Գլխավոր ադրբեջանահային թույլ չտվեցին մասնակցել «Ադրբեջանի մենահամերգին»
Ադրբեջանցիները տապալել են Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի նախագահ Գրիգորի Այվազյանի այցը Բրյուսել, որտեղ փետրվարի 9-ին ԵԱՀԿ շրջանակներում կայացել են քննարկումներ ղարաբաղյան փախստականների վերաբերյալ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Այվազյանը:
«Հրավիրող կողմը` Դամիեն Աբադը, ով հանդիսանում է Եվրոմիություն-Կովկաս բարեկամական խմբի անդամ, հոգալով իմ այցի հետ կապված բոլոր ծախսերը, ինձ հրավիրել էր մասնակցել ԵԱՀԿ շրջանակներում անցկացվող քննարկումներին, որտեղ ես պետք է հանդիպեի Մարդու իրավուքների հանձնաժողովի, արտաքին հարցերի հանձնաժողովի և մի շարք այլ հանձնաժողովների հետ»,- ասել է նա:
Այվազյանը տեղեկացրել է, որ փետրվարի 7-ին ինքը համապատասխան փաստաթղթերը ներկայացրել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատուն, որպեսզի ստանա ելքի վիզա. փաստաթղթերի հետ միասին Գերմանիայի դեսպանատուն է ներկայացվել հրավիրող կողմի գրությունը` վիզա տրամադևրելու խնդրանքով:
«Ես ներկայացրել եմ փաստաթղթերը, և ինձ ասացին, որ ամսի 8-ին` ժամը 16:00, գնամ պատասխանը ստանալու: Սակայն ես գնացի ու ինձ ասացին, որ մերժում են, և նույնիսկ փորձում էին համոզել, որ փաստաթղթերը ետ վերցնեմ, իբր, նման բան չի եղել: Ես հարց եմ բարձրացնում` ի՞նչ պատճառով Գերմանիան շրջափակեց իմ այցը Բրյուսել»,- հայտարարել է բանախոսը:
Նա Բրյուսելում կայացած հավաքը որակել է որպես Ադրբեջանի մենահամերգ, որտեղ ադրբեջանցիները «լացել են կես միլիոն փախստականների հարցով»:
Այվազյանն ասել է, որ իրենք դիմելու են Հայ Դատի գրասենյակ և Ամերիկայի հայկական համագումարին, որպեսզի վերջիններս աջակցեն հանդիպումներ կազմակերպել տվյալ երկրի ղեկավարության, քաղաքացիների հետ, ներկայացնեն Բաքվում կատարված իրադարձությունները:
«Հայը և թուրքը չեն կարողանում մեկ տարածքում ապրել: Թող Գերմանիան չկարծի, որ բարեհաճ վերաբերմունք դրսևորելով` կկիսի Ադրբեջանի նավթադոլարները, քանի որ այդ քաղաքը մերն է»,- ասել է Գրիգորի Այվազյանը:

Azerbaijanis ruined my visit to Brussels, where discussions on Karabakh's refugees were taking place on Feb. 9 within the framework of the OSCE, said Assembly of Azerbaijani Armenians NGO President Grigory Ayvazyan, speaking to journalists in Yerevan today.
"The inviting party, Damien Abad, who is a member of the European Union–Caucasus friendship group, taking on all the expenses of my trip, invited me to participate in the discussions held within the framework of the OSCE, where I was to meet with  the human rights commission, the foreign affairs committee and a number of other committees," he said.
On Feb. 7, Ayvazyan said, he submitted to the German embassy in Armenia the necessary documents for an entry visa, along with the letter from the inviting party with the request to grant a visa.
"I submitted the documents and they told me to go and receive a response at 4 pm on the 8th of the month. I went, however, they told me they're refusing and even tried to convince me to take back the documents, as if, such a thing never happened. I ask, for what reason did Germany block my visit to Brussels?" he asked.
Ayvazyan deemed the gathering in Brussels to be a "performance" by Azerbaijan, where Azerbaijanis "cried over the issue of half a million refugees."
Ayvazyan said his group will appeal to the Armenian Cause Bureau (Hay Dat) and the Armenian National Congress of America (ANCA), so that they can assist in organizing meetings with the country's leadership and citizens, in order to present the events that took place in Baku.
"Armenians and Turks cannot live in one area. Let Germany not think that by displaying favorable treatment, it will share in Azerbaijan's oil money, because that city is ours," said Ayvazyan, referring to Baku.