Հուշագրի ստորագրումը նվաստացուցիչ է Սերժ Սարգսյանի համար. կարծիք
Կոալիցիոն հուշագրի ստորագրումից հետո ՀՀ նախագահը նվաստացուցիչ իրավիճակում է հայտնվել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը:
«Նույնիսկ անգամ այն բանից հետո, երբ Գագիկ Ծառուկյանն ստորագրեց Սերժ Սարգսյանի անունը պարունակող ներկոալիցիոն հուշագիրը, ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող մարդը նվաստացած վիճակում է», - ասել է նա:
Հրապարակախոսի կարծիքով, եթե ՀՀԿ-ն և ԲՀԿ-ն «քաղաքական թիմ էին, նման հարց պիտի չառաջանար»: Իրականում, սակայն, Պասկևիչյանի խոսքերով, ստեղծվել է մի այսպիսի իրավիճակ. «Ճիշտ է` ամեն ինչ լավ չի, ճիշտ է` ամեն ինչ էնպես չի, դու լավ նախագահ չես, բայց մենք ստիպված ենք ստորագրել ներկոալիցիոն հուշագիրը»:
Պասկևիչյանն ընդգծել է, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ նա ունի շատ ստույգ և ընդգծված բացասական վերաբերմունք, սակայն, ըստ նրա, Քոչարյանի պաշտոնավարման տարիներին նման բան հնարավոր չէր: Նա նաև կարծիք է հայտնել, նման պահանջի այսքան շուտ առաջ գալը վախի մթնոլորտի արդյունք է:
«Ես կարծում եմ, որ դա կապված էր Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի հետ: Եվ փորձը ցույց է տալիս, որ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը շղթայական ռեակցիայով տարածվում է, և էդ տարածումը կարող է հասնել նաև Հայաստան»:
Վերլուծաբան Արծրուն Պեպանյանը, իր հերթին, նշել է, որ Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունները չեն կարող Հայաստանը դեպի առաջ տանել` նույնիսկ նման ցանկություն ունենալու պարագայում:
«Գլխավորապես իրենք բիզնես ակումբներ են», - ասել է վերլուծաբանը` ցանկություն հայտնելով, որ ԲՀԿ-ՀՀԿ միասնությունը չլիներ: «Արդյունքում Սերժ Սարգսյանը, կարծես թե, շահեց, բայց հայ ազգը կորցրեց իշխանության մեջ երկու բևեռներ առաջանալու մի հնարավորություն, և եթե լիներ նաև ընդդիմությունը որպես մեկ այլ բևեռ, և այս երեքի մեջ արդեն խաղի կանոն հաստատել ավելի դյուրին կլիներ», - հայտարարել է Պեպանյանը:

Signing the Coalition Declaration is Degrading for Serzh Sargsyan: Opinion
After signing the coalition declaration yesterday, the Armenian president finds himself in a degrading position, said publicist Tigran Paskevichyan at a press conference in Yerevan today.
"Even after Gagik Tsarukyan signed the coalition declaration containing Serzh Sargsyan's name, I think that the person occupying the position of president of the Republic of Armenia is in a demoralized position," he said.
In Paskevichyan's opinion, if HHK (the Republican Party of Armenia led by Sargsyan) and BHK (Prosperous Armenia) "were a political team, such an issue wouldn't have arose." In reality, though, according to the publicist, such a situation has been created: "It's true, everything's not well; it's true, everything's not as it should be; you're not a good president, but we're forced to sign the coalition declaration."
Paskevichyan stressed he has a "very accurate and negative attitude" toward second president Robert Kocharian, but, according to him, such a thing wouldn't have been possible during Kocharian's term as president. In his opinion, such a request coming so soon is the result of an atmosphere of fear.
"I think it was connected to the situation in the Middle East. And experience shows that the situation in the Middle East spreads in a chain reaction, and that could also reach Armenia," he said.
Analyst Ardzrun Pepanyan, in turn, said that the Republican Party of Armenia and the Prosperous Party cannot move Armenia forward, even if they had such a wish.
"They're mainly business clubs," he said, expressing a wish that the BKH-HHK unity didn't exist. "As a result, Serzh Sargsysan, it seems, won, but the Armenian nation lost the chance for two 'poles' in government to move forward, and if there was also the opposition as another pole, and rules of the game were established among these three, it would be easier," he said.