«Ժառանգությունը» պատրաստ է ՀՅԴ-ի հետ միասին բարելավել ընտրական գործընթացները
Երեկ «Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարություն էր տարածել ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ` նշելով, որ այլընտրանքային միասնական նախագծի ձևավորման նպատակով նախաձեռնելու է խորհրդակցություններ քաղաքական ուժերի հետ, որոնց արդյունքներով կկազմակերպի Ընտրական օրենսգրքի ընդդիմության միասնական այլընտրանքային նախագծին նվիրված համաժողով:
Նույն օրը «Ընտրական իրավունքի» շարժման նախաձեռնության մասին հայտարարել էր նաև ՀՅԴ-ն:
Epress.am-ի հետ զրույցում ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն ասել է, իրենք ողջունում են այն բոլոր նախաձեռնությունները, որոնք վերաբերում են ընտրական գործընթացների բարելավմանը:
Մեր այն հարցին, թե արդյոք այս հարցում հնարավոր է համագործակցություն ՀՅԴ-ի հետ, Ստեփան Սաֆարյանն ասել է, որ համագործակցության եզրեր իրենք ունեն այն պարզ պատճառով, որ արդեն մի քանի տարի է` Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխման բազմափուլ ստրատեգիա են իրականացնում:
Սաֆարյանը նաև հիշեցրել է, որ անցյալ տարի իրենք ՀՅԴ-ի հետ 10 կետից բաղկացած համաձայնագիր են պատրաստել ԸՕ-ի բարեփոխման վերաբերյալ, որը ներկայացվել է հանրության լայն քննարկման:
«Կարծում եմ, որ եթե խոսում ենք ընտրական գործընթացների մասին, եթե Դաշնակցությունը պիտի ծավալի կամպանիա, որ հասարակությունը կաշառք չվերցնի, մենք էլ ծավալենք ընտրական գործընթացների բարեփոխումները, ապա մենք մեկ ընդհանուր շարժման հետ գործ ունենք»,- եզրափակել է Ստեփան Սաֆարյանը:

Армянские депутаты встали на защиту избирательных прав
Вчера партия «Наследие» распространила заявление о реформах в Избирательном кодексе. В заявлении отмечалось, что для формирования единого альтернативного проекта партия организует совещания с политическими силами, по результатам которых будет организован конгресс, посвященный проекту единого альтернативного Избирательного кодекса оппозиции.
В тот же день об инициативе движения «Избирательное право» заявила партия «Дашнакцутюн».
В беседе с Epress.am руководитель фракции «Наследия» Степан Сафарян заявил, что они приветствуют все инициативы касательно улучшений избирательных процессов.
На наш вопрос, возможно ли сотрудничество в этом вопросе между «Наследием» и «Дашнакцутюн», Сафарян ответил, что сотрудничество имеет место по той простой причине, что уже несколько лет они реализуют стратегию многоуровневого изменения Избирательного кодекса.
Депутат напомнил, что в прошлом году они вместе с «Дашнакцутюн» подготовили соглашение из 10 пунктов касательно реформ в ИК, которое было представлено на обсуждение общественности.
«Думаю, что если мы говорим об избирательных процессах, если «Дашакцутюн» развернет кампанию, чтобы общество не брало взятки, а мы осуществим реформы в избирательных процессах, то мы имеем дело с одним общим движением», - заключил Степан Сафарян.