Ադրբեջանում ապրիլի 2-ին հանրահավաք չի եղել, համոզված է քաղաքագետը
Այսօրվա ադրբեջանական ընդդիմությունը իշխանության գալու համար ոչ ուժ, ոչ էլ քաղաքական ներուժ ունի: Այս մասին 1news.az-ի հետ զրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի պատգամավոր, քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովը` մեկնաբանելով ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի մայրաքաղաքի կենտրոնում հանրահավաք անցկացնելու արմատական ընդդիմության փորձերը:
«Ես ընդդիմությանը կառուցողականների և արմատականների չեմ բաժանում: Ցանկացած ընդդիմություն պետք է ձգտի իշխանությունն իր ձեռքը վերցնելուն:
Այլ հարց է այն, որ այսօր նրանք դրա համար ոչ ուժ, ոչ էլ քաղաքական ներուժ ունեն:
Ամեն դեպքում, մարդկանց այն քանակությունը, որով նրանք ցանկանում էին դուրս գալ չարտոնված հանրահավաքի, ցույց է տալիս, որ նրանք շատ թույլ ընդդիմություն է»,- ասել է Մուսաբեկովը:
Պատգամավորի կարծիքով` ապրիլի 2-ին ոչ մի հանրահավաք չի եղել:
«Փաստացիորեն, փորձ է արվել ոչ այնքան ցուցադրել ուժը, այլ ցույց տալ, որ «մենք դեռ գոյություն ունենք»»,-նշել է Մուսաբեկովը:
Հիշեցնենք, որ շաբաթ օրը կայացած բողոքի ակցիաների ընթացքում Բաքվում, ըստ բլոգերների տեղեկությունների, ավելի քան 200 մարդ է ձերբակալվել:
Չնայած այն հանգամանքի, որ ոստիկանությունը ցրել էր հանրահավաքը, «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Իսա Ղամբարը և Ադրբեջանի Ազգային ճակատ կուսակցության նախագահ Ալի Քերիմլին կարծում են, որ ապրիլի 2-ի ակցիան կայացել է:

Никакого митинга в Баку не было, считает политолог
Сегодняшняя оппозиция не имеет ни сил, ни политического потенциала для прихода к власти в Азербайджане. Об этом 1news.az заявил депутат Милли Меджлиса, политолог Расим Мусабеков, комментируя попытки радикальной оппозиции провести 2 апреля митинг в центре азербайджанской столицы.
«Я не делю оппозицию на конструктивную и радикальную. Всякая оппозиция должна стремиться стать властью. Другой разговор, что у них сегодня нет ни сил, ни политического потенциала для этого.
Во всяком случае, то количество людей, с которым они пытались выйти на несанкционированный митинг, показатель того, что это очень слабая оппозиция», - подчеркнул он.
По мнению депутата, никакого митинга 2 апреля не было.
«Фактически, это была попытка ни столько продемонстрировать силу, а сколько показать, что мы еще существуем», - отметил Мусабеков.
Напомним, что в ходе субботней акции протеста в Баку, по данным местных блогеров, было задержано до двухсот человек.
Несмотря на то, что полиция силой разогнала митинг, лидер партии «Мусават» Иса Гамбар и председатель Партии народный фронт Азербайджана (ПНФА) Али Керимли считают, что акция 2 апреля состоялась.