Հայաստանցի չինովնիկներին առաջարկում են «ապրել գյուղացու հետ»
Այսօր շատ դժվար է խոսել տնտեսության մասին, քանի որ, ըստ էության, տնտեսություն չունենք, դժվար է խոսել տնտեսական քաղաքականության մասին, այդպիսի քաղաքականություն մենք չենք տեսնում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արա Նռանյանը:
«Քանի տարի է խոսում ենք միևնույն պրոբլեմների մասին և ամենամեծ առաջընթացը կայանում է նրանում, որ կառավարությունը նույնպես սկսել է այդ խնդիրների մասին խոսել: Սակայն ի տարբերություն ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների, մասնագետների, փորձագետների կառավարության առաջին ֆունկցիան պետք է լինի այդ հիմնախնդիրների լուծումը»,- ասել է Նռանյանը և հավելել, որ Կառավարությունը ժամանակ է ձգում և շարունակում է վարկեր բերել:
Պատգամավորի կարծիքով` եթե այսպես շարունակվի, «հաջորդ տարի նույնպես վարկեր են բերելու»:
«Մեր երկիրը, մեր քաղաքացիները, համաշխարհային տնտեսության մեջ փող աշխատող երկիր և ազգ չեն դարձել և այդ պատճառով մենք մշտապես դատապարտված ենք լինելու այդ պարքտերը բերել և խորացնել մեր առանց այն էլ ծանր սոցիալ-տնտեսական վիճակը»,- նշել է Նռանյանը:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության խնդիրներին` Արա Նռանյանն ասել է, որ այսօր ոլորտում ներդրումներ չեն կատարում ոչ միայն Հայաստանում այլև ամբողջ աշխարհում, իսկ քանի որ Հայաստանում միակ հույսը եղանակային լավ պայմաններն են, այդ պատճառով էլ մարդիկ վախենում են այդ ոլորտում գումար ներդնել:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից` տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը հայտարարել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտում տեղաշարժեր կան:
«Առաջին կարևոր տեղաշարժն այն է, որ վերաջպես կաբինետներից դուրս արեցին չինովնիկներին` նրանց, ովքեր ի պաշտոնե պարտավոր են գյուղում լինել և իրենց օրը անցկացնել այնտեղ, և ոչ թե կաբինետներում: Դա պարտադրված քայլ էր և ես կարծում եմ դա առաջին նախապայմանն է գյուղացու կողքին լինելու, ոչ թե տուրիստական այցելությունների գնալ գյուղ, այլ` ապրել գյուղացու հետ, նրանից էլ իմանալ խնդիրները, նաև սովորել լուծումները»,- ասել է տնտեսագետը:
Արա Նռանյանը որպես լուծում տեսնում է տնտեսական քաղաքականության փոփոխությունը, որը, նրա խոսքով, ներկայիս կառավարությունը չի անում.
«Մեր տնտեսության համար միակ ամենակարևոր բանը դա կանխատեսելիությունն է, և հենց դա է այսօր պակասում մեր տնտեսության մեջ»:

Economist Advises Armenian State Officials to Live with the Villagers
It's very difficult today to talk about the economy, since, essentially, we don't have an economy — it's hard to speak of an economic policy as we don't see such a policy, said Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) MP Ara Nranyan, speaking to journalists in Yerevan today.
"It's been how many years now that we've been talking about the same problems and the greatest progress that's taken place is that the government likewise has begun speaking about these issues. However, unlike opposition politicians, professionals and experts, the government's first function has to be resolving these issues," he said, adding that the Armenian government is stalling for time and continues to take on loans.
In the deputy's opinion, if it continues this way, "they will acquire loans next year as well."
"Our country and our citizens have not become a country and nation that earns money in the global economy and for this reason we will always be condemned to acquiring debt and deepening our already difficult socioeconomic situation," he said.
Addressing agricultural issues, Nranyan said today investments are being made neither in Armenia nor in the rest of the world, and since the only hope in Armenia is good weather conditions, people are afraid of investing money in the agricultural sector.
Economist Tatul Manaseryan, another participant in today's press conference, however, said there are changes in the agricultural sector.
"The first important change is that finally they got officials out of their offices — those who, as per their position, are obliged to spend their days in the villages and not in their offices. This was a mandatory move, and I think this is the first precondition, to be by the villagers' side, not to go to villages on tourist visits, but to live with the villagers, to know what the problems are from them and also to study the solutions," he said.
Nranyan sees the solution as being a change in economic policy, which, in his words, the government is currently not working on. "The only important thing in our economy is predictability and this is what is absent from our economy."