Երեք նախարար Թուրքիայում հրաժարական է տվել խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ
Թուրքիայի Ներքին գործերի, Արդարադատության և Տրանսպորտի նախարարները երեքշաբթի պաշտոնապես հրաժարական են տվել, ինչը պայմանավորված է խորհրդարանական ընտրություններով, հաղորդում է Hurriyet-ը:
Թուրքիայի սահմանադրության համաձայն` նախընտրական շրջանում այս երեք առանցքային պաշտոնները պետք է փոխանցվեն անկուսակցական անձանց` ընտրություններում չեզոքություն ապահովելու համար:
Ներքին Գործերի նախարար Բեշիր Աթալային փոխարինել է նրա տեղակալ Օսման Գյունեշը, Արդարադատության նախարար Սադուլահ Էրգինին` նրա տեղակալ Ահմեդ Քահրամանը, իսկ տրանսպորտի նախարարության ղեկավար Բինալի Յիլդիրիմի պաշտոնը ստանձնել է նրա տեղակալ Հաբիփ Սոլուկը:

Турецкие министры подали в отставку в преддверие парламентских выборов
Министры внутренних дел, юстиции и транспорта Турции во вторник формально подали в отставку в преддверие парламентских выборов, сообщает сайт газеты Hurriyet Daily News.
Согласно турецкой конституции, на время предвыборного периода эти три ключевых поста должны быть переданы беспартийным лицам, для обеспечения нейтральности атмосферы выборов.
Министра внутренних дел Бешира Аталая сменил его заместитель Осман Гюнеш, министра юстиции Садуллаха Эргина сменил его зам, Ахмет Кахраман, а министр транспорта Бинали Йылдырым был сменен свом замом, Хабипом Солуком.