Երևանն ու Բաքուն ձերբազատվել են 2008 թվականի վախից
2010 թվականին Հարավային Կովկասի երկրները ձերբազատվեցին 2008 թվականի վախից, երբ Ռուսաստանը վերադարձավ տարածաշրջան նախկին մեթոդներով` «չեք ոզում լսել` գլխներիդ կստանաք»: Նման կարծիք մայիսի 17-ին «Կովկաս-2010» կոնֆերանսի ընթացքում հայտնել է ադրբեջանական «Զերկալո» պարբերականի քաղաքական վերլուծաբան Ռաուֆ Միրկադիրովը:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանի առաջին արձագանքը ռուս-վրացական պատերազմին վախն էր:
«Երբ Եվրամիության հինգ երկրների նախագահները որոշեցին գնալ և սատարել Թբիլիսիին, նրանք իջան Գյանջայում և ցամաքային տարածքով գնացին Վրաստան: Ադրբեջանի նախագահն անգամ գովազդի համար չբարեհաճեց հանդիպել նրանց, որպեսզի ցույց տա, թե ինչ դեր է խաղում իր երկիրը:
Հայաստանի նախագահի արձագանքը նույնպես խոսուն էր: Նա նստած էր Մեդվեդևի կողքին, երբ վերջինս ասաց, որ առաջ Ռուսաստանը հզոր էր, իսկ հիմա` էլ ավելի հզոր: Սերժ Սարգսյանը ափսոսանքով հաստատել է այդ միտքը», - ասել է Միրկադիրովը:
2008 թվականը, Միրկադիրովի կարծիքով, ցույց տվեց, որ Ղարաբաղի հարցում ստատուս-քվոն կարող է հեշտությամբ խախտվել, և պատերազմը կանգնեցնելը շատ դժվար կլինի. «Խողովակաշարերից 30 կմ հեռավորության վրա զորքեր են, որոնք պատրաստ են կրակել դրանց վրա: Պատերազմը շատ բան չի փոխի Ղարաբաղի կարգավիճակում. հաղթողներ չեն լինի, «գրավյալ» տարածքները չեն ավելանա, հնարավոր է` կնվազեն: Կոսովոյի պես ճանաչում նույնպես չի լինի», - ասել է վերլուծաբանը:
Նրա համոզմամբ` հակամարտությունը չի լուծվի, անգամ եթե Ադրբեջանին վերադարձնեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ եղած տարածքները:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի վրա ճնշում են գործադրում, որպեսզի նրանք ինչ-որ բան ստորագրեն: Այժմ իրավիճակն այնպիսին է, որ Բաքուն ու Երևանը ինքնուրույն կարող են ընտրել ստատուս-քվոն խախտելու ժամանակը: Ոչ ոք չի բաժանում զորքերը սահմանի վրա: Խաղաղարարների տեղակայումը կպահպանի հակամարտությունը, բայց կողմերը չեն կարողանա ինքնագլուխ խախտել ստատուս-քվոն:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ձեռքից լծակները կանցնեն Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին: Դրա հետևանքով թե' Իլհամ Ալիևի, թե' Սերժ Սարգսյանի վրա ճնշումը կավելանա: Հայաստանում որոշ քաղաքական գործընթացներ նույնպես պետք է դիտարկել այդ տեսանկյունից: Ոչ «Բարգավաճ Հայաստանը», որ դաշնակները չեն կարող Սերժ Սարգսյանի դաշնակիցը լինել: Դաշնակից կարող է դառնալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը», - անսպասելիորեն ամփոփել է Միրկադիրովը:

Baku and Yerevan Got Rid of the Fear of 2008: Analyst
In 2010, the South Caucasus countries were freed from the fear of 2008 when Russia returned to the old methods: "I don't want to hear; you'll get it on your heads." This view was expressed by Baku-based Zerkalu news outlet political analyst Rauf Mirgadirov (pictured below) at "Caucasus-2010," an international conference held in Congress Hotel in Yerevan on Tuesday.
According to him, Azerbaijan's initial reaction to the Russo-Georgian war was fear. "When the presidents of 5 EU countries decided to go and support Tbilisi, they landed in Ganja and drove overland to Georgia. Azerbaijan's president didn't even meet them for the sake of advertising, to show the role played by his country.
"The reaction of Armenia's president too was exemplary. He sat next to Medvedev when the latter said Russia was powerful before, but now it's even more powerful. Serzh Sargsyan confirmed this thought with great regret," said Mirgadirov.
2008, according to the analyst, showed that the status quo in Karabakh could easily be disrupted and stopping the war will be very difficult. "There are troops within 30 km of the pipelines who are ready to shoot at them ... the war will change little in Karabakh's status: there won't be winners, the occupied territories won't increase; it's possible, they will decrease. Recognition as in Kosovo, as well, won't be."
The conflict will not be solved, even if the territories surrounding Nagorno-Karabakh are returned to Azerbaijan, said Mirgadirov.
"There is pressure on Armenia and Azerbaijan to sign something. Now the situation is such that Baku and Yerevan can choose the time to break the status quo. No one distributes the troops on the border. The deployment of peacekeepers will sustain the conflict, but the parties cannot break the status quo without permission.
"Leverage will go from the hands of Armenia and Azerbaijan to Russia and the United States. Because of this, pressure will intensify on both Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan. Some political processes in Armenia also should be viewed from this point of view. Neither Prosperous Armenia nor the Dashnaks can be allies of Serzh Sargsyan. An ally can be Levon Ter-Petrossian," he said, rather unexpectedly.