Ընտրություններից առաջ Տեր-Պետրոսյանը որդուն ուղարկել էր ԱՄՆ. եղբորորդուն մերժեցին
«Русский репортер»-ը շարունակում է հրապարակել Wikileaks կայքի կողմից գաղտնազերծված նյութերը, որոնք այս անգամ անդրադառնում են Հայաստանում ամերիկացի պաշտոնյաների նամակագրությանն ու փաստաթղթերին:
Համաձայն նոր հրապարակման` Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Պենինգթոնը գրում է, որ ներկայիս քաղաքական ճգնաժամը խթան հանդիսացավ Հայաստանի այն բնակիչների համար, ովքեր վաղուց մտադրություն են ունեցել լքել երկիրը` ավելի լավ կյանքի փնտրտուքներով, իրականություն դարձնելու իրենց մտադրությունը: Եվս 20 հոգի դեսպանատուն դիմեցին մարտի մեկին տեղի ունեցած ճակատագրական բախումներից և լարված իրավիճակից հետո` ԱՄՆ-ում ապաստան ստանալու նպատակով:
«Ընդդիմադիր առաջնորդները դիմեցին մեզ տուրիստական վիզա կամ ապաստան ստանալու նպատակով: Նրանցից մեկը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի եղբորորդին էր, ով, ըստ տեր-Պետրոսյանի տեղակալներից մեկի. ներկայումս թաքնվում է ԱՄԷ-ում` վախենալով սեփական կյանքի համար:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վստահված անձը դիմել էր դեսպանատուն տուրիստական վիզա ստանալու խնդրանքով և պնդում էր, որ Տեր-Պետրոսյանի եղբորորդին` Տիգրանը, չի պատրաստվում քաղաքական ապաստան խնդրել ԱՄՆ-ի իշխանություններից: Մենք բացատրեցինք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ներկայացուցիչներին, որ Տիգրանի հարցում վստահության բացակայության պատճառով, չենք կարող միջամտել վիզայի տրամադրման գործընթացին, այդ իսկ պատճառով նա ստիպված է ընդհանուր հիմունքներով դիմել Դուբայում գտնվող գլխավոր հյուպատոսարան:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի որդին` Դավիթը, հոր պահանջով մեկնել է Լոս Անջելես ընտրություններից առաջ, կրկին կյանքի համար վտանգի պատճառով: Մեր տեղեկություններով` նա դեռ չի վերադարձել: Թեև դժվար է պարզել նման պնդումների իսկությունը, չի կարելի բացառել այն փաստը, որ Հայաստանում անկախությունից հետո քաղաքականության ակնառու և բնորոշիչ հատկություններից է դարձել բռնությունը:

The Russian Reporter, which claims to officially collaborate with the whistle-blowing site WikiLeaks, continues to publish US cables, some referring to observations made by US officials stationed in Armenia. One cable by Charge d'Affaires Joseph Pennington notes that the current political crisis, after the fatal clashes of March 1, 2008, and state of emergency, spurred a number of citizens of Armenia (and an increasing number of intending immigrants from Armenia's middle class) to emigrate.
"Many say the political instability from the crisis has added yet one more disturbing element to their long list of concerns that include economic uncertainties and a worsening environment in which to raise their kids. Some also say they see an ongoing moral decay in society, where rich, well-connected, law-breaking elites run roughshod over ordinary Armenians' rights. In addition to these voices from the middle class, we have also begun to hear disenchanted officials contemplate emigration," reads the cable, in part.
Pennington notes that prominent opposition members have contacted US diplomat about asylum or the issuance of tourist visas "to ride out the crisis in the United States." One of these is Tigran Ter-Petrossian, the nephew of opposition leader and defeated presidential candidate Levon Ter-Petrossian (LTP), who "LTP lieutenants say is hiding out in the United Arab Emirates fearful for his life. "
"LTP's confidants have asked the Embassy to help with a tourist visa, and insist that Tigran has no intention of applying for political asylum once in the United States. (NOTE: We've explained to LTP's representatives that since we cannot establish the bona fides of Tigran's case, we cannot intervene to issue a visa, and that he would have to apply at our consulate general in Dubai like everyone else. END NOTE.) LTP's son David went to Los Angeles before the election at the urging of his father, again presumably out of concern for his son's life. To our knowledge he has yet to return. (NOTE: While it's difficult to ascertain the validity of these allegations, it is undeniable that violence has plagued the development of Armenia's post-independence political culture. END NOTE.)," reads the cable.