Դրամի զանգվածի կառավարումը` ՀՀ կառավարության ձախողումն է. պատգամավոր
Գնաճի առումով ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը ձախողված է. եթե կառավարությունն այսօր հայտարարում է, որ գնաճի հիմնական պատճառները միջազգային շուկաներում պարենամթերքի և մի շարք ապրանքների գների բարձրացումն է, ապա աբսուրդ է Հայաստանում գնողունակ պահանջարկի նվազման, այսինքն` եկամուտների նվազման ճանապարհով այդ գների վրա ազդելը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ վերջին շրջանում Հայաստանում գրանցված գնաճի վերաբերյալ իր գնահատականն է տվել ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանը:
«Ի՞նչ է անում Կառավարությունը` թանկացնում է փողի արժեքը Հայաստանում, ամեն ինչ անում է, որ քաղաքացիների եկամուտները ցածր լինեն` մտածելով, որ եթե ցածր եկամուտ լինի, ապա բնական է` պետք է որ գները իջնեն: Սակայն հարց է առաջանում, եթե, օրինակ, նույն ցորենի գինը պայմանավորված է արտաքին շուկայում Չինաստանի, Ռուսաստանի կամ Կանադայի քաղաքականությամբ, ապա դու ինչպե՞ս ես պատրաստվում 3 միլիոնանոց երկրում գնողունակ պահանջարկի անկման միջոցով նվազեցնել միջազգային գները: Սա պարզապես աբսուրդ է», - ասել է Նռանյանը:
Ըստ բանախոսի` եթե ճիշտ է Կառավարության այն հաստատումը, թե միջազգային գներն են ազդում հայաստանյան գնաճի վրա, հետևաբար միանշանակ է, որ ցածր եկամտի քաղաքականության միջոցով այդ գների նվազեցում ապահովել չի լինի:
«Եթե մենք ասում ենք, որ միջազգային գներով է պայմանավորված, ապա մենք պետք է համապատասխան քայլեր իրականացնենք մեր տնտեսական կառուցվածքը փոխելու ուղղությամբ», - նշել է Նռանյանը:
Նռանյանը հարց է տալիս` ինչ պետք է անի Կառավարությունը, և առաջարկում.
«Առաջին հերթին, եթե մենք ասում ենք, որ մենք մեծապես կախված ենք ներմուծումից, հարց է առաջանում, ո՞ւր են պետական պահուստները: Համաձայն ՀՀ օրենքի, պետական պահուստի միջոցով պետությունը գնաճի պայմաններում կարող է այդ անցումը անցնցում ձևով կազմակերպել: Պարենային անվտանգության ապահովության մասով էլ մենք ոչինչ չենք անում. մենք այսօր արտադրում ենք մեր ցորենի պահանջարկի 35 տոկոսը, 65 տոկոսը ներկրվում է, այնինչ մենք ունենք ռեսուրսներ, մասնավորապես` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կան տարածքներ, որոնք կարող են օգտագործվել ցորենի աճեցման մշակման համար: Այդ գյուղատնտեսական ռեսուրսի օգտագործումը կարող է մեծապես ավելացնել մեր պարենային անվտանգությունը»:
Նա կարծիք է հայտնել, որ դրամի զանգվածի նվազեցումը, իր հերթին, կրճատում է տնտեսական զարգացման հնարավորությունը.
«Կառավարությունը, փաստորեն, զսպում է քաղաքացիների եկամուտը, զսպում է տնտեսական աճը, նվազեցնում է շրջանառու միջոցները տնտեսության մեջ, որպեսզի պայքարի գնաճի դեմ, այնինչ գուցե պետք է աներ հակառակը, այսինքն` խրախուսեր գնաճը, խրախուսեր տնտեսական ակտիվությունը և քաղաքացիների եկամուտների ավելացումը: Քայլերը բազմազան են, սակայն Կառավարությունն առաջնորդվում է միայն մեկ սկզբունքով` դրամի զանգվածի կառավարում, որն իր ձախողված լինելն արդեն ապացուցել է»,- մեկնաբանել է Նռանյանը:

The policy on inflation adopted by the Armenian government has failed: if the government announces today that the main reasons for inflation are increases in the price of foodstuffs and other goods in global markets, then influencing these prices through reducing the demand of purchasing power, that is, reducing income, in Armenia is absurd, said Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) MP Ara Nranyan, assessing inflation in Armenia at a press conference in Yerevan today.
"What is the government doing, making the value of money in Armenia more expensive, doing everything for citizens' incomes to be low, thinking, if salaries are low, then it's natural, prices must drop? But a question arises, if, for example, the price of wheat depends on the policies of China, Russia or Canada in the outside market, then how are you preparing to reduce international prices through reducing the demand for purchasing power in a country of 3 million? This is simply absurd," he said.
According to the politician, if the government's conviction that international prices are influencing Armenia's inflation is correct, then unequivocally, it won't be possible to provide for a reduction of these prices through a policy of low incomes. "If we say it's determined by international prices, then we have to carry out appropriate steps toward changing our economic structure."
Nranyan asks, what should the government do, and then responds:
"In the first place, if we say that we're largely dependent on imports, a question arises, where are the state reserves? According to RA law, through the provision of the state, during inflation, this transition can be organized through non-shocking ways. We're not doing anything in terms of ensuring food safety either: today we produce 35% of our demand for wheat, 65% is imported, though we have the resources; in particular, there are areas in the Republic of Nagorno-Karabakh which can be used to grow wheat. Using this agricultural resource can greatly increase our food security," he said.
In Nranyan's opinion, reducing the Armenian dram supply, in turn, reduces the possibility of economic development:
"The government, basically, limits citizens' incomes, restricts economic growth, reduces working capital in the economy, so that it can fight against inflation, when it perhaps should've done the opposite; that is, encourage inflation, encourage economic activity and increasing citizens' incomes. The steps are many, but the government is guided by only one principle: managing the money supply, its failure having already been proven."