Կեղտոտ-մաքուր իրավիճակ. «Ժառանգությունը» խորհրդարան մտնելու շանս չունի՞
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ նմանատիպ կեղտոտ իրավիճակ Հայաստանում ինքը երբևէ չի հիշում:
«Ես 1988 թվականից, կարելի է ասել, եղել եմ բոլոր քաղաքական պրոցեսներում: 88-ին դեռ դպրոցահասակ տարիքից մեր դպրոցում, այսպես ասած, դասադուլներ էի կազմակերպում, գալիս էինք Օպերայի հրապարակ, այնպես չէր, որ երբևէ քաղաքական անցուդարձից հեռու եմ եղել որպես քաղաքացի, բայց նմանատիպ իրավիճակ երբև չեմ հիշում: Անկախ ամեն ինչից, երբ որ թացը չորի հետ, սևը սպիտակի հետ լրիվ խառնվել է, ու այս ամբողջը մի, այսպես ասած, գունդ ցեխի ձևով անընդհատ շպրտվում է «Ժառանգության», Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վրա, այն անձանց վրա, որոնք որոշակիորեն ուզում են լինել անկախ, որոշակիորեն ուզում են երկրում իսկապես լինի ժողովրդավարական կառավարման համակարգ և ոչ մոնոպոլիաներ` մոնոպոլիա ինչպես տնտեսական ոլորտում, այնպես էլ քաղական ոլորտում: Սա փոքրիկ Հայաստանի համար մեծ շքեղություն է»,- ասել է Արմեն Մարտիրոսյանը:
Վերջինս նշել է, որ Հայաստանը պետք է հարուստ լինի այլընտրանքներով:
«Ինչ վերաբերում է ներկա իրավիճակի գնահատականին, մենք ունենք հրաշալի նախագահ, հրաշալի կառավարություն, հրաշալի իշխանություններ, ուղղակի ունենք շատ երախտամոռ ժողովուրդ: Իշխանություններն այսքան լավ գործեր են անում, սենց լավ հնարավորություն են ստեղծում քաղաքացիների համար, ոսկե սարեր են տալիս, բայց մեր քաղաքացիները չգիտես ինչու դա չեն ընդունում, չեն հասկանում ու փոխարենն այդ ընծաները իշխանությունների կողմից ընդունեն` արտագաղթում են և անընդհատ բողոքում են»,- հեգնել է Մարտիրոսյանը:
Բանավեճի մեկ այլ մասնակից, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մանվել Բադեյանը հակադարձել է Մարտիրոսյանին` նշելով, որ «ավելի մաքուր իրավիճակ չի եղել»:
«Մերկապարանոց հայտարարություններ անելը հեշտ է: Նեղանալ նրանից, որ երեք քաղաքական ուժ չեն ուզում, որ չորրորդը մտնի ԱԺ, և լքել ԱԺ-ի դահլիճը, դա ծիծաղելի է: Ուրիշ բան, որ գնահատականներից հետո պարզ է դառնում, որ, իհարկե, «Ժառանգությունը» որևէ շանս չունի հաջորդ ԱԺ-ում ներկայացված լինելու և այսօրվանից սկսում է այդպիսի բուռն ակցիաներ, ծայրահեղական ակցիաներ ընդհուպ մինչև հացադուլ, որ ավելի երևացող դարձնեն իրենց գործունեությունը»,- ասել է Բադեյանը:
Նա նշել է, որ իր համար հասկանալի չեն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պահանջները: Արմեն Մարտիրոսյանը ներկայացրել է պահանջներից առաջինը` արտահերթ և ազատ ընտրությունների անցկացում: Ի պատասխան Բադեյանը նշել է, որ «ազատը թող լինի», բայց արտահերթին ինքը դեմ է և չի հասկանում, թե ինչու պիտի լինեն արտահերթ ընտրություններ:

Armenia: Dirty or Clean? Ruling and Opposition MPs Debate the State of Affairs
Heritage Party MP Armen Martirosyan told journalists in Yerevan today that he doesn't recall there ever being such a dirty situation in Armenia as there is today.
"Since 1988, it can be said, I've been in all the political processes. In 88, while still of school age, I organized so-called 'class strikes' at our school; we would come to Opera square; it's not like I was ever far from political developments as a citizen, but I don't ever remember there ever being such a situation. Despite everything, when the wet with the dry and the black with the white are completely mixed, and all this, in the form of a mud ball, is constantly thrown at Heritage , on Raffi Hovannisian, on those who certainly want to be independent, definitely want the country to be a system truly governed by democracy and not by monopolies: a monopoly as in the economic sector so in the political sector. This is a great luxury for small Armenia," he said.
Further, Martirosyan said Armenia has to be rich in alternatives.
"As for assessing the current situation, we have a wonderful president, a wonderful government, wonderful authorities; we just have a very ungrateful nation. The authorities do such great work, create such a great opportunity for the people, they give golden mountains, but our citizens, you don't know why, don't accept that; they don't understand and instead of accepting these gifts from the authorities, they emigrate and constantly complain," said the Heritage Party representative rather sarcastically.
Another participant in today's press conference, Republican Party of Armenia (HHK) MP Manvel Badeyan retorted, "There hasn't been a cleaner situation."
"It's easy to make obvious statements. To be upset that three political parties don't want the fourth to get into the National Assembly and to abandon parliamentary hall — that's laughable. something different , when it becomes clear after assessments that, of course, Heritage has no chance whatsoever to be represented in the next National Assembly and begins from today such impetuous actions, extreme actions up until a hunger strike, so they make their activities more noticeable," he said.
The ruling party representative noted that Raffi Hovannisian's demands are incomprehensible to him. Martirosyan then presented the first demand: the holding of early and free elections. Badeyan, in response, said "let it be free," but he is against snap elections and doesn't understand why there have to be early elections anyway.
As a reason, Martirosyan noted that the country is in a state of emergency, while Badeyan retorted with "our country is constantly in a state of emergency, beginning from '88."