Պատգամավորի վրա հարձակումն ավազակապետության նոր որակի դրսևորում է. ՀԱԿ
Իշխանությունը ոչ միայն կորցնում է սառնասրտությունը, այլև ամենափոքր առիթներով մատնում իր խուճապը։ Այս մասին ասված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի հաղորդագրության մեջ:
«Մարտի 3-ին կառավարության շենքի առջև իրենց իրավունքների համար խաղաղ ցույցի դուրս եկած ընդամենը մոտ երկու տասնյակ առևտրականների վրա են հարձակվել եռակի ավելի թվով ոստիկաններ։ Նմանատիպ բռնություններ կիրառվել են նաև ԱԺ առջև բողոքող քաղաքացիների նկատմամբ: Ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունք է տարվել Վարդգես Գասպարին։ Ընդ որում՝ Սահմանադրության և օրենքի կոպիտ այդ ոտնահարումը կատարել են բարձրաստիճան ոստիկանների ղեկավարությամբ՝ արհամարհելով նաև Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության անդամ, պատգամավորներ Անահիտ Բախշյանի, Զարուհի Փոստանջյանի և Արմեն Մարտիրոսյանի ներկայությունը։ Ավելին՝ վերջիններս էլ են դարձել նրանց հարձակման և ուժի գործադրման թիրախ», - նշում են հայտարարության հեղինակները։
Հայ Ազգային Կոնգրեսն իր աջակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնել իրենց իրավունքների համար պայքարող բոլոր քաղաքացիներին և այդ պայքարը սատարող պատգամավորներին:
«Կոնգրեսը դատապարտում է իշխանության անզորությունից բխող հերթական այս վայրագությունը և հայտարարում, որ բոլոր օրինախախտները, սկսած կատարողներից և վերջացրած հրաման տվողներով, պատասխան են տալու օրենքի առաջ: Ոստիկանն իրավունք չունի ձեռք բարձրացնել ոչ մի քաղաքացու վրա: Բայց երբ ոստիկանը ձեռք է բարձրացնում ԱԺ պատգամավորի վրա, սա արդեն ավազակապետության նոր մի որակի դրսևորում է, պետական իշխանության խայտառակություն կամ չգոյության ապացույց: Իշխանությունը նման վարքագծով պետությունը վերածում է խուժանապետության: Եթե Ազգային Ժողովը համարժեք գնահատական չտա կատարվածին և միջոցներ չձեռնարկի, որ բոլոր մեղավոր ոստիկանները պատժվեն, ուրեմն ընդունում է, որ ինքն ամբողջ կազմով արժանի է նման վերաբերմունքի», - նշված է հայտարարության մեջ:

Attacking MPs is New Manifestation of the Authoritarian State: HAK
The ruling authorities are not only losing their composure, but also revealing their  panic on several occasions, reads a statement issued by the Armenian National Congress (HAK) yesterday.
"On Mar. 3, the altogether two dozen vendors who had come outside the government building for a peaceful demonstration for their rights were attacked by triple the number of police officers. Similar violence was applied also on the citizens protesting outside the National Assembly. Taken to police central division was Vardges Gaspari. In addition, this flagrant violation of the Constitution and the law was carried out by the leadership of high-ranking police officials, defying even the presence of National Assembly's Heritage Party faction's members, MPs Anahit Bakhshyan, Zaruhi Postanjyan and Armen Martirosyan. Moreover, they too became targets of attack and use of force," reads the statement.
The opposition group declared its support for and solidarity with all citizens fighting for their rights and MPs supporting this struggle.
"The Congress condemns this next brutality resulting from the authorities' weakness and announces all those who violate the law, beginning from those who carry it out and ending with those who give the orders will answer before the law. Police officers do not have the right to assault any citizen. When an officer raises its hand on a Member of Parliament, this is a new type of manifestation of the authoritarian state, evidence of the authorities' disgrace and non-existence. The authorities, through such behavior, turn the state into a scum-state. If the National Assembly does not give an appropriate assessment of what happened and does not take action for all the guilty police officers to be punished, then it accepts that it, with its entire team, deserves such treatment," the statement concludes.