ում «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը նախորդ, Երևանի քաղաքապետարանի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ տեղեկացրել էր, որ այսօր ինքը բացօթյա առևտրով զբաղվողների հարցն է բարձրացնելու Ազգային Ժողովում և ասել, որ իրենք կարող են ակցիան անցկացնել ԱԺ-ի մոտ:
Նշենք, որը նախորդ բողոքի ակցիան ուղեկցվել էր քաշքշուկով ցուցարարների և ոստիկանների միջև, դեպքի վայր էին ժամանել պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը և Վարդան Խաչատրյանը և փորձել թուլացնել լարվածությունը:
Այսօր ցուցարարները մի քանի ժամ շարունակ կանգնել են ԱԺ-ի մոտ և սպասել պատասխանի: Նրանք իրենց հետ բերել էին պաստառներ, որոնց վրա գրված էր՝ «Ամոթ, իշխանությանը», «Ամոթ, քաղաքապետին», «Մի զրկեք աշխատանքից», «Մի զրկեք մեզ հանապազօրյա հացից»:
Ակցիայի ժամանակ մասնակից կանայք Epress.am-ի հետ զրույցում ասել են, որ իրենց կարծիքով իրենց հետևում են ինչ-որ երիտասարդներ.
«Մեր մեջ շպիոններ են ման գալիս, ու իրանց թվում ա, մենք չենք իմանում, խի են իրանք գալիս: Ամեն ակցիայից հետո մենք նկատել ենք, մեր հետևից ջահել տղերք են գալիս, էն օրն էլ հետները աղջիկ էին բերել, գալիս են, կանգնում են մեր տան մոտ: Իրանք ակցիային էլ են գալիս, որ չմտածենք, թե հետևում են, բայց դե մենք հո միամիտ չենք», - պատմում էր կանանցից մեկը:
Այդ ժամանակ մեկ այլ կին էլ մատնացույց արեց ակցիայի վայրում գտնվող մի երիտասարդի և բղավելով հարցրեց` «դու ո՞վ ես, միշտ գալիս ես, ոչ խոսում ես, ոչ բան, ո՞վ ես դու», սակայն երիտասարդը չցանկացավ ներկայանալ:
Մենք փորձեցինք նրանից տեղեկանալ, թե ինչու են կանայք նրան կասկածանքով վերաբերում: Երիտասարդը, ով ներկայացավ Արթուր անունով, նախ պահանջեց մեր ֆոտոխցիկի միջից ջնջել իր նկարները, և ասաց` «իմ համար երեք վայրկյան ա, զանգեմ, զանգեն ձեզ ջնջել տան», այնուհետև ասաց, որ ինքը լրագրող է, աշխատում է «Հայկական ժամանակում»:
Մենք կապվեցինք «ՀԺ»-ի հետ պարզելու համար, արդյոք տվյալ ժամին թերթը լրագրող ունի ակցիայի վայրում, թե ոչ, սակայն խմբագրությունից ասացին, որ անգամ չունեն նման անունով լրագրող:
Բողոքի ակցիան շարունակվում էր, իսկ ավելի ուշ մեզ հետ զրույցում ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանն ասել է, որ Ազգային Ժողովում ինքը բարձրացրել է բացօթյա առևտրականների հարցը, սակայն պատասխանողը` ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ըստ Փոստանջյանի, «ցրողական պատասխաններ է տվել»:
Epress.am-ի հետ զրույցում բողոքի ակցիային մասնակից կանանցից Ալիսան ասել է, որ Զարուհի Փոստանջյանը վերցրել է իրենց հեռախոսահամարները և խոստացել փետրվարի տասնմեկին կապվել և հանդիպել նրանց հետ:
«Մեզ տիկին Փոստանջյանն ասեց, որ կհանդիպենք ու կորոշենք մեր հետագա պայքարի ընթացքը», - ասել է մեր զրուցակիցը:

"And tomorrow we're going to demonstrate outside city hall, and we're going to fight till the end. They can't silence us; we have to live somehow or not; that is how we make our living." Gathered outside the parliament building yesterday were Yerevan street traders, to whom Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan had told at the previous demonstration (held outside Yerevan City Hall) that she would raise their issue in the National Assembly on Feb. 9, adding they could hold a demonstration outside parliament.
Recall, the last demonstration was accompanied by skirmishes between police and protestors. Members of Parliament Zaruhi Postanjyan and Vardan Khachatryan had arrived on scene and tried to defuse the situation.
Yesterday, protestors stood outside parliament for a few hours, waiting for a response. The placards they held had such inscriptions as "Shame on the government," "Shame on the mayor," "Don't deprive us of work," and "Don't deprive us of our daily bread."
Some of the women participating in the demonstration told Epress.am that, in their opinion, they were being followed by certain youth.
"There are spies walking among us and they think we don't know, why do they come. After each demonstration, we notice young boys behind us, that day they had brought a girl with them, they come, they stand by our house. They come to the demonstrations too, so we don't think that they're following us, but we're not naive," said one of the women.
At that moment, another woman pointed at a young man in the crowd and yelling, asked, "Who are you? You always come, you don't speak, nothing — who are you?" but the man didn't respond.
Epress.am tried to find out from the young man why the woman suspect him of being a spy. The young man, who went by the name Artur, first asked his photos to be deleted from the camera then said, "For me, it's three seconds. I call; they call to have you removed." Artur then said that he's a journalist and works at local Armenian paper Haykakan Jamanak ("Armenian Times").
Epress.am called Haykakan Jamanak to find out whether they had sent a journalist to the demonstration, but the editors said no journalist by that name works for them.
The demonstration continued, and later, MP Zaruhi Postanjyan, speaking to Epress.am, said, in parliament she raised the question of the ban on street trading, but the respondent, RA Minister of Finance Vache Gabrielyan, according to Postanjyan, "had given dispersive responses."
"Mrs. Postanjyan told us that we will meet and decide our further course of struggle," said one protestor.