Հայաստանի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստին հարցաքննել է ոստիկանությունը
Ֆրանսիական «Պարի Սեն Ժերմեն» ֆուտբոլային ակումբի դարպասապահ Ապուլա Էդիմա Բետե Էդելը չորեքշաբթի հրավիրվել է Փարիզի ոստիկանություն հարցաքննության համար: Վերջինս կասկածվում է իր անունը և տարիքը կեղծելու մեջ, հաղորդում է AFP-ն: Հիշեցնենք, որ Էդելը, ով Կամերունի և Հայաստանի քաղաքացի է 2002-ից մինչև 2005 թվականը հանդես է եկել Երևանի «Փյունիկում», ինչպես նաև 2004-2005 թվականներին 6 հանդիպում է անցկացրել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում:
Տարիքը փոխելու կասկածանքի վերաբերյալ Էդելն առաջին անգամ հայտնվել է ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնում 2009 թվականին, երբ իր նախկին գործակալ Նիկոլաս Ֆիլիբերը հայտարել էր, որ ինքը մարզել է կամերունցի խաղացողին, երբ նա հայտնի էր որպես Ամբրոզիա Բեյամենա: Ֆիլիբերի խոսքով` Էդելն իրականում 5 տարով ավելի մեծ էր: Դարպասապահը կտրականապես հերքում է իր նկատմամբ առաջադրվող մեղադրանքները` պնդելով, որ 24 տարեկան է:
Փարիզի ոստիկանությունում երկար հարցաքննություններից հետո Էդելը կրկին պնդել է իր անմեղության փաստը:
«Ես ընդամենը վկայություն էի տալիս, և ամեն ինչ շատ լավ էր ընթանում: Ես ոչ մի վատ բան չեմ արել և շուտով ամեն ինչ կավարտվի»,- ասել է Էդելը լրագրողների հետ զրույցում հարցաքննությունից հետո:
Չնայած Էդելի վստահությանը, նրա նախկին գործակալը շարունակում է պնդել, որ դարպասապահը փոխել է իր անձնագիրը Հայաստանի «Փյունիկ» ակումբ տեղափոխվելուց առաջ:
Ֆուտբոլիստի փաստաբան Քրիսթոֆ Բիգոն հայտարարել է, որ «իրենք իրենց ձեռքի տակ ունեն Էդելի անմեղությունն ապացուցող Կամերունից բերված բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը»:
Փաստաբանը նշել է, որ գործն ուղարկվելու է գլխավոր դատախազություն քննության համար, և հենց նա էլ որոշելու է կարճել գործը, թե ընթացք տալ հայցվոր կողմի դիմումին:
Նշենք, որ Էդելն ինքնակամ լքել էր «Փյունիկը» 2005 թվականին` մեկնելով ռումինական «Ռապիդ», չնայած նրա պայմանագիրը հայկական ակումբի հետ չէր ավարտվել: «Փյունիկը» բողոք էր ներկայացրել ֆուտբոլիստի և «Ռապիդի» դեմ Լոզանի միջքազգային իրավարարական մարզական դատարան (CAS), որն էլ որոշում էր կայացրել բավարարել «Փյունիկի» հայցը` պարտավորեցնելով «Ռապիդին» և ֆուտբոլիստին փոխհատուցում վճարել:
«Ռապիդում» Էդելն ընդամենը 9 խաղ է անցկացրել, քանի որ դատավարության ընթացքում ՈՒԵՖԱ-ն արգելել էր նրան խաղալ: Դատավարության ավարտից հետո նա տեղափոխվել է «Պարի Սեն Ժերմեն», որտեղ էլ ամրապդնվել է հիմնական կազմում:
ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը փետրվարին կայացած իր ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ մտադրություն ունի բանակցել Էդելի հետ` վերջինիս կրկին Հայաստանի հավաքական վերադարձնելու նպատակով:

Paris St Germain goalkeeper Apoula Edima Bete Edel, accused by former coach Nicolas Philibert of falsifying his identity and age, said he was "innocent" after being called in by French police for questioning Wednesday, AFP reports.
After six hours of interrogation, the Armenian-Cameroonian footballer told the press he "had done nothing wrong." "I am simply giving a testimony, it's normal; everything went well and it will soon end," he said before getting into his BMW.
Edel is a dual citizen of Cameroon and Armenia, who played for Yerevan's FC Pyunik from 2002–2005. Between 2004–2005, he played in 6 matches in Armenia's national team.
The accusations against Edel began as early as 2009, when Philibert claimed Edel is in fact five years older than 24 and named Ambroise Beyaména. Philibert claims he coached Edel in Cameroon, lending him money and helping him move to Armenia. Edel has refuted all claims.
His former coach, however, continues to insist that Edel changed his identity prior to being transferred to FC Pyunik in Yerevan, Armenia.
According to the football player's lawyer, Christophe Bigot, "From the beginning, he had all his original documents from Cameroon" proving his identity, adding that Edel has filed a complaint against Philibert for "blackmail and extortion of funds."
The attorney said the case will be sent to the General Prosecutor's office in Versailles, which can either dismiss the case without further action or open a judicial inquiry and call Edel before the court.
In January, a Paris court rejected the PSG goalkeeper's libel suit against Philibert.
Note, though his contract with Pyunik hadn't expired, Edel left the Armenian club in 2005 for Romania's Rapid Bucureşti. FC Pyunik Yerevan filed a complaint against the player and Rapid with the Court of Arbitration for Sport (CAS) in Lausanne, which ruled in favor of the appellant and mandated both Rapid and Edel to pay compensation.
At Rapid Bucureşti, Edel has played only 9 matches since UEFA has prohibited him from playing during the trial. After the trial, the player was moved to Paris St Germain.
Football Federation of Armenia Ruben Hayrapetyan, at a press conference in February, said he intends to speak with Edel, hoping to convince him to return and play for the Armenian national team.