Քադաֆի-Մադաֆի. Իսկանդարյանը չի հավատում արաբների պայքարին
Ոչ մի հեղափոխությունով Եգիպտոսը Հոլանդիա չես դարձնի, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Հայտնի չէ, թե Քադաֆիներից հետո ինչպիսի Մադաֆիներ կգան, ինչպես կկառուցվի այդ երկրների ներքին քաղաքականությունը և ինչպես կդասավորվեն  փոխհարաբերությունները նրանց միջև: Շատ թե քիչ, մի բան է հայտնի` ոչ մի ժողովրդավարության հոտ, իհարկե, չի գալիս: Ժողովրդավարությունը չի հաստատվում այնպիսի երկրներում, որտեղ ոչ մի ազատական ավանդույթ չկա, որը կարող էր նպաստել գործընթացին»,- պարզաբանել է փորձագետը:
Նրա խոսքով` ծավալվող իրադարձությունները միակը չեն: «Տարբեր արաբական երկրներում շատ տարբեր գործոններ կան, և չի կարելի դա մի երևույթի անվան տակ ներկայացնել: Եգիպտոսում սոցիալական բունտ է տեղի ունենում, որը պայմանավորված է հացահատիկի գնի բարձրացմամբ, իսկ Եգիպտոսը այն երկիրն է, որտեղ բնակչության 30%-ը հացի մատակարարման սուբսիդիաներ է ստացել:
Յեմենում հակասություններ կան երկրի հյուսիսային և հարավային հատվածների միջև, որը միշտ էլ եղել է, իսկ երկրի միավորումից հետո այնպես ստացվեց, որ քաղաքական վերնախավը ներկայացնում է Յեմենի մի հատվածը, իսկ մյուս հատվածն իրեն վիրավորված է զգում»:
Իսկ Լիբիայի իրադարձությունները Իսկանդարյանն անվանում է «միջհամայնքային պատերազմ»: Այս իրադարձությունները միավորում է միայն «Միացյալ տեղեկատվական դաշտը`«Ալ Ջազիրան»,- հավելել է նա:
Քաղաքագետի խոսքով` նշված երևույթները հայկական ԶԼՄ-ներում ներկայացվում են որպես ինչ-որ ընդհանուր բան. «Խնդրեմ, ազգերը պայքարում են ռեժիմի դեմ»: Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է կատարվածի կարևորությունը, քանի որ «այդ տարածաշրջանը  հեռու չէ Հայաստանից, և այնտեղ էլ հայեր են ապրում»:

Gaddafi-Maddafi: Armenian Analyst Doesn't Believe in Democracy in Arab Countries
No revolution will turn Egypt into Holland, said Caucasus Institute Director, analyst Alexander Iskandaryan, speaking to journalists in Yerevan today.
"It's unclear, after the 'Gaddafis' what type of 'Maddafis' will come, how domestic policy in these countries will be established, and how relations among them will be sorted. More or less, one thing is clear: there's no smell of democracy, of course. Democracy is not established in such countries where there's no liberal tradition, which can support the process," he said.
According to Iskandaryan, the events taking place are not only a single phenomenon. "In different Arab countries, there are very different factors and these can't be presented as a single phenomenon. A social revolt is taking place in Egypt which is due to the grain price increase, and Egypt is that country where 30% of the population has received subsidies for its bread supply.
"In Yemen, there are disagreements between the north and the south, which has always existed, and after unification, it became so that the political elite represents one part of Yemen while the other part feels offended."
As for events in Libya, Iskandaryan called them "inter-community wars." These events unite only the "United Information Space, Al Jazeera," he said.
The Armenian media present the aforementioned events, according to the analyst, as something general: "Look here, people are fighting against the regime." He also stressed the importance of what's happened, since "that region is not far from Armenia and there are Armenians living there too."