Գլխավոր ադրբեջանահային թույլ չտվեցին մասնակցել «Ադրբեջանի մենահամերգին»
Ադրբեջանցիները տապալել են Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի նախագահ Գրիգորի Այվազյանի այցը Բրյուսել, որտեղ փետրվարի 9-ին ԵԱՀԿ շրջանակներում կայացել են քննարկումներ ղարաբաղյան փախստականների վերաբերյալ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Այվազյանը:
«Հրավիրող կողմը` Դամիեն Աբադը, ով հանդիսանում է Եվրոմիություն-Կովկաս բարեկամական խմբի անդամ, հոգալով իմ այցի հետ կապված բոլոր ծախսերը, ինձ հրավիրել էր մասնակցել ԵԱՀԿ շրջանակներում անցկացվող քննարկումներին, որտեղ ես պետք է հանդիպեի Մարդու իրավուքների հանձնաժողովի, արտաքին հարցերի հանձնաժողովի և մի շարք այլ հանձնաժողովների հետ»,- ասել է նա:
Այվազյանը տեղեկացրել է, որ փետրվարի 7-ին ինքը համապատասխան փաստաթղթերը ներկայացրել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատուն, որպեսզի ստանա ելքի վիզա. փաստաթղթերի հետ միասին Գերմանիայի դեսպանատուն է ներկայացվել հրավիրող կողմի գրությունը` վիզա տրամադևրելու խնդրանքով:
«Ես ներկայացրել եմ փաստաթղթերը, և ինձ ասացին, որ ամսի 8-ին` ժամը 16:00, գնամ պատասխանը ստանալու: Սակայն ես գնացի ու ինձ ասացին, որ մերժում են, և նույնիսկ փորձում էին համոզել, որ փաստաթղթերը ետ վերցնեմ, իբր, նման բան չի եղել: Ես հարց եմ բարձրացնում` ի՞նչ պատճառով Գերմանիան շրջափակեց իմ այցը Բրյուսել»,- հայտարարել է բանախոսը:
Նա Բրյուսելում կայացած հավաքը որակել է որպես Ադրբեջանի մենահամերգ, որտեղ ադրբեջանցիները «լացել են կես միլիոն փախստականների հարցով»:
Այվազյանն ասել է, որ իրենք դիմելու են Հայ Դատի գրասենյակ և Ամերիկայի հայկական համագումարին, որպեսզի վերջիններս աջակցեն հանդիպումներ կազմակերպել տվյալ երկրի ղեկավարության, քաղաքացիների հետ, ներկայացնեն Բաքվում կատարված իրադարձությունները:
«Հայը և թուրքը չեն կարողանում մեկ տարածքում ապրել: Թող Գերմանիան չկարծի, որ բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելով` կկիսի Ադրբեջանի նավթադոլարները, քանի որ այդ քաղաքը մերն է»,- ասել է Գրիգորի Այվազյանը:

Главный азербайджанский армянин лишит Германию бакинских нефтедолларов
Азербайджанцы провалили визит председателя Ассамблеи армян Азербайджана Григория Айвазяна в Брюссель, где 9 февраля в рамках ОБСЕ состоялись обсуждения по вопросу беженцев Карабаха. Об этом в пятницу на встрече с журналистами заявил сам Айвазян.
«Депутат Европейского парламента Дамьен Абад, согласился оплатить мои дорожные расходы и пригласил меня принять участие в обсуждениях в рамках ОБСЕ, где я должен был встретиться с Комиссией по правам человека, Комиссией по внешним вопросам, и целым рядом других комиссий», - отметил представитель общины армян Азербайджана.
По его словам, 7 февраля он предоставил все необходимые документы в посольсто Германии в Армении, чтобы получить въездную визу. «После того как я оставил им все документы, мне сказали зайти за ответом 8 февраля в 16:00. В назначенный день я узнал, что мне отказывают в визе, и даже начали уговаривать, чтобы я взял документы обратно якобы я их и не приносил. Мне интересно, почему посольство Германии помешало моему визиту в Брюссель?».
Встречу в Брюсселе он назвал «сольной программой Азербайджана, где они поплакались по вопросу полумиллиона беженцев». По словам Айвазяна, они обратятся в Американский офис «Ай Дат» и Армянскую ассамблею Америки с просьбой о содействии в организации встреч с руководством и гражданами этой страны.
«Армяне и турки (так он называет азрбайджанцев - ред.) не могут жить на одной территории. Пусть Германии не кажется, что подобным поведением она сможет претендовать на нефтедоллары Азербайджана, так как этот город наш», - заключил Григорий Айвазян,, видимо имея ввиду город Баку.
Отметим, что часть армян, бежавших из Азербайджана после погромов в Баку, Сумгаите, Кировабаде и других населенных пунктах АзССР, приехали в Армению. Столкнувшись с трудностями начала 1990-х, негативным отношением к русскому языку и себе как «отуреченным армянам», многие из них перебрались за рубеж, в основном в Россию и США. На сегодняшний день какой-либо организации или силы, объединяющей значительное число выходцев из Азербайджана, в Армении нет.