Հայաստանի տնտեսությունը խոր հիվանդություններով է տառապում. ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ
Այսօր Հայաստանը տնտեսական քաղաքականության իմաստով հասել է սահմանի, որից հետո բոլորն են հասկանում արդեն` իշխանությունը, ընդդիմությունը, սովորական քաղաքացիները, որ այսպես ապրել չի կարելի:
Այս մասին այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
«Մեր երկրում վերջին տասը տարիների ընթացքում հրաժարվեցին տնտեսական քաղաքականություն վարելուց, ինքնահոսի թողեցին երևույթները, երրորդ հազարամյակի սկզբում Հայաստանի տնտեսության համար ստեղծվել էր դրական կոնյուկտուրա, որից, ըստ էության, օգտվեցին անհատները: Տնտեսական քաղաքականության ամբողջական մեխանիզմն ուղղված էր կարճատև ժամանակահատվածում եկամուտներ ստանալուն: Կեղծ մի գաղափար շրջանառվության մեջ դրվեց դա դրամի իրական փոխարժեքի հաշվարկման մեխանիզմն է: Կարճ ժամանակահատվածում մեր փողի գնողունակությունը բարձրացվեց եվրոպական մակարդակի, բայց աշխատուժի կամ վարձատրության տարբերությունը Եվրոպայի համեմատ ավելի ցածր է տասնապատիկ անգամ: Սա, իր հերթին, բացեց ապրանքների ներմուծման համար հնարավորություններ, փակեց մեր արտադրության զարգացման առանց այն էլ ծանր պայմանները», - ասել է Բագրատ Ասատրյանը:
Նա մի օրինակ է բերել, համաձայն որի 2000-2003 թթ ընթացքում Հայաստանի արտահանման ծավալները աճել էին 228 տոկոսով, երբ ներմուծումն աճել էր 144 տոկոսով: Դրան հաջորդած 6 տարիների ընթացքում` մինչև ճգնաժամը` 2008 թվականը, արտահանման աճը կազմել է ընդհանուր 154 տոկոս, իսկ ներմուծման ծավալներն աճել են 345 տոկոսով:
«Գալով վերջին շրջանի իրադարձություններին` վրա եկած ճգնաժամը ուղղակի պատռեց մեր տնտեսության դեմքը: Ուղղակի տնտեսությանը տվեց գնահատական: Տնտեսությունը խոր հիվանդություններով է տառապում, որոնց անհրաժեշտ են բուժման հրատապ միջոցներ», - ասել է Բագրատ Ասատրյանը:

Экономика Армении нуждается в экстренном лечении, уверен экс-глава ЦБ
С точки зрения экономической политики Армения достигла черты, после которой все – власть, оппозиция, обычные граждане – понимают, что так жить нельзя. Об этом, выступая на обсуждении, организованном фондом «Сивилитас», заявил бывший глава Центробанка Баграт Асатрян.
«В течение последних десяти лет в нашей стране отказались от ведения экономической политики, пустили все на самотек. В начале второго тысячелетия для экономики Армении была создана положительная конъюнктура, которой, по сути, воспользовались частные лица. Весь механизм экономической политики был направлен на получение скорой прибыли. В обиход была внесена лживая идея: механизм расчета действительного курса драма. Покупательная способность нашей валюты за короткий промежуток времени была повышена до европейского уровня, но разница рабочей силы или оплаты по сравнению с Европой ниже раз в десять. Это в свою очередь открыло возможности для импорта товаров, закрыло и без того тяжелые условия развития отечественного производства», - сказал Баграт Асатрян.
По его словам, 2000-2003 гг. объемы экспорта Армении возросли на 228%, когда импорт вырос на 144%. В течение последовавших за этим шести лет, до кризиса 2008 года, рост экспорта составил 154%, а объемы импорта увеличились на 345%.
«Подойдя к событиям последнего времени, наступивший кризис просто сорвал маску с нашей экономики, дал ей оценку. Экономика тяжело больна и нуждаетс в экстренном лечении», - резюмировал бывший глава Центробанка Армении.