Քադաֆի-Մադաֆի. Իսկանդարյանը չի հավատում արաբների պայքարին
Ոչ մի հեղափոխությունով Եգիպտոսը Հոլանդիա չես դարձնի, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Հայտնի չէ, թե Քադաֆիներից հետո ինչպիսի Մադաֆիներ կգան, ինչպես կկառուցվի այդ երկրների ներքին քաղաքականությունը և ինչպես կդասավորվեն  փոխհարաբերությունները նրանց միջև: Շատ թե քիչ, մի բան է հայտնի` ոչ մի ժողովրդավարության հոտ, իհարկե, չի գալիս: Ժողովրդավարությունը չի հաստատվում այնպիսի երկրներում, որտեղ ոչ մի ազատական ավանդույթ չկա, որը կարող էր նպաստել գործընթացին»,- պարզաբանել է փորձագետը:
Նրա խոսքով` ծավալվող իրադարձությունները միակը չեն: «Տարբեր արաբական երկրներում շատ տարբեր գործոններ կան, և չի կարելի դա մի երևույթի անվան տակ ներկայացնել: Եգիպտոսում սոցիալական բունտ է տեղի ունենում, որը պայմանավորված է հացահատիկի գնի բարձրացմամբ, իսկ Եգիպտոսը այն երկիրն է, որտեղ բնակչության 30%-ը հացի մատակարարման սուբսիդիաներ է ստացել:
Յեմենում հակասություններ կան երկրի հյուսիսային և հարավային հատվածների միջև, որը միշտ էլ եղել է, իսկ երկրի միավորումից հետո այնպես ստացվեց, որ քաղաքական վերնախավը ներկայացնում է Յեմենի մի հատվածը, իսկ մյուս հատվածն իրեն վիրավորված է զգում»:
Իսկ Լիբիայի իրադարձությունները Իսկանդարյանն անվանում է «միջհամայնքային պատերազմ»: Այս իրադարձությունները միավորում է միայն «Միացյալ տեղեկատվական դաշտը`«Ալ Ջազիրան»,- հավելել է նա:
Քաղաքագետի խոսքով` նշված երևույթները հայկական ԶԼՄ-ներում ներկայացվում են որպես ինչ-որ ընդհանուր բան. «Խնդրեմ, ազգերը պայքարում են ռեժիմի դեմ»: Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է կատարվածի կարևորությունը, քանի որ «այդ տարածաշրջանը  հեռու չէ Հայաստանից, և այնտեղ էլ հայեր են ապրում»:

Маддафи-каддафи. Армянский эксперт не верит в борьбу арабов
Никакой революцией сделать из Египта Голландию невозможно. Такое мнение озвучил на пресс-конференции в пятницу директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Непонятно, какие мадафи придут после каких кадафи, каким образом будет строиться внутренняя политика этих стран, и каким образом будут выстраиваться взаимоотношения между ними. Более или менее понятно одно: никакой демократией, конечно, не пахнет, демократия не устанавливается в странах, в которых нет практически никакой либеральной традиции, которая тому способствовала бы», - пояснил эксперт.
По его словам, происходящее не является единым событием. «В разных арабских странах происходят очень разные вещи, и называть это единым феноменом невозможно. В Египте происходит социальный бунт, который обусловлен повышением цен на пшеницу, а Египет - страна, в которой более 30% населения получало субсидии на снабжение хлеба.
В Йемене это противоречия между северной и южной частью страны, которые были всегда и после объединения этих стран так получилось, что элиту в основном представляет один из двух йеменов, и вторая половина страны чувствует себя ущемленной».
Ливийские же события Искандарян назвал «межплеменной войной». Эти события объединяет только «единое информационное пространство «Аль Джазира», добавил он.
Отмеченные явления, по словам политолога, представляются в армянской прессе в качестве чего-то единого: «Вот, народы борются против режима». При этом он подчеркнул важность происходящих изменений, так как «этот регион не далек от Армении и там проживают армяне».