«Հեղափոխության մեթոդները» կցուցադրեն Երևանում
Մարտի 11-ին «ՄԻԺԻ» գրասենյակում կկայանա «A Force More Powerful» («Հեղափոխության մեթոդները») ֆիլմի ցուցադրությունը:
«Աշխարհում շատ հեղափոխություններ եղել են ու հիմա էլ լինում են: Չհավաքվենք, տեսնենք ո՞նց անենք, որ ստացվի»,- նշված է Facebook-ում տեղադրված հաղորդագրության մեջ, որով կազմակերպիչները հրավիրում են մարդկանց  ֆիլմի ցուցադրությանը:
«Ցուցադրվելու են 20-րդ դարի ամենակարևոր և ամենից քիչ հայտնի պատմությունները` թե ինչպես է ոչ բռնի ուժը հաղթահարել ճնշումն ու բռնատիրական կարգերը` Հարավային Աֆրիկայի պայքարը Ապարտեիդի դեմ և ՉԼեհաստանի Սոլիդարություն աշխատավորական շարժումը», - նշում են կազմակերպիչները:

Film on Overcoming Dictatorships, Oppression to be Screened in Yerevan
On Mar. 11, the Institute for Democracy and Human Rights (IDHR) in Armenia will be screening the film "A Force More Powerful."
"There have been and continue to be many revolutions in the world. Shouldn't we get together and see how we can do it so it happens?" reads a statement on Facebook where organizers invite the public to the film screening.
"Screened will be the 20th century's most important and least understood stories, how non-violent force overcame pressure and dictatorship in South Africa's fight against apartheid and the Czech Republic's Solidarity movement ," reads the organizers' statement.
Discussion will follow the screening of the three-hour documentary (though organizers note only one hour will be shown). The time of the event was not noted.