Հովհաննիսյանի պահանջներին նստացույցով աջակցում են ևս երեք մտավորականներ
Այսօր ժամը 17.00-ին Ազատության հրապարակում նստացույց են սկսել երեք մտավորականներ, ովքեր միացել են «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի առաջ քաշած պահանջներին: Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ից 30-ը տևած հացադուլի 7-րդ օրը Հովհաննիսյանը 15 պահանջ էր ներկայացրել, որոնց թվում, մասնավորապես, «Ժողովրդին իշխանություն», «Ոչ կուսակցապետությանը», «ժողովուրդն է երկրի տերը», «Ոչ անարդարությանը, աղքատությանը և արտագաղթին» պահանջներն էին:
Այսօր նստացույցին մասնակցելու ցանկություն են հայտնել քաղաքագետ Նիկիտա Զարուբյանը, «Խաչակիր» հայրենակցական կազմակերպության խորհրդի նախագահ Գագիկ Սարուխանյանը և «Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար Կարինե Հակոբյանը:
«Ժողովուրդն այլևս ելք չունի, այսպես այլևս չի կարելի, պետք է ավելի շատ մարդ ներգրավել հասարակական, քաղաքական կյանքում», - Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է Հակոբյանը:
Նստացույցի ընթացքում` ժամը 17:00-21:00-ը, մասնակիցները չեն շփվում լրագրողների հետ: Ակցիայի մեկնարկից առաջ «Ժառանգություն» կուսակցության երիտասարդ թևի ներկայացուցիչները Ազատության հրապարակում տեղադրեցին հովանոց, ինչպես նաև պաստառ` «Ոչ կուսակցապետությանը» գրությամբ:
Նշենք, որ ակցիան արդեն երրորդ օրն է ընթանում: Ակցիային, մասնավորապես, մասնակցել են ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը, ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը, պրոֆեսոր Անահիտ Տոնոյանը:

Армянский политик вдохновил представителей интеллигенции на забастовку
4 апреля в 17:00 на площади Свободы в центре Еревана представители армянской интеллигенции продолжили сидячую забастовку. Они присоединились к требованиям, выдвинутым лидером партии «Наследие» Раффи Ованисяном.
Напомним, что Ованисян провел на площади голодовку с 15 по 30 марта, по окончании которой заявил, что завершен первый акт его голодовки. О своем намерении начать голодовку политик сообщил 15 марта на внеочередном заседании партии «Наследие», что, по признанию его однопартийцев, стало сюрпризом даже для них. В качестве причины акции он назвал «сложившуюся в стране чрезвычайную ситуацию».
На 7-ой день голодовки Ованисян выдвинул 15 требований, в числе которых, в частности, «Власть народу», «Нет партийному государству», «Народ – хозяин своей страны», «Нет несправедливости, нищете и миграции».
Желание принять участие в сегодняшней сидячей забастовке выразили политолог Никита Зурабян, председатель совета организации «Крестоносец» Гагик Саруханян и секретарь партии «Наследие» Карине Акопян.
«У народа нет выхода, так больше нельзя, нужно привлечь больше людей в общественную и политическую жизнь», - в беседе с Epress.am сказала Акопян.
Участники акции не будут общаться с журналистами до 21:00.
До начала сидячей забастовки представители молодежного крыла партии «Наследие» установили на площади зонтик (в армянской столице моросит, обещают дожди – ред.), а также плакат с надписью «Нет партийному государству».
Акция проходит уже третий день. В ней уже приняли участие депутат от «Наследия» Лариса Алавердян, этнолог Грануш Харатян, профессор Анаит Тоноян.