80 ղարաբաղցի ցանկանում է ընդունվել հայաստանյան բուհեր
Գնահատման և տեստավորման կենտրոնն արդեն ամփոփել է այս տարվա ընդունելության միասնական քննությունների առաջին փուլի դիմորդների տվյալները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քննությունների մասին պատմել է Գնահատման և տեստավորման կենտրոնի մշակումների և կազմակերպական բաժնի պետ Կարո Նասիբյանը:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ ընդհանուր դիմորդների թիվը 1209 է, ամենից շատ դիմորդները եղել են Երևանից` 320, ապա Շիրակի մարզից` 143: Նասիբյանը նշել է, որ այս տարի անակնկալ է գրանցվել. Վայոց ձորի մարզից դիմել է 66 մարդ, մինչդեռ նախկինում այս մարզից մշտապես թվով ամենաքիչ դիմորդներն են եղել: Նշենք նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից դիմել է 80 մարդ:
Բանախոսը նաև ասել է, որ նախորդ տարվա համեմատ այս տարի դիմորդների թիվը քիչ է, իսկ պատճառն այն է, որ այս տարի շրջանավարտներ չկան:
«Այս տարի ընդունելության միասնական քննություններին մասնակցում է 28 պետական բուհ, և առաջին անգամ մասնակցում են 40 մասնավոր բուհեր: Դիմորդներից 690 հոգի մասնակցելու է հայոց լեզվի և գրականության քննությունների, 544` մաթեմատիկայի, 363` անգլերենի, 249` ֆիզիկայի քննություններին: Եթե նախկինում քննություններիի ընթացքում ներկա են եղել դրսից մասնագետներ, ապա այս տարի ներկա են լինելու միայն ԳԹԿ-ի աշխատակիցները»,- տեղեկացրել է Նասիբյանը:
Խոսելով նաև տեստերի կազմելու կարգի մասին`  նա հավաստիացրել է, որ այս տարի այդ աշխատաքներում ընդգրկվել են լավագույն մասնագետները և մեկ փորձագետ, որին ճանաչում է միայն ինքը:
Նասիբյանը նշել է, որ դիմորդը 30 առաջադրանքներին դրական պատասխանելու դեպքում կստանա 7,5 միավոր, որը նվազագույն շեմն է և այդ շեմը չի իջել նախորդ տարիների համեմատ:

80 карабахцев желают поступить в ереванские вузы. Зарубежных наблюдателей не будет
Центр оценки и тестирования (ЦОТ) Армении уже подвел итоги данных абитуриентов первого этапа единых вступительных экзаменов. На пресс-конференции 4 мая об этом сообщил начальник отдела разработки и организации Центра Каро Насибян.
Общее число абитуриентов – 1209: 320 из Еревана, 143 из области Ширак. По словам Насибяна, неожиданным образом увеличилось количество абитуриентов из области Вайоц дзор - 66. Раньше наименьшее число желающих поступить в вузы Армении набирала именно эта область. Из Нагорного Карабаха обратились 80 человек.
Число абитуриентов сократилось по сравнению с прошлым годом. В качестве причины Насибян отметил отсутствие выпускников из-за перехода на 12-летнюю схему школьного образование. «В этом году в единых вступительных экзаменах участвуют 28 государственных высших учебных заведений, и впервые - 40 частных. 690 абитуриентов сдадут экзамен по армянскому языку и литературе, 544 – по математике, 363 – анлглийскому, 249 – по физике. Если раньше на экзаменах присутствовали зарубежные специалисты, то в этом году будут только сотрудники ЦОТ», - сообщил начальник отдела разработки и организации Центра оценки и тестирования.
Он рассказал и о порядке составления тестов, сказав, что в этом году в процесс были привлечены лучшие специалисты.
По словам Насибяна, верно выполнив 30 заданий, абитуриент наберет минимальное количество баллов (7,5), здесь икаких изменений нет.