Իտալուհիները դուրս են եկել փողոցներ Բերլուսկոնիի դեմ. ֆրանսուհիները հարվածում էին թավաներին
Հարյուր հազարավոր իտալուհիներ փետրվարի 13-ին բողոքի ցույց են անցկացրել վարչապետ  Սիլվիո Բերլուսկոնիի դեմ, ով կասկածվում է անչափահաս աղջիկների հետ սեռական կապերի մեջ, հաղորդում է Associated Press-ը:
Ցուցարարները պահանջում էին, որպեսզի կանանց նկատմամբ իր թուլությունը թաքցնել չկարողացող 74-ամյա դիվանագետը հրաժարական տա: Բողոքի ակցիայի մասնակիցների կարծիքով` վարչապետի պահվածքը վիրավորում է կանանց արժանապատվությունը:
Բերլուսկոնիի դեմ ուղղված բողոքի ակցիաներ անցել են ինչպես Իտալիայի խոշոր քաղաքներում, այնպես էլ փոքր բնակավայրերում: Իտալուհիներին սատարել են նաև Եվրոպայի այլ երկրների կանայք: Մասնավորապես, Փարիզում մոտ 400 ակտիվիստներ  հարվածում էին կաթսաներին և թավաներին` պահանջելով Բերլուսկոնիի հրաժարականը:
Հիշեցնենք, որ Բերլուսկոնին կասկածվում է մարոկուհի Քարիմա էլ-Մարուգի հետ սեռական կապերի մեջ: Աղջիկը պատմել է, որ վարչապետն իրեն փող և թանկարժեք զարդեր էր նվիրում, սակայն հերքել է այն խոսակցությունները, թե, իբր, Բերլուսկոնիի հետ սեռական հարաբերություններ է ունեցել:

Пока итальянки требовали отставки Берлускони, француженки стучали в сковородки
Сотни тысяч итальянок и сочувствующих им вышли в воскресенье на демонстрации, чтобы выразить протест по поводу отношений премьер-министра страны Сильвио Берлускони с несовершеннолетней девушкой. Об этом сообщает агентство Associated Press.
Митингующие требовали отставки 74-летнего политика, не скрывающего своей слабости к молодым женщинам. По мнению демонстранток, поведение премьер-министра унижает достоинство женщин. Между тем сторонники Берлускони объявили, что акция протеста была инспирирована политическими противниками главы правительства.
Акции против Берлускони прошли как в крупных городах Италии, так и в небольших населенных пунктах. Итальянок поддержали и жительницы Европы. В частности, в Париже около 400 активисток в знак протеста стучали в кастрюли и сковородки, передает Лента.ru.
Напомним, Берлускони подозревается в связях с марокканкой Каримой Эль-Маруг (Karima El Mahroug), которой на момент посещения виллы премьер-министра было 17 лет. Девушка рассказала, что политик дарил ей деньги и драгоценности, но отрицала, что вступала с ним в интимную связь.