Պատգամավորի վրա հարձակումն ավազակապետության նոր որակի դրսևորում է. ՀԱԿ
Իշխանությունը ոչ միայն կորցնում է սառնասրտությունը, այլև ամենափոքր առիթներով մատնում իր խուճապը։ Այս մասին ասված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի հաղորդագրության մեջ:
«Մարտի 3-ին կառավարության շենքի առջև իրենց իրավունքների համար խաղաղ ցույցի դուրս եկած ընդամենը մոտ երկու տասնյակ առևտրականների վրա են հարձակվել եռակի ավելի թվով ոստիկաններ։ Նմանատիպ բռնություններ կիրառվել են նաև ԱԺ առջև բողոքող քաղաքացիների նկատմամբ: Ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունք է տարվել Վարդգես Գասպարին։ Ընդ որում՝ Սահմանադրության և օրենքի կոպիտ այդ ոտնահարումը կատարել են բարձրաստիճան ոստիկանների ղեկավարությամբ՝ արհամարհելով նաև Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության անդամ, պատգամավորներ Անահիտ Բախշյանի, Զարուհի Փոստանջյանի և Արմեն Մարտիրոսյանի ներկայությունը։ Ավելին՝ վերջիններս էլ են դարձել նրանց հարձակման և ուժի գործադրման թիրախ», - նշում են հայտարարության հեղինակները։
Հայ Ազգային Կոնգրեսն իր աջակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնել իրենց իրավունքների համար պայքարող բոլոր քաղաքացիներին և այդ պայքարը սատարող պատգամավորներին:
«Կոնգրեսը դատապարտում է իշխանության անզորությունից բխող հերթական այս վայրագությունը և հայտարարում, որ բոլոր օրինախախտները, սկսած կատարողներից և վերջացրած հրաման տվողներով, պատասխան են տալու օրենքի առաջ: Ոստիկանն իրավունք չունի ձեռք բարձրացնել ոչ մի քաղաքացու վրա: Բայց երբ ոստիկանը ձեռք է բարձրացնում ԱԺ պատգամավորի վրա, սա արդեն ավազակապետության նոր մի որակի դրսևորում է, պետական իշխանության խայտառակություն կամ չգոյության ապացույց: Իշխանությունը նման վարքագծով պետությունը վերածում է խուժանապետության: Եթե Ազգային Ժողովը համարժեք գնահատական չտա կատարվածին և միջոցներ չձեռնարկի, որ բոլոր մեղավոր ոստիկանները պատժվեն, ուրեմն ընդունում է, որ ինքն ամբողջ կազմով արժանի է նման վերաբերմունքի», - նշված է հայտարարության մեջ:

Избиение депутатов – качественно новый уровень для руководства Армении
3 марта перед зданием Правительства примерно два десятка торговцев проводили акцию протеста в защиту своих прав, когда на них напали в трое превосходящие числом полицейские. Об этом говорится в заявлении Армянского национального конгресса.
«В отделение полиции Кентрон был доставлен Вардгес Гаспари. Причем, эти грубые нарушения Конституции и законов были осуществлены под руководством высших полицейских чинов, несмотря на присутствие представителей партии «Наследие», депутатов Анаит Бахшян, Заруи Постанджян и Армена Мартиросяна. Более того, они также стали жертвами насилия со стороны полиции», - отмечают авторы сообщения.
Армянский национальный конгресс выражает свою поддержку и солидарность всем гражданам, борющимся за свои права, и депутатам содействующим этой борьбе.
«Конгресс осуждает эти зверста, причиной которым являются бессилие властей, и заявляет, что все нарушители закона, начиная от исполнителей, и заканчивая теми, кто отдавал приказы, ответят по закону. Полицейский не имеет права поднимать руки на граждан. Но когда полицейский поднимает руку на депутата парламента, это уже качественно новое проявление преступного государства, позор государственной власти, доказательство ее недееспособности. Подобными методами они превращают государство в хулиганократию. Если Национальное Собрание не отреагирует соотвествующим образом, а все виновные полицейские не будут наказаны, значит руководство страны признает, что оно в полном составе само достойно подобного отношения», - говорится в заявлении оппозиции.