Դատարանը որոշում կկայացնի Սամսոն Խաչատրյանի կալանքի հետ կապված
Այս պահին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթանում է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակիր, հայտնի բռնցքամարտիկ, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Սամսոն Խաչատրյանի գործով դատավարությունը` դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ: Այսօր դատարանը որոշում է կայացնելու` Խաչատրյանին կալանքի տակ պահելու հետ կապված:
Սամսոն Խաչատրյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը 30 րոպեով դուրս է եկել դահլիճից` նյութերին ծանոթանալու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Սամսոն Խաչատրյանը ձերբակալվել է մարտի 13-ին: Նրան մեղադրում են 316 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)՝ կապված մարտի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Ըստ ոստիկանության` մարտի 1-ին, ժամը 18.00-ի սահմաններում, Սամսոն Խաչատրյանը Երևանի Մաշտոց-Կորյուն փողոցների խաչմերուկում «չի ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, դիմադրություն է ցույց տվել և հարվածել` մարմնական վնասվածք պատճառելով ոստիկաններից մեկին»:
ՀԱԿ-ը Խաչատրյանի ձերբակալությունը որակել է որպես ոստիկանության սադրանք և քաղաքական հայացքների համար հետապնդում:

Армянский суд решает, что делать с боксером-оппозиционером
В эти минуты в ереванском суде общей юрисдикции проходит следствие по делу сторонника Армянского национального конгресса, боксера, дважды чемпиона Европы Самсона Хачатряна. Суд должен вынести решение в связи с арестом Хачатряна.
Адвокат подсудимого Ара Закарян покинул зал заседаний на полчаса для ознакомления с материалом.
Самсон Хачатрян был арестован 13 марта. Он обвиняется по 1-ой части статьи 316 (применение насилия в отношении представителя власти) в связи с инцидентом, имевшим место 1 марта этого года в ходе митинга.
Согласно версии полиции, 1 марта примерно в 6 часов вечера на перекрестке улицы Корюна и проспекта Маштоца Самсон Хачатрян не подчинился законным требованиям сотрудников полиции, оказал сопротивление, ударил одного из них, нанеся полицейскому телесные повреждения.
АНК, в свою очередь, назвал арест Хачатряна провокацией со стороны полиции и преследованием по политическим мотивам.