Բլոգերը Նյու Յորքի աղբարկղում ահաբեկչությանը վերաբերող փաստաթղթեր է գտել
Նյու Յորքի բնակիչ Բակի Թուրքոն իր բլոգում հրապարակել է ահաբեկչության կասեցման վերաբերյալ ոստիկանությանը պատկանող փաստաթղթեր, որոնք գտել է Թայմզ-սքուերի աղբարկղներից մեկում, հայտնում է Associated Press-ը:
Հրապարակված փաստաթղթերը տրանպորտային միջոցների ստուգման մեխանիզմերի մասին կարգադրություններ և ցուցումներ են պարունակում, ինչպես նաև հուշումներ` ինչի վրա պետք է ուշադրություն դարձնել` հատուկ հոտեր, համարանիշերի բացակայություն և նմանատիպ այլ բաներ:
Բլոգերը պարզաբանել է, որ գտել է փաստաթղթերը դատարկ աղբարկղում, վերցրել է դրանք և արդեն տանն ուսումնասիրել: Նա որոշել է հրապարակել փաստաթղթերը, քանի որ համարել է, որ դրանք իրենց մեջ հասարակության համար սպառնալիք չեն պարունակում, սակայն դաս կլինի փաստաթղթերի հանդեպ անուշադիր կերպով վարվող ոստիկանների համար:
Նյու Յորքի ոստիկանության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ ցուցումների հրապարակումը տեղեկատվության արտահոսքի  չի հանգեցրել, սակայն խոստովանել են, որ կցանկանային առավել լուրջ վերաբերմունքի հասնել գերատեսչության փաստաթղթերի նկատմամբ:

Нью-йоркский блогер нашел в урне полицейские документы
Житель Нью-Йорка Баки Турко опубликовал в своем блоге документы полиции по предотвращению терактов, обнаруженные им в мусорном баке недалеко от Таймс-сквер, сообщает Лента.ru со ссылкой на Associated Press.
Опубликованные документы содержат инструкции по досмотру транспортных средств и указания, на что следует обращать особое внимание: специфические запахи, отсутствие номерных знаков и так далее. Там же приведена карта патрулирования улиц.
Блогер пояснил, что вытащил их из пустого мусорного бака, забрал с собой и рассмотрел только дома. Он решил опубликовать документы, поскольку счел, что это не создаст угрозы для общества, но послужит уроком полиции, небрежно относящейся к бумагам.
Представители полиции Нью-Йорка заявили, что публикация инструкций не привела к утечкам секретной информации, однако признали, что хотели бы добиться более серьезного отношения к документации ведомства.