Իրանում ձերբակալել են ընդդիմության առաջնորդին
Իրանի իշխանությունները մինչև ընթացիկ շաբաթվա վերջ տնային կալանքի են առել ընդդիմադիր գործիչ Մեհդի Քարուբիին:
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր առաջնորդներ Միր Հոսեյն Մուսավին և Մեհդի Քարուբին կոչ էին արել ժողովրդին փետրվարի 14-ին դուրս գալ հակակառավարական ցույցի` ի պաշտպանություն Եգիպտոսի և Թունիսի բողոքի ակցիաների:
Մուսավիի գլխավոր օգնական Արդեշիր Ամիր Արջումանը հայտարարել էր, որ Իրանի իշխանությունները պետք է թույլ տան ընդդիմադիրներին 1979 թվականին տեղի ունեցած հեղափոխության հոբելյանին նվիրված խաղաղ ցույցեր անցկացնել:
«Սրանով պարզ կդառնա, արդյոք իրանական իշխանություններն ավելի բարենպաստ վիճակում են, քան Մուբարաքը` Եգիպտոսում, և Բեն Ալին` Թունիսում, թե ոչ», – ասել էր Արջումանը:
Մեկ այլ հարցազրույցի ընթացքում նա նշել էր, որ եթե կառավարությունն ուժ չգործադրի, միլիոնավոր մարդիկ դուրս կգան ցույցի:

Security officials at the premises say the measures will last until next week, it adds. No one is being allowed to enter the house except his wife, reports BBC News.
Karroubi and Mir Hossein Mousavi, another opposition leader, had called for a rally on Monday to support the popular uprisings in Egypt and Tunisia.
The authorities refused permission, calling it a political move.
Although Iran's establishment supports the Egyptian popular protests, a spokesman for Iran's judiciary said on Wednesday that Iranians seeking to show solidarity with Egyptian protesters should join a state-organised rally marking the 32nd anniversary of Iran's 1979 Islamic Revolution on Friday.
Choosing another day to hold a rally means that the opposition leaders "wish to be in a separate front and will create divisions", he told a news conference in Tehran.
Karroubi, a 72-year-old cleric and former parliament speaker, ran against Iranian President Mahmoud Ahmadinejad during the disputed 2009 election which returned the hardline leader to power.