Հայաստանի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստին հարցաքննել է ոստիկանությունը
Ֆրանսիական «Պարի Սեն Ժերմեն» ֆուտբոլային ակումբի դարպասապահ Ապուլա Էդիմա Բետե Էդելը չորեքշաբթի հրավիրվել է Փարիզի ոստիկանություն հարցաքննության համար: Վերջինս կասկածվում է իր անունը և տարիքը կեղծելու մեջ, հաղորդում է AFP-ն: Հիշեցնենք, որ Էդելը, ով Կամերունի և Հայաստանի քաղաքացի է 2002-ից մինչև 2005 թվականը հանդես է եկել Երևանի «Փյունիկում», ինչպես նաև 2004-2005 թվականներին 6 հանդիպում է անցկացրել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում:
Տարիքը փոխելու կասկածանքի վերաբերյալ Էդելն առաջին անգամ հայտնվել է ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնում 2009 թվականին, երբ իր նախկին գործակալ Նիկոլաս Ֆիլիբերը հայտարել էր, որ ինքը մարզել է կամերունցի խաղացողին, երբ նա հայտնի էր որպես Ամբրոզիա Բեյամենա: Ֆիլիբերի խոսքով` Էդելն իրականում 5 տարով ավելի մեծ էր: Դարպասապահը կտրականապես հերքում է իր նկատմամբ առաջադրվող մեղադրանքները` պնդելով, որ 24 տարեկան է:
Փարիզի ոստիկանությունում երկար հարցաքննություններից հետո Էդելը կրկին պնդել է իր անմեղության փաստը:
«Ես ընդամենը վկայություն էի տալիս, և ամեն ինչ շատ լավ էր ընթանում: Ես ոչ մի վատ բան չեմ արել և շուտով ամեն ինչ կավարտվի»,- ասել է Էդելը լրագրողների հետ զրույցում հարցաքննությունից հետո:
Չնայած Էդելի վստահությանը, նրա նախկին գործակալը շարունակում է պնդել, որ դարպասապահը փոխել է իր անձնագիրը Հայաստանի «Փյունիկ» ակումբ տեղափոխվելուց առաջ:
Ֆուտբոլիստի փաստաբան Քրիսթոֆ Բիգոն հայտարարել է, որ «իրենք իրենց ձեռքի տակ ունեն Էդելի անմեղությունն ապացուցող Կամերունից բերված բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը»:
Փաստաբանը նշել է, որ գործն ուղարկվելու է գլխավոր դատախազություն քննության համար, և հենց նա էլ որոշելու է կարճել գործը, թե ընթացք տալ հայցվոր կողմի դիմումին:
Նշենք, որ Էդելն ինքնակամ լքել էր «Փյունիկը» 2005 թվականին` մեկնելով ռումինական «Ռապիդ», չնայած նրա պայմանագիրը հայկական ակումբի հետ չէր ավարտվել: «Փյունիկը» բողոք էր ներկայացրել ֆուտբոլիստի և «Ռապիդի» դեմ Լոզանի միջքազգային իրավարարական մարզական դատարան (CAS), որն էլ որոշում էր կայացրել բավարարել «Փյունիկի» հայցը` պարտավորեցնելով «Ռապիդին» և ֆուտբոլիստին փոխհատուցում վճարել:
«Ռապիդում» Էդելն ընդամենը 9 խաղ է անցկացրել, քանի որ դատավարության ընթացքում ՈՒԵՖԱ-ն արգելել էր նրան խաղալ: Դատավարության ավարտից հետո նա տեղափոխվել է «Պարի Սեն Ժերմեն», որտեղ էլ ամրապդնվել է հիմնական կազմում:
ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը փետրվարին կայացած իր ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ մտադրություն ունի բանակցել Էդելի հետ` վերջինիս կրկին Հայաստանի հավաքական վերադարձնելու նպատակով:

Экс-вратаря сборной Армении допросили в Париже
Голкипер французского футбольного клуба «Пари Сен-Жермен» Эдель Апула Бете был вызван в парижскую полицию для допроса. Он подозревается в искажении своего настоящего имени и изменении возраста, сообщает AFP.
В связи с подозрениями в изменении реального возраста Эдель впервые оказался в центре внимания СМИ в 2009 году, когда его экс-агент Николас Филибер заявил, что тренировал голкипера, когда тот был известен под именем Амброзиа Беямена.
Эдель, будучи гражданином Камеруна и Армении, с 2002 по 2005 год выступал за ереванский клуб «Пюник» и провел 6 матчей за сборную Армении.
По словам Филибера, в действительности Эдель старше на 5 лет. Голкипер категорически отрицает все обвинения, утверждая, что ему 24 года.
После продолжительного допроса в парижской полиции Эдель вновь настаивал на своей невиновности. «Я всего лишь давал свидетельские показания, и все было просто отлично. Я не сделал ничего плохого, и скоро все это закончится», - заявил Эдель журналистам после допроса.
Несмотря на уверенность Эделя, его бывший агент продолжает настаивать на том, что голкипер поменял паспорт перед переходом в ереванский клуб «Пюник».
Адвокат футболиста Кристоф Биго заявил, что «у них есть все необходимые для доказательства невиновности – документы, полученные из Камеруна».
Адвокат также отметил, что дело будет направлено в генпрокуратуру для расследования, и именно там решат закрыть дело или дать ему ход.
Отметим, что Эдель в 2005 году самовольно покинул «Пюник» и перешел в румынский «Рапид», несмотря на то, что его контракт еще не подошел к концу. Руководство ереванского клуба подало жалобу в Лозанский международный арбитражный спортивный суд (CAS) на футболиста и «Рапид». Суд удовлетворил жалобу, и постановил выплатить «Пюнику» возмещение.
В румынском клубе Эдель сыграл всего 6 матчей, так как по результатам следствия УЕФА запретила ему выходить на поле. После завершения расследования голкипер перешел в «ПСЖ», где и утвердился в основном составе.
Президент футбольной федерации Армении, крупный предприниматель, депутат Рубен Айрапетян во время февральской пресс-конференции заявил, что намерен начать с Эделем переговоры о возвращении его в сборную страны.