Հայաստանի տնտեսությունը խոր հիվանդություններով է տառապում. ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ
Այսօր Հայաստանը տնտեսական քաղաքականության իմաստով հասել է սահմանի, որից հետո բոլորն են հասկանում արդեն` իշխանությունը, ընդդիմությունը, սովորական քաղաքացիները, որ այսպես ապրել չի կարելի:
Այս մասին այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
«Մեր երկրում վերջին տասը տարիների ընթացքում հրաժարվեցին տնտեսական քաղաքականություն վարելուց, ինքնահոսի թողեցին երևույթները, երրորդ հազարամյակի սկզբում Հայաստանի տնտեսության համար ստեղծվել էր դրական կոնյուկտուրա, որից, ըստ էության, օգտվեցին անհատները: Տնտեսական քաղաքականության ամբողջական մեխանիզմն ուղղված էր կարճատև ժամանակահատվածում եկամուտներ ստանալուն: Կեղծ մի գաղափար շրջանառվության մեջ դրվեց դա դրամի իրական փոխարժեքի հաշվարկման մեխանիզմն է: Կարճ ժամանակահատվածում մեր փողի գնողունակությունը բարձրացվեց եվրոպական մակարդակի, բայց աշխատուժի կամ վարձատրության տարբերությունը Եվրոպայի համեմատ ավելի ցածր է տասնապատիկ անգամ: Սա, իր հերթին, բացեց ապրանքների ներմուծման համար հնարավորություններ, փակեց մեր արտադրության զարգացման առանց այն էլ ծանր պայմանները», - ասել է Բագրատ Ասատրյանը:
Նա մի օրինակ է բերել, համաձայն որի 2000-2003 թթ ընթացքում Հայաստանի արտահանման ծավալները աճել էին 228 տոկոսով, երբ ներմուծումն աճել էր 144 տոկոսով: Դրան հաջորդած 6 տարիների ընթացքում` մինչև ճգնաժամը` 2008 թվականը, արտահանման աճը կազմել է ընդհանուր 154 տոկոս, իսկ ներմուծման ծավալներն աճել են 345 տոկոսով:
«Գալով վերջին շրջանի իրադարձություններին` վրա եկած ճգնաժամը ուղղակի պատռեց մեր տնտեսության դեմքը: Ուղղակի տնտեսությանը տվեց գնահատական: Տնտեսությունը խոր հիվանդություններով է տառապում, որոնց անհրաժեշտ են բուժման հրատապ միջոցներ», - ասել է Բագրատ Ասատրյանը:

Home / Armenia / Armenia’s Economy Suffering from Serious Diseases: Former Chair of Central Bank
Armenia today, in terms of economic policy, has reached a limit after which everyone — the authorities, the opposition, average citizens — realizes that we can’t live like this, said former chair of the Central Bank of Armenia Bagrat Asatryan at a public forum on inflation organized by the Civilitas Foundation today.
“Our country over the past ten years, refused to pursue economic policies and let the phenomena gravitate; at the start of the third millennium, a positive conjunction was established for Armenia’s economy, which essentially individuals made use of. The entire economic policy mechanism was aimed at receiving income in a short period of time. A false idea was put into circulation: that is the mechanism of calculating the real currency exchange rate. In a short period of time, our currency’s purchasing power was raised to a European level, but the difference is the remuneration of labor compared to Europe is ten times lower. This, in turn, opened the door to importing goods and closed the (without it) difficult conditions for developing our products,” he said.
In one example raised by Asatryan, between 2000–2003, the amount of Armenia’s exports rose by 228% whereas imports rose by 144%. During the few years following this period, until the crisis in 2008, exports rose by 154% while imports increased by 345%.
“Arriving at recent events, the crisis on top of that simply tore the face of our economy. It outright gave an assessment to the economy. The economy is suffering from serious diseases, which needs urgent treatment,” he said.