Դատարանը որոշում կկայացնի Սամսոն Խաչատրյանի կալանքի հետ կապված
Այս պահին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթանում է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակիր, հայտնի բռնցքամարտիկ, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Սամսոն Խաչատրյանի գործով դատավարությունը` դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ: Այսօր դատարանը որոշում է կայացնելու` Խաչատրյանին կալանքի տակ պահելու հետ կապված:
Սամսոն Խաչատրյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը 30 րոպեով դուրս է եկել դահլիճից` նյութերին ծանոթանալու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Սամսոն Խաչատրյանը ձերբակալվել է մարտի 13-ին: Նրան մեղադրում են 316 հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)՝ կապված մարտի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Ըստ ոստիկանության` մարտի 1-ին, ժամը 18.00-ի սահմաններում, Սամսոն Խաչատրյանը Երևանի Մաշտոց-Կորյուն փողոցների խաչմերուկում «չի ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, դիմադրություն է ցույց տվել և հարվածել` մարմնական վնասվածք պատճառելով ոստիկաններից մեկին»:
ՀԱԿ-ը Խաչատրյանի ձերբակալությունը որակել է որպես ոստիկանության սադրանք և քաղաքական հայացքների համար հետապնդում:

Court to Issue Verdict on Samson Khachatryan Case Today
The trial of Armenian National Congress supporter, well-known boxer and double European champion Samson Khachatryan is currently underway in the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts. The court presided over by  Judge Mnatsakan Martirosyan will issue a verdict on the case today.
Khachatryan's attorney Ara Zakaryan left the courtroom for 30 minutes in order to become better familiar with court material.
As previously reported, Samson Khachatryan was arrested on Mar. 13. He is being charged under RA Criminal Code Article 316 Section 1 (violence against a representative of the authorities), connected to an incident that took place during the March 1 HAK rally.
According to a statement issued by the police statement, at the intersection of Mashtots and Koryun streets in Yerevan at around 6 pm on Mar. 1, Khachatryan "did not obey the lawful demands by police officers, displayed resistance and hit one of the officers, causing him bodily harm."
The opposition bloc has called the arrest a "police provocation" and persecution of an activist for his political views.