80 ղարաբաղցի ցանկանում է ընդունվել հայաստանյան բուհեր
Գնահատման և տեստավորման կենտրոնն արդեն ամփոփել է այս տարվա ընդունելության միասնական քննությունների առաջին փուլի դիմորդների տվյալները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քննությունների մասին պատմել է Գնահատման և տեստավորման կենտրոնի մշակումների և կազմակերպական բաժնի պետ Կարո Նասիբյանը:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ ընդհանուր դիմորդների թիվը 1209 է, ամենից շատ դիմորդները եղել են Երևանից` 320, ապա Շիրակի մարզից` 143: Նասիբյանը նշել է, որ այս տարի անակնկալ է գրանցվել. Վայոց ձորի մարզից դիմել է 66 մարդ, մինչդեռ նախկինում այս մարզից մշտապես թվով ամենաքիչ դիմորդներն են եղել: Նշենք նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից դիմել է 80 մարդ:
Բանախոսը նաև ասել է, որ նախորդ տարվա համեմատ այս տարի դիմորդների թիվը քիչ է, իսկ պատճառն այն է, որ այս տարի շրջանավարտներ չկան:
«Այս տարի ընդունելության միասնական քննություններին մասնակցում է 28 պետական բուհ, և առաջին անգամ մասնակցում են 40 մասնավոր բուհեր: Դիմորդներից 690 հոգի մասնակցելու է հայոց լեզվի և գրականության քննությունների, 544` մաթեմատիկայի, 363` անգլերենի, 249` ֆիզիկայի քննություններին: Եթե նախկինում քննություններիի ընթացքում ներկա են եղել դրսից մասնագետներ, ապա այս տարի ներկա են լինելու միայն ԳԹԿ-ի աշխատակիցները»,- տեղեկացրել է Նասիբյանը:
Խոսելով նաև տեստերի կազմելու կարգի մասին`  նա հավաստիացրել է, որ այս տարի այդ աշխատաքներում ընդգրկվել են լավագույն մասնագետները և մեկ փորձագետ, որին ճանաչում է միայն ինքը:
Նասիբյանը նշել է, որ դիմորդը 30 առաջադրանքներին դրական պատասխանելու դեպքում կստանա 7,5 միավոր, որը նվազագույն շեմն է և այդ շեմը չի իջել նախորդ տարիների համեմատ:

The Assessment and Testing Center has already summed up the data from the first round of applicants of this year's joint entrance exams, said Karo Nasibyan, head of the development and organizational department at the Assessment and Testing Center, which offers entrance exams for applicants to universities in Armenia.
Nasibyan stated that the overall number of applicants this year was 1,209: the majority (320) were from Yerevan, then Shirak marz (province) with 143 applicants. Nasibyan noted that they were surprised that 66 people from Vayots Dzor applied this year, when before the fewest number of people applied from this province. In addition, 80 people from the de-facto republic of Nagorno-Karabakh applied as well.
The Assessment and Training Center representative also noted that the number of applicants this year was less than last year, and the reason for this, according to Nasibyan, was that there are no graduates this year (as a result of an education ministry decision to increase basic education from 10 to 12 years).
"There are 28 state higher educational institutions participating in the joint entrance exams this year with 40 private institutions participating for the first time. Of the applicants, 690 will take exams in Armenian language and literature; 544 in math; 363 in English ; and 248 in physics. If in previous years there were foreign experts present during the exams, this year only Assessment and Testing Center employees will be present," he said.
Nasibyan assured those at today's press conference that only the best professionals and one expert, who only he knows, will be included in the work of organizing the tests.
Furthermore, he said applicants who respond positively in 30 tasks will get 7.5 points, which is the minimum threshold, and this threshold has lowered compared to previous years.