Բնապահպանները պարտադիր են համարում Նուբարաշենի աղբանոցի խնդրի լուծումը
Նուբարաշենի աղբանոցի խնդիրը շատ լուրջ է, որը վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն Երևանի, այլ նաև ամբողջ Արարատյան դաշտավայրի և շրջակա գյուղերի համար:
Այսօր Հանրային խորհրդի անդամ, բնապահպան Կարինե Դանիելյանը լրագրողներին է ներկայացրել ՀԽ-ի` մայրաքաղաքի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպման ընթացքում բարձրացրած խնդիրները: Դրանց թվում էր նաև Նուբարաշենի աղբավայրի հիմնախնդիրը:
«Եվ ստորգետնյա ջրերն են աղտոտվում, և վերգետնյա, և սողանքն է, և բազմաթիվ խնդիրներ են առաջանում, բայց քաղաքն ի վիճակի չէ ինքնուրույն լուծել այդ խնդիրը: Դա կառավարության խնդիրն է», - ասել է Դանիելյանը: Նրա խոսքերով` նոր ուսումնասիրություն են ցանկանում իրականացնել նաև միջազգային կառույցները: Խոսելով հայ և միջազգային մասնագետների առաջարկների մասին, բանախոսը նշել է, որ աղբավայրն անհրաժեշտ է մեկուսացնել:
«Բոլոր դեպքերում, աղբավայր այնպիսի վիճակում է, որ այդ թույները պետք է դուրս բերվեն և ոչնչացվեն: Այստեղ մեթոդի խնդիր է, գումարի խնդիր է, բայց որ պետք է արագացնել այդ գործընթացը, դա ակնհայտ է», - ասել է Կարինե Դանիելյանը:
Քաղաքապետին ներկայացվել են մի շարք հարցեր, նա արձագանքել և խոսել է լուծումների անհրաժեշտության մասին, սակայն, Դանիելյանը զարմանում է, որ քաղաքապետարանում չկա մեկը, որը Կարեն Կարապետյանին կտրամադրեր անհրաժեշտ տեղեկատվությունը:
«Մենք պատրաստ ենք անվճար, լավագույն մասնագետները գան, հավաքվեն և օգնեն քաղաքապետարանին, որ Երևանն այս էկոլոգիական աղետից դուրս գա, բայց քաղաքապետարանը չի ուզում: Եվ հիմա նոր քաղաքապետին էլ տրամադրել են, որ հանկարծ էդ բանը չլինի` ունենք վարչություն, բավական է», - եզրափակել է բանախոսը:

Мусорная свалка настроила Совет при президенте против мэрии Еревана
Проблема мусорной свалки в Нубарашене в пригороде армянской столицы представляет угрозу не только для Еревана, но для всей Араратской долины и близлежащих сел.
На пресс-конференции во вторник член Общественного совета при президенте Армении, эколог Карине Даниелян представила журналистам проблемы, поднятые на встрече со столичным градоначальником Кареном Карапетяном. В их числе, в частности, вопрос нубарашенской мусорной свалки.
«Загрязняются подземные и надземные воды, случаются оползни, появляется множество проблем, но город не в состоянии решить их самостоятельно. Это задача правительства», - сказала Даниелян, добавив, что провести исследование готовы и международные структуры. Армянские и иностранные специалисты отмечают, что свалку нужно максимально изолировать.
«В любом случае свалка в таком состоянии, что нужно вывести и уничтожить токсины. Здесь дело в методах и средствах, но очевидно, что процесс нужно ускорить», - сказала Карине Даниелян.
«В ходе встречи с членами Общественного совета мэр отметил необходимость решения поднятых проблем, однако, в мэрии нет ни одного человека, кто мог бы предоставить Карену Карапетяну необходимую информацию. Лучшие специалисты готовы бесплатно помочь мэрии, чтобы Ереван избежал этой катастрофы, но мэрия не хочет. Но теперь нового мэра настроили на то, чтобы этого вдруг не произошло», - заключила она.