Շաքարավազի շուկան կուսումնասիրեն գների բարձրացման պատճառով
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի մոնիտորինգի խումբը արձանագրել է, որ վերջին շրջանում շաքարավազի շուկայում տեղի են ունենում գնային փոփոխություններ` մի քանի շաբաթների կտրվածքով այս ապրանքատեսակի մանրածախ գինը որոշակիորեն բարձրացել է, հաղորդում է Հանձնաժողովի պաշտոնական կայքը:
Այսօր կայացած Հանձնաժողովի նիստում որոշվել է կատարված դիտանցումների հիման վրա ուսումնասիրություններ սկսել շաքարավազի շուկայում: Հանձնաժողովը  նշում է, որ շուկայում գործող ներկրող և արտադրող ընկերություններից կպահանջի տեղեկատվություն իրենց գործունեության, և, մասնավորապես,  գների բարձրացման հիմնավորումների վերաբերյալ:
Նշենք, որ Հայաստանում շաքարավազի մենաշնորհային ներկրողը «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունն է, որը պատկանում է ԱԺ պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանին:

Armenia's Sugar Market to Undergo Inspections as a Result of Price Increases
The monitoring group of the State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia has noted that price changes recently occurred in the sugar market: in a period of a few weeks, the retail price of this product clearly increased, reports the Commission website.
At its meeting today, the Commission decided to begin inspections in this market. The Commission notes that it will ask import and export companies in the sugar market to provide information regarding their activities, and in particular, provide justifications for raising the rates.
Note, Alex Grig LLC, which belongs to businessman, MP Samvel Aleksanyan, has the monopoly on importing sugar in Armenia.