ՖՈՏՈ. Թուրքիայում բացեցին Հրանտ Դինքի անվան զբոսայգին
Մայիսի 7-ին Թուրքիայի Աքդենիզ քաղաքում կայացավ 2007 թվականին սպանված թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված զբոսայգու բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Բացման արարողությանը ներկա էին Դինքի կինը`Ռաքել Դինքը, քաղաքական վերլուծաբան, գրող Ալի Բայրամօղլուն, գրող, իրավապաշտպան Էսբեր Յագմուրդերելին, դերասան Մուսթաֆա Ալաբորան և մի շարք այլ մտավորականններ, գրողներ և արվեստագետներ:
«Ակօս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի անունը կրող զբոսայգին «խաղաղության և ազատության խորհրդանիշ է դառնալու»,- նշել է Աքդենիզի քաղաքապետ Ֆազիլ Թուրքը:
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հրանտ Դինքի հիշատակը և ծաղկեպսակ դրեցին նորակառույց «խաղաղության և միաբանության» հուշարձանին:

ФОТО. В Турции открыли символ «мира и свободы» имени армянского журналиста
7 мая в турецком городе Акдениз состоялась церемония открытия парка имени журналиста армянского происхождения Гранта Динка, убитого в 2007 году.
На церемонии присутствовали вдова журналиста Ракель Динк, политический аналитик, писатель Али Байрамоглу, писатель и правозащитник Эсбер Ягмурдерели, актер Мустафа Алабора.
«Сад имени главного редактора газеты «Акос» станет символом мира и свободы», - отметил мэр Акдениза Фазиль Турк.
Присутствующие почтили память Динка минутой молчания и возложили венок у воздвигнутого недавно мемориала «Мира и единства».