Ոստիկանություն. Ձերբակալված ՀԱԿ ակտիվիստը չի հերքել հարվածի փաստը
ՀՀ Ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակիր, հայտնի բռնցքամարտիկ, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Սամսոն Խաչատրյանի ձերբակալման վերաբերյալ:
Ինչպես երեկ հաղորդել էր Epress.am-ը, Երևանի կենտրոնում՝ «Դինամո» մարզադահլիճից դուրս գալուց հետո, Սամսոն Խաչատրյանին անհայտ ուղղությամբ տարել էին դիմակավոր մարդիկ: Հետագայում պարզվել էր, որ նա և նրա ընկերները` Միսակ Հովակիմյանն ու Պողոս Թրմզյանը, բերման են ենթարկվել ոստիկանություն: Վերջին երկուսին կիրակի ուշ երեկոյան բաց են թողել:
Ավելի ուշ Խաչատրյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը Epress.am-ին հայտնել է, որ Խաչատրյանը նախնական 72-ժամյա կալանքի է ենթարկվել: Նրան մեղադրում են 316 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)՝ կապված մարտի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Ոստիկանության հաղորդագրության մեջ նշվում է , որ մարտի 1-ին, ժամը 18.00-ի սահմաններում, Սամսոն Խաչատրյանը Երևանի Մաշտոց-Կորյուն փողոցների խաչմերուկում «չի ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, դիմադրություն է ցույց տվել և հարվածել` մարմնական վնասվածք պատճառելով ոստիկաններից մեկին»:
Ըստ ոստիկանության` Սամսոն Խաչատրյանը բաժնում հայտարարել է, որ քաշքշուկի ընթացքում, հնարավոր է, հարվածած լինի, սակայն չի կարող ասել, թե ում է դիպել հարվածը:

The police statement notes that at the intersection of Mashtots and Koryun streets in Yerevan at around 6 pm on Mar. 1, Khachatryan did not obey the lawful demands by police officers, displayed resistance and hit one of the officers, causing him bodily harm.
According to the police, Khachatryan announced at the station that during the kerfuffle, it’s possible he might’ve hit, but he can’t say who was at the receiving end of the blow.
As reported by Epress.am earlier, Khachatryan was picked up outside the Dynamo sports club on Sunday and taken to Yerevan’s central police division. It later became known that his friends, Misak Hovakimyan and Poghos Trmzyan, were also being held by police.
Later, Khachatryan’s attorney Ara Zakaryan informed Epress.am that his client was assigned a pre-trial detention of 72 hours. He is being charged under RA Criminal Code Article 316 Section 1 (violence against a representative of the authorities), connected to the Mar. 1 incident.