Հայաստանցիների հետաքրքրությունը «Եվրատեսիլի» եզրափակիչի նկատմամբ շատ չի նվազի
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը կոչ է արել կանգնել այս տարվա «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում Հայաստանի ներկայացուցիչ Էմմիի կողքին: Հիշեցնենք, որ Էմմին երեկ չկարողացավ հաղթահարել մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլը:
Epress.am-ի հետ հեռախոսազրույցում Հարությանյանը նշել է, որ պետք է աջակցել Էմմիին, որպեսզի վերջինս շարունակի հանդես գալ համերգներով և մասնակցել մրցույթներին: Հարությունյանի խոսքով` այս տարի էլ Հանրային հեռուստառադիոընկերությունն ամեն ինչ արել էր` երգի հաջողությունը ապահովելու համար, և ինչպես նախորդ տարիների մասնակիցների դեպքում, պրոմո-տուրերի պակաս չէր զգացվել, և անգամ երգի տեսաերիզի նկարահանումներին հրավիրվել էր հայտնի բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամը, ով մեծ համարում ունի Գերմանիայում, որտեղ անցկացվում էր այս տարվա մրցույթը:
Ալեքսան Հարությունյանն ասել է, որ տեղի ունեցածը ողբերգություն չէ, մասնավորապես, Թուրքիան, որ միշտ մասնակցում է եզրափակիչ փուլերին, այս տարի նույնպես չի կարողացել հաղթահարել կիսաեզրափակչի արգելքը:
Պատասխանելով Epress.am-ի հարցին` արդյոք մայիսի 14-ին կայանալիք եզրափակիչ փուլի նկատմամբ հայաստանցիների հետաքրքրությունը կնվազի, Հարությունյանը նշել է, որ, անշուշտ, հետաքրքրությունն ավելի քիչ կլինի, քան այն դեպքում, եթե Էմմին եզրափակիչում լիներ, սակայն, հաշվի առնելով, որ Հայաստանում «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը մեծ տարածում ունի, այն միևնույնն է արժանանալու է հեռուստադիտողի մեծ ուշադրությանը:

Despite Not Being Represented in the Final, Armenian Audiences' Interest in Eurovision Doesn't Wane
Chair of the Council of Armenian Public Television and Radio Company Alexan Harutyunyan urged Armenian audiences to stand by Eurovision Armenia contestant Emmy's side, despite being left out of the chance to compete in the final.
Speaking to Epress.am yesterday, Harutyunyan noted that fans should support Emmy so she can continue to perform on stage and participate in other contests. In his words, as in previous years, the Armenian TV and Radio Company did everything this year to ensure the song's success, as well as organizing promo tours — even inviting famous Armenian-German boxer Artur Abrahamian, who's big in Germany where this year's Eurovision Song Contest was held, to star in the music video.
Harutyunyan added that the loss is not a tragedy, noting that Turkey, which, like Armenia, always qualified for the final, likewise was left out of the running this year.
Asked by Epress.am whether Armenian audiences' interest will have reduced for the May 14 final now that there was no hope of an Armenia win, Harutyunyan said, of course, interest will be less than if Emmy were in the final; however, considering that Eurovision has wide reach in Armenia, all the same, the contest will receive great attention from viewers in the country.