Քոչարյանն ու Տեր-Պետրոսյանը կարող են հարցաքննվել Մարտի 1-ի գործով. ՀՔԾ
Հատուկ քննչական ծառայության ղեկավար Անդրանիկ Միրզոյանը չի բացառել, որ մարտի 1-ի գործի շրջանակներում առաջիկայում հարցաքննվեն ՀՀ առաջին և երկրորդ նախագահները:
«Իհարկե, այդ հարցն անպայման կքննարկվի և կորոշվի առաջին և երկրորդ նախագահների հարցաքննության նպատակահարմարությունը»,- ՀՔԾ ղեկավարի խոսքերն է փոխանցում Լragir.am-ը:
Միրզոյանի խոսքով` մյուս շաբաթվանից այլևս ավելի ծանրաբեռնված կաշխատեն Մարտի 1-ի գործի քննության առումով: Այս շաբաթվա վերջին ՀՔԾ ներկայացել են այդ գործով վկաներ` նախկինում հարցաքննված եւ չհարցաքննված, որոնք, ըստ Միրզոյանի, հնարավոր է, որ նոր ցուցմունքներ տան:
Միրզոյանը նաև հայտարարել է, թե Մարտի 1-ի գործը քննող քննչական խումբը համալրվել է, և այժմ այն բաղկացած է 15 քննիչից: Նա տեղեկացրել է, որ քննության ժամանակ կօգտագործվի Փաստահավաք խմբի տրամադրության տակ եղած նյութերը.
«Փաստահավաք խումբը մեծ աշխատանք է կատարել, և այդ աշխատանքի արդյունքնում ձեռք բերված ցանկացած ապացույց դրվելու է մեր ապացույցների կողքին»:
Ըստ Անդրանիկ Միրզոյանի` «այժմ հնարավորություն կա մեկ այլ տեսանկյունից նայել քրեական գործի ամբողջ ընթացքը, թե ինչպիսի գործողություններ են տարվել, նոր հանգամանքներ կարելի է ուսումնասիրման առարկա դարձնել, տեսնել` կա արդյոք նոր փորձաքննությունների նշանակման հնարարվորություն, նոր վկաների, ականատեսների, տուժողների ներկայացուցիչների լրացուցիչ հարցաքննության անհրաժեշտություն: Չի, բացառում, որ գործի քննությանը կարող են ներգրավվել նաև արտերկրից հրավիրված փորձագետներ»:

Глава ССС не исключает допрос Кочаряна и Тер-Петросяна
Руководитель Специальной следственной службы Андраник Мирзоян не исключает допроса первого и второго президентов Армении Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна в рамках дела «1 марта» (силовой разгон мирной демонстрации в 2008 году, протестующей против результатов президентских выборов, гибель 10 человек – ред.).
«Конечно, этот вопрос обязательно будет обсужден, после чего будет вынесено решение о целесообразности допроса первого и второго президентов», - цитирует слова Мирзояна Lragir.am.
По словам руководителя Службы, со следующей недели над делом «1 марта» будут работать более интенсивно. На этой неделе Службу посетили свидетели по делу, опрошенные и неопрошенные в прошлом, которые, по словам Мирзояна, могут дать новые показания.
Руководитель Специальной следственной службы сообщил о пополнении следственной группы, расследующей дело, до 15 следователей. Кроме того, в ходе следствия будут использованы материалы, имеющиеся у Группы по сбору фактов.
«Группа проделала большую работу, и все доказательства, выявленные в результате этой работы, пополнят то, что имеется у нас. Сейчас есть возможность рассмотреть весь процесс уголовного дела с другой стороны: можно изучить новые обстоятельства, выяснить, есть ли возможность назначения новых экспертиз и необходимость проведения дополнительных допросов свидетелей, очевидцев, представителей пострадавших. Не исключено, что в расследование могут быть привлечены зарубежные специалисты», - резюмировал Мирзоян.