Նախորդներին քննադատելը սխալ է. Սերժ Սարգսյան
Հայաստանը չի կարող դիտարկել Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հնարավորության հարցը: Նման հնարավորություն կարող է առաջանալ միայն ռազամական գործողությունների դեպքում: Այս մասին «Մոսկովսկիե Նովոստիի» հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Անընդհատ մեկ այլ, ավելի ուղիղ հարցադրում են անում. «Ինչո՞ւ Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»: Որովհետև մենք բանակցություններ ենք վարում, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը կնշանակի դրանց տապալում: Ամեն դեպքում ավելի լավ է բանակցությունները շարունակելը»,-նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Մեկնաբանելով 20 տարվա անկախության ընթացքում Հայաստանի ձեռքբերումների մասին հարցը` նախագահն ընդգծել է, որ ամենամեծ ձեռքբերումը երկրում կայունության պահպանումն է:
«Չէ որ ծանր ժամանակներ էին: Ռելսերի վրա դրված պլանային տնտեսությունը շուկայականի փոխակերպելու խնդիրներին զուգահեռ` մենք պետք է ապահովեինք բնակչության անվտանգությունը: Ադրբեջանը պատերազմ հրահրեց, Թուրքիան աներկբայորեն սատարում էր Ադրբեջանին, Վրաստանում քաղաքացիական պատերազմ էր ընթանում, այս պայմաններում չափազանց դժվար էր ժողովրդին անգամ առաջին անհրաժեշտության պարագաներով ապահովելը: Մենք լուրջ խնդիրներ ունեինք կապված էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հետ: Եվ այս ամենը` աղետալի երկրաշարժի հետևանքների ֆոնի վրա, երբ հարյուր հազարավոր մարդիկ առանց տանիք մնացին: Փախստականների ֆոնի վրա, չէ որ այդ շրջանում փոքրիկ Հայաստան եկան մոտ 500 հազար մարդիկ, մարդիկ, ովքեր փախչել էին ոչնչացումից: Փախել էին` ողջ ունեցվածքը թողնելով լքված տներում: Ամենամեծ ձեռքբերումը կայունության ապահովումն է:
«Առաջնորդները միշտ էլ իրենց նախորդներին քննադատելու գայթակղություն են ունենում: Ինչպես ասում են, «ամեն մեկն իրեն ստրատեգ է երևակայում` ճակատամարտին կողքից նայելով»: Ես երկրի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնեցի 2008-ին, և առաջին իսկ օրվանից խուսափել եմ նման մոտեցումից: Նախորդներին քննադատել նշանակում է սեփական ուսերին դրված պատասխանատվության բեռն ուրիշի վրա բարդել: Սա սխալ է: Ես շնորհակալ եմ և իմ նախորդներին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր որևէ լավ բան են արել Հայաստանի համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Неправильно критиковать предшественников – Серж Саргсян
Армения не может рассматривать возможность признания Нагорного Карабаха. Подобная возможность может реально возникнуть при возобновлении боевых действии. Об этом в интервью «Московским новостям» заявил презудент Серж Саргсян.
«Все время задают другой, более прямой вопрос: «Почему Армения не признает независимость Нагорного Карабаха?» Потому что мы ведем переговоры, a признание Нагорного Карабаха будет означать их срыв. Лучше все-таки вести переговоры», - отметил Серж Саргсян.
Комментируя достижения Армении за 20 лет независимости, президент отметил, что самое главное достижение - это сохранение стабильности в стране.
«Ведь были тяжелые времена. Наряду с проблемами перевода экономики с накатанных рельсов плановой на рыночные мы должны были обеспечить безопасность населения. Азербайджан развязал войну, Турция безоговорочно поддерживала Азербайджан, шла гражданская война в Грузии: в этих условиях было очень сложной задачей обеспечивать население товарами даже первой необходимости. У нас были большие проблемы с энергообеспечением. И все это на фоне последствий страшного землетрясения, когда сотни тысяч людей остались без крова. На фоне проблемы беженцев — ведь в маленькую Армению прибыло почти 500 тыс. человек, которые спасались от уничтожения. Убежали, оставив все имущество в покинутых домах. И самое большое достижение заключалось именно в том, что мы смогли обеспечить стабильность.
У руководителей всегда есть соблазн покритиковать предшественников. Как говорят, «каждый мнит себя стратегом, видя бой со стороны». Я возглавил страну в 2008 году и с первого же дня избегал подобного подхода. Критиковать предшественников, значит, перекладывать ответственность со своих плеч на чужие. Это неправильно. Я благодарен и моим предшественникам, и всем людям, которые что-то хорошее сделали для Армении», - заявил Серж Саргсян.