Ոստիկանություն. Ձերբակալված ՀԱԿ ակտիվիստը չի հերքել հարվածի փաստը
ՀՀ Ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակիր, հայտնի բռնցքամարտիկ, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Սամսոն Խաչատրյանի ձերբակալման վերաբերյալ:
Ինչպես երեկ հաղորդել էր Epress.am-ը, Երևանի կենտրոնում՝ «Դինամո» մարզադահլիճից դուրս գալուց հետո, Սամսոն Խաչատրյանին անհայտ ուղղությամբ տարել էին դիմակավոր մարդիկ: Հետագայում պարզվել էր, որ նա և նրա ընկերները` Միսակ Հովակիմյանն ու Պողոս Թրմզյանը, բերման են ենթարկվել ոստիկանություն: Վերջին երկուսին կիրակի ուշ երեկոյան բաց են թողել:
Ավելի ուշ Խաչատրյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը Epress.am-ին հայտնել է, որ Խաչատրյանը նախնական 72-ժամյա կալանքի է ենթարկվել: Նրան մեղադրում են 316 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)՝ կապված մարտի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Ոստիկանության հաղորդագրության մեջ նշվում է , որ մարտի 1-ին, ժամը 18.00-ի սահմաններում, Սամսոն Խաչատրյանը Երևանի Մաշտոց-Կորյուն փողոցների խաչմերուկում «չի ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, դիմադրություն է ցույց տվել և հարվածել` մարմնական վնասվածք պատճառելով ոստիկաններից մեկին»:
Ըստ ոստիկանության` Սամսոն Խաչատրյանը բաժնում հայտարարել է, որ քաշքշուկի ընթացքում, հնարավոր է, հարվածած լինի, սակայն չի կարող ասել, թե ում է դիպել հարվածը:

Боксер-оппозиционер признает, что мог кого-то ударить – полиция Армении
Полиция Армении распространила пресс-релиз по поводу ареста сторонника армянской оппозиции знаменитого боксера, дважды чемпиона Европы Самсона Хачатряна.
«1 марта примерно в 6 часов вечера на перекрестке улицы Корюна и проспекта Маштоца Самсон Хачатрян не подчинился законным требованиям сотрудников полиции, оказал сопротивление, ударил одного из них, нанеся полицейскому телесные повреждения. В отделении полиции Самсон Хачатрян заявил, что в ходе потасовки, возможно ударил кого-то, но не может сказать кого именно», - говорится в сообщении полиции.
Накануе в центре Еревана по выходе из спортзала «Динамо», около 16:30 люди в масках увезли Самсона Хачатряна в неизвестном направлении. Позднее выяснилось, что он был задержан вместе с друзьями Мисаком Овакимяном и Погосом Трмзяном, которых впоследствии отпустили.
Позднее в беседе с Epress.am адвокат Хачатряна сообщил, что сторонник армянской оппозиции был подвергнут предварительному 72-х-часовому аресту. Он обвиняется по 1-ой части статьи 316 (применение насилия в отношении представителя власти) в связи с инцидентом, имевшим место 1 марта этого года в ходе митинга.