Հայաստանյան ԶԼՄ-ները հիմնականում սպասարկում են քաղաքական համակարգը. կարծիք
Այսօր` մամուլի ազատության համաշխարհային օրը, ոլորտի ներկայացուցիչները լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ նշել են, որ Հայաստանում խոսքի ազատությունը գտնվում է կիսազատից դեպի ոչ ազատ վտանգավոր եզրագծում:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը նշել է, որ հետխորհրդային ժամանակահատվածում լրատվամիջոցների աշխատանքում արձանագրվել են և’ վերելքներ, և’ հետընթաց, սակայն վերջին ժամանակներում ռեգրեսիվ միտումներ են նկատվում:
«Մասնավորապես, տպագիր մամուլի դեմ ակտիվ քայլեր են ձեռնարկում քաղաքական շրջանակների կարկառուն ներկայացուցիչները»,- ասել է Մելիքյանը` հավելելով, որ այս քայլով նրանք ցանկանում են, որ լրատվամիջոցները ավելի կառավարելի լինեն և ապացուցում են, որ քննադատություն չեն ընդունում:
«Հետաքննող լրագրողների» հ/կ-ի նախագահ, «Հետք» կայքի խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանն էլ իր խոսքում նշել է, որ ազատության սահմանը որևէ մեկը չի սահմանում:
«Դա ամեն մի լրագրողի մեջ է և ամեն մեկն ինքն է որոշում իր ազատության չափ ու սահմանը, և որևէ մեկը լրագրողին չի կարող պարտադրել որևէ նյութ գրել», - նշել է բանախոսը:
Որպես լուրջ խնդիր Բաղդասարյանը նշել է այն փաստը, որ պետական մարմինների, կառավարության դռները փակ են լրատվամիջոցների համար և նրանք չեն կարողանում տեղեկատվություն ստանալ, օրինակ, կոռուպցիայի մասին: Հաջորդ խնդիրը, Բաղդասարյանի խոսքով, լրատվամիջոցներում գովազդ տեղադրելու խնդիրն է, որը ևս հիմնականում կատարվում է քաղաքական որոշման արդյունքում:
Բանախոսը նշել է, որ այսօր լրագրողական համայնքի ամենալուրջ խնդիրն այն է, որ լրատվամիջոցների ճնշող մեծամասնությունը դարձել են քաղաքական համակարգի մաս և սպասարկում են տարբեր քաղաքական շրջանակների:

Media in Armenia Mainly Serve the Political System: Opinion
Freedom of expression in Armenia is on the threshold of moving from partly free to not free, said representatives of the country's media sector, speaking to journalists today on World Press Freedom Day.
Head of the Yerevan-based Committee to Protect Freedom of Expression Ashot Melikyan said there's been both upsurges and regress in the work of news outlets in the post-Soviet period; however, in recent times, regressive trends are observed.
"In particular, the outstanding representatives of political circles have been taking active steps against the print media," he said, adding that with such moves, they want news outlets to be more controllable and they prove that they don't accept criticism.
President of Investigative Journalists NGO and Hetq Online's chief editor Edik Baghdasaryan, also present at today's press conference, said no one defines the limits of freedom.
"That is in each journalist and everyone decides for himself the limits of his freedom, and no one can oblige a journalist to write a piece," he said.
Baghdasaryan considered it a serious issue that the doors of state agencies, of the government are closed to news outlets and they can't receive information, for example, about corruption. The other problem, said Baghdasaryan, is the issue of placing ads in the media, which again is mainly done as a result of a political decision.
The most serious problem for the journalistic community today, continued the Hetq Online chief editor, is that the vast majority of news outlets have become a part of the political system and serve various political circles.