«Նաև Ռոբերտ Քոչարյանի ձեռքով». օրաթերթից 11.5 միլիոն են պահանջում
«Ժամանակ» օրաթերթի դեմ ներկայացված է երեք դատական հայց, որոնց արդյունքում օրաթերթից ընդհանուր առմամբ պահանջում են 11.5 միլիոն դրամ:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արման Բաբաջանյանը (լուսանկարում):
«Առաջին գործը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կնոջ Բելլա Քոչարյանի, և որդու` Սեդրակ Քոչարյանի ներկայացրած դատական հայցն է`6 միլիոն դրամ պահանջով, երկրորդ գործը` «Գլենդել Հիլզ» ընկերության հայցը` նախնական 3 միլիոնով, երրորդ գործը Թաթուլ Մանասերյանի հայցն է` 2.5 միլիոն փոխհատուցմամբ»,- դատական հայցերի մանրամասները ներկայացրել են Բաբաջանյանը և փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Գլխավոր խմբագրի խոսքով` այս ամենի նպատակն օրաթերթին ֆինանսական վնաս հասցնելն է.
«Ռոբերտ Քոչարյանն իր պաշտոնավարման ընթացքում անձամբ իմ նկատմամբ հետապնդում է իրականացրել, ես ազատազրկվել եմ: Նրան հանգիստ չի տալիս, որ ես այսօր ազատության պայմաններում թերթ եմ խմբագրում, և ինքը նաև իմ թիրախներից մեկն է: Ես ոչ ընկրկելու եմ, ոչ էլ վախենալու եմ Ռոբերտ Քոչարյանի այս գործելաոճից: Ես այստեղ քաղաքական վենդետայի տարրեր եմ տեսնում»:
Նա պատմել է, որ իր բանտում եղած ժամանակ Քոչարյանի անվտանգության աշխատակիցները այցելել են իրեն և առաջարկել փակել թերթը և հեռանալ երկրից:
«Իրականում ես կարծում եմ, որ ընտրական այս թեժ հանգրվանին դատավարությունները չեն պակասելու, գնալով ավելի թեժանալու են, ավելանալու են, և իրական նպատակը թերթերը փակելն է: Ես ունեմ կոնկրետ տեղեկություններ, որ սա նախագահականից իջեցված պատվեր է, էստեղ իշխանությունը ծրագրված պայքար է սկսել ազատ մամուլի դեմ»,- հայտարարել է Բաբաջանյանը:
«Հայելի»-ի ակումբավար Անժելա Թովմասյանը հարցրել է` թե ինչո՞ւ է այդ ամենն արվում Ռոբերտ Քոչարյանի ձեռքով:
«Ինչու չէ նաև Ռոբերտ Քոչարյանի ձեռքով», - պատասխանել է բանախոսը:
Մեր այն հարցին, թե արդյոք Բաբաջանյանը կարծում է, որ ՀՀ ներկայիս և երկրորդ նախագահները միասին փորձում են փակել թերթերը, վերջինս հակասել է ինքն իրեն.
«Ես այդպիսի բան չեմ կարծում, ես ասում եմ, որ այսօր նախագահականից իջեցված հրահանգի սահմաններում են հետապնդում այն թերթերին, որոնք քիչ թե շատ ունեն անկախություն»:
Բաբաջանյանը նշել է, որ Քոչարյանները պահանջված գումարի չափը պայմանավորել են նրանով, որ իրենք գտնում են, որ դա բիզնես մոդել է:
«Ես հարցնում եմ, թե ինչպես են նրանք բացատրում դատական ծախսերի համար ներկայացված 3 միլիոնը, նրանք ինձ ասում են դա բիզնես մոդել է: Այսինքն` իրենք դիտում են, որ դատարանը ինչ-որ մի բիզնեսի վայր ա, որտեղ իրենք աշխատում են փող»,- մասնավորեցրել է փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Բաբաջանյանի խոսքով, իրենք, սպառելով հայաստանյան դատական ատյանների հնարավորությունները, դիմելու են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Серж Саргсян не без помощи Кочаряна пытается прикрыть газеты - редактор
Против газеты «Жаманак» представлено 3 судебных иска, в результате удовлетворения которых издание в общей сложности должна выплатить 11.5 млн ($31,500) драмов. Об этом на пресс-конференции 28 марта заявил главный редактор «Жаманак» Арман Бабаджанян (на фото).
«Первое дело – иск, представленный женой и сыном второго президента Роберта Кочаряна Беллой и Седраком Кочарянами. Они требуют 6 миллионов драмов. Второе дело – иск компании «Глендейл Хилз» с предварительными 3 млн. Третье дело – иск Татула Манасеряна с возмещением в 2,5 миллиона», - представил подробности адвокат Бабаджаняна Николай Багдасарян.
Главный редактор издания считает целью этих исков нанесение материального ущерба. «Будучи у власти, меня преследовал лично Роберт Кочарян, и я был арестован. Ему не дает покоя тот факт, что я сегодня на воле и редактирую газету, а он является одной из моих мишеней. Я не отступлю и не испугаюсь этого стиля Роберта Кочаряна. Я вижу в этом элементы политической вендетты».
Он рассказал, что когда находился в тюрьме охранники Роберта Кочаряна навестили его, предложили закрыть газету и уехать из страны.
«В действительности я считаю, что число судебных разбирательств не уменьшится. В горячую пору выборов обстановка еще более накалится, исков станет больше, преследуя цель закрывать газеты. У меня есть конкретные сведения, что это заказ администрации президента. Таким образом власти начали запланированную борьбу со свободной прессой», - заявил Бабаджанян.
На вопрос, почему все делается руками Роберта Кочаряна, редактор ответил вопросом: «А почему бы и нет?».
При этом на уточнение, значит ли это, что второй и действующий президенты совместными усилиями пытаются прикрыть газеты, редактор «Жаманака» ответил: «Я так не считаю. Я говорю, что сегодня, согласно приказу администрации, преследуют те газеты, которые хоть немного независимы».
«Я спрашиваю, как они объяснят судебные издержки в размере 3 млн драмов ($8200), а они мне говорят, мол, это бизнес-модель. То есть они считают, что суд стал местом бизнеса, где можно заработать», - подчеркнул Бабаджанян.
По его словам, исчерпав возможности всех судебных инстанций Армении, они обратятся в Европейский суд по правам человека.