Ֆրանսիայում կանայք կարող են «քողարկվել» 150 եվրոյով
Ապրիլի 11-ից ֆրանսիայի քաղաքացի համարվող մահմադեկան կանայք չեն կարող հայտնվել հասարակական վայրերում և փողոցում դեմքը քողարկող հագուստով: Այս օրենքի խախտման դեպքում նրանց 150 եվրո տուգանք է սպառնում: Համապատասխան օրինագիծը ուժի մեջ է մտնում այսօր:
Օրինագծի նախաձեռնությունը պատկանում է իշխող պահպանողական «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցությանը: Կուսակցության առաջնորդ Նիկոլա Սարկոզին բազմիցս հայտարարել է, որ դեմքն ամբողջությամբ ծածկող հագուստը «նսեմացնում է կնոջ արժանապատվությունը»: Օրենքն արգելում է հասարակական վայրերում և փողոցում «ամբողջական քող» կրել, այդ թվում` իրանական փարանջա, արաբական նիքաբ և բուրքա:
Մահմեդական կանանց չի արգելվում փարանջա կրել տանը, հյուրանոցային համարներում: Դեմքը կարելի է ծածկել երկրպագության վայրերում և դրանց շրջակայքում, կրոնական ծիսակատարությունների և թատերական ներկայացումների ժամանակ:
Օրենքը շրջանցելու դեպքում կանանց 150 եվրո տուգանք է սպառնում: Բացի դրանից, նրանց կարող է առաջարկվել «պատկառելի քաղաքացու» դասընթացներ անցնել: Այս նախաձեռնությունն էլ կոչված է օրենքը խախտողներին հիշեցնելու քաղաքացիական հավասարության և մարդկային արժանապատվության կանոնները:

Ношение паранджи во Франции может обойтись в 150 евро
Французские мусульманки с 11 апреля не смогут появляться в общественных местах и на улице в одежде, закрывающей лицо, под угрозой штрафа в 150 евро. Соответствующий законодательный запрет вступает в силу с сегодняшнего дня, сообщает РИА Новости.
Инициатором законопроекта выступила правящая консервативная партия "Союз за народное движение", а ее лидер, президент Николя Саркози, неоднократно заявлял, что полностью закрывающая лицо одежда "унижает достоинство женщин". Закон запрещает носить в общественных местах и на улице "полную вуаль" - в том числе иранскую паранджу, арабский никаб и бурку, принятую у афганок и пакистанок.
При этом мусульманок не ограничивают в ношении бурки, никаба и паранджи дома, в гостиничных номерах, в помещениях закрытых ассоциаций и на предприятиях. Можно носить закрывающую лицо одежду в культовых местах и рядом с ними, на религиозных процессиях и во время театральных представлений.
За нарушение запрета полагается штраф, который может достигать 150 евро, причем штрафовать нарушительниц будет местный суд. Кроме того, их могут обязать пройти курсы добропорядочного гражданина - эта дополнительная мера наказания была введена в 2004 году, чтобы напомнить нарушителям нормы гражданского равенства и уважения человеческого достоинства.