Գյուլին պատմել են, թե ինչ է մտածում Ռաքել Դինքն իր ամոսւնու սպանության մասին
Թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի նկատմամբ 2007 թվականին իրականացված սպանության մանրամասները հետազոտող Թուրքիայի նախագահին կից գործող Պետական վերահսկողական ծառայության (DDK) ներկայացուցիչները երկու շաբաթ առաջ այցելել են Դինքի կնոջը`Ռաքել Դինքին և ի գիտություն են ընդունել տվյալ կառույցի վերաբերյալ նրա բողոքները, հայտնում է Today’s Zaman-ը` հղում կատարելով Milliyet օրաթերթի վրա:
Պարբերականը նշում է, որ DDK-ի պաշտոնական ներկայացուցիչներն արդեն բազմաթիվ անհատների են լսել, որոնք կարող էին Դինքի սպանության մանրամասների վրա որոշակի լույս սփռել, սակայն Ռաքել Դինքի հետ հանդիպման ընթացքում, վերջինս ևս մեկ անգամ իր հիասթափությունն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Թուրքիան այդպես էլ չի կարողանում բացահայտել Հրանտ Դինքի սպանությունը:
Հիշեցնենք, որ Դինքի ընտանիքի փաստաբանները բազմիցս խոսել են հետաքննության ընթացքում տեղ գտած խնդիրների մասին:
Բացի ուժային կառույցների, որոնք, ինչպես պարզել է հետաքննությունը, տեղյակ են եղել ծրագրվող սպանության մասին, անուշադրության հանգամանքից, փաստաբանները մեղադրում են ոստիկանությանը որոշ կասկածյալներին պաշտպանելու նպատակով էական վկայությունները թաքցնելու մեջ:
Ըստ Milliyet-ի, նախագահ Գյուլը հետևում է DDK-ի կողմից նախաձեռնած առանձին հետաքննությանը և տեղեկացված է ծառայության կողմից իրականացվող աշխատանքների յուրաքանչյուր փուլի մասին: Նրան նաև պատմել են Ռաքել Դինքի հետ հանդիպման մանրամասները:

Вдова Динка недовольна DDK. Гюль все знает
Две недели назад представители Государственной службы контроля (DDK), действующей при президенте Турции и изучающей подробности убийства турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка в 2007 году, посетили вдову журналиста Ракель Динк и приняли во внимание ее недовольства работой этой структуры.
Milliyet по этому поводу пишет, что официальные представители DDK уже выслушали многих людей, которые могли пролить некоторый свет на убийство Динка. Однако в ходе встречи жена журналиста снова выразила разочарование тем, что Турции так и не удается раскрыть убийство ее мужа.
Адвокаты семьи Динков неоднократно говорили о проблемах в ходе расследования. Помимо силовых структур, которые, как выяснило следствие, знали о планируемом убийстве, адвокаты обвиняют полицию в сокрытии свидетельств для защиты некоторых подозреваемых.
«Президент Турции Абдулла Гюль следит за начатым DDK расследованием и в курсе каждого этапа работ службы. Ему рассказали и подробности встречи с Ракель Динк», - пишет издание.