Արդարադատության նախարարը հայտարարել է, որ ինքը Նիկոլ Փաշինյանի փոստատարը չէ
Երեկ Ազգային Ժողովում «Հրապարակ» օրաթերթի լրագրողը ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հետ զրուցել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանին «Արթիկ» ՔԿՀ-ում նամակագրական կապից զրկելու մասին:
-Պարոն Թովմասյան, փաստորեն, գրիչն ու թուղթն էլ են Փաշինյանի ձեռքից խլել: Դուք ի՞նչ եք պատրաստվում անել դրա հետ կապված:
-Ես չգիտեմ` ինչ են խլել: Ինքը չի գրում: Ինքը ասում ա` գրում եմ, տեղ չի հասնում, հիմա Դուք ասում եք` թուղթ ու գրիչն են խլել:
-Այժմ նաև ասվում է, որ թուղթ ու գրիչն էլ են խլել:
-Էդ էլ են խլե՞լ: Չգիտեմ, տեղյակ չեմ էս պահին: Այսօր առավոտվանից էստեղ եմ եղել:
-Բայց դրա մասին գրվել է արդեն, պարոն Թովմասյան, չե՞ք ուզում զբաղվել այդ հարցով:
-Իմ ուզելով չի, իմ պարտականությունն ա դրանով զբաղվելը:
-Բայց փաստորեն չեք զբաղվում:
-Զբաղվում եմ, զբաղվում եմ:
-Ո՞նց եք զբաղվում, երբ այդ մարդը, փաստորեն, չի կարողանում իր իրավունքներն իրացնել:
-Չեմ պատասխանում: Հիմա գլուխս ուրիշ տեղ ա: Էս պահին տեղյակ չեմ, չեմ կարող Ձեր հարցին պատասխանել:
-Բայց արդեն տևական ժամանակ է, որ էդ մասին խոսվում է, որ իր գրածները չեն հասնում տեղ և այլն:
-Ո՞վ ասեց չեն հասնում: Կգաք իմ աշխատասենյակ, ցույց կտամ բոլոր նամակները, թե որոնք են հասել իրա ստորագրությամբ: Ի՞նչ է նշանակում` չեն հասնում:
-Նաև ուշ են տեղ հասնում նամակները:
-Ես փոստի աշխատող չեմ և ես Նիկոլ Փաշինյանի փոստատարը չեմ, որ յուրաքանչյուր դեպքում տեսնեմ` որը հասավ, որը չհասավ:
-Այնուամենայնիվ, չեք կարծո՞ւմ, որ պետք է խմբագրի պահանջը բավարարվի, որ կալանավայրում նա հնարավորություն ունենա նամակներ ուղարկել:
-Էդ իրա իրավունքն ա: Էդ իրավունքը պետք ա իրականացվի: Իմ կարծիքն էստեղ որևէ նշանակություն չունի: Կներեք, էլ չեմ պատասխանի:
-Ինչո՞ւ չի իրականացվում Նիկոլ Փաշինյանի իրավունքը, դա եմ հարցնում:
-Ո՞վ ասեց չի իրականացվում: Գնացեք` թերթերը կարդացեք, ամեն օր գրում ա ինքը:
-Հենց թերթերում է գրում, որ նամակները տեղ չեն հասնում, ու չի իրականացվում իր իրավունքը:
-Էդ դեպքում ինքը քաղաքական գործիչ է: Դուք վստա՞հ եք, որ ինքը գրում է, կալանավայրում եղե՞լ եք: Այսինքն` ինչ թերթում գրում են` վստա՞հ եք, որ ճիշտ է: Էդ թերթում գրում են, որ ես կաշառակեր եմ, էդպես ա՞:
-Այդ մասին ես չեմ կարդացել, ճիշտն ասած:
-Բա գնացեք կարդացեք` սրիկա եմ, անազնիվ եմ, տենց բաներ են գրում: Եթե հավատում եք, էտա, տենց եք, էլ բան չունեմ Ձեզ ասելու:

Министр юстиции Армении не хочет быть почтальоном политзаключенного
Корреспонденту «Грапарак» удалось в здании парламента задать министру юстиции Грайру Товмасяну вопросы о лишении права на корреспонденцию главного редактора «Айкакан жаманак», политзаключенного Никола Пашиняна.
- Г-н Товмасян, фактически, у Пашиняна отобрали и бумагу с ручкой. Что собираетесь делать в связи с этим?
- У меня нет сведений о том, что отбирали. Он не пишет. Он говорит «пишу, но не доходит до места назначения». Теперь вы говорите, что отобрали бумагу и ручку.
- У него отобрали бумагу и ручку.
- И это отобрали? Не знаю, я не осведомлен. Я сегодня с утра здесь.
- Но об этом уже писали не раз. Вы не хотите заняться этим вопросом?
- Это не зависит от моих желаний. Заниматься этим – моя обязанность.
- Но, фактически, не занимаетесь.
- Занимаюсь, занимаюсь.
- Как занимаетесь, если этот человек, фактически, не может пользоваться своими правами?
- Не стану отвечать. Сейчас мои мысли заняты другим. В данный момент я не в курсе и не могу ответить на Ваш вопрос.
- Но о том, что его письма не доходят, говорится уже давно.
- Кто сказал, что не доходят? Придете в мой кабинет, я покажу все письма с его подписью. Что значит «не доходят»? Я не сотрудник почты и не почтальон Никола Пашиняна, чтобы каждый раз проверять, какое письмо дошло, а какое - нет.
- Тем не менее, вы не считаете, что требование журналиста должно быть удовлетворено, него должна быть возможность отправлять письма из тюрьмы?
- Это его право. Это право должно быть реализовано. Мое мнение здесь не имеет никакого значения. Извините, больше я не стану отвечать.
- Я спрашиваю, почему не реализуется право Никола Пашиняна?
- Кто сказал, что не реализуется? Пойдите и прочтите газеты, он пишет каждый день.
- Именно в газетах и пишет, что письма не доходят.
- В таком случае он политический деятель. Вы уверены, что он пишет? Вы были в тюрьме? То есть, уверены, что все написанное в газете - правда? В этой газете пишут, что я - взяточник. Это правда?
- Об этом я, по правде сказать, не читала.
- Так пойдите и прочтите: я подлец, бесчестный человек - вот что пишут. Если вы верите, мне больше нечего вам сказать.