Երևանն ու Բաքուն ձերբազատվել են 2008 թվականի վախից
2010 թվականին Հարավային Կովկասի երկրները ձերբազատվեցին 2008 թվականի վախից, երբ Ռուսաստանը վերադարձավ տարածաշրջան նախկին մեթոդներով` «չեք ոզում լսել` գլխներիդ կստանաք»: Նման կարծիք մայիսի 17-ին «Կովկաս-2010» կոնֆերանսի ընթացքում հայտնել է ադրբեջանական «Զերկալո» պարբերականի քաղաքական վերլուծաբան Ռաուֆ Միրկադիրովը:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանի առաջին արձագանքը ռուս-վրացական պատերազմին վախն էր:
«Երբ Եվրամիության հինգ երկրների նախագահները որոշեցին գնալ և սատարել Թբիլիսիին, նրանք իջան Գյանջայում և ցամաքային տարածքով գնացին Վրաստան: Ադրբեջանի նախագահն անգամ գովազդի համար չբարեհաճեց հանդիպել նրանց, որպեսզի ցույց տա, թե ինչ դեր է խաղում իր երկիրը:
Հայաստանի նախագահի արձագանքը նույնպես խոսուն էր: Նա նստած էր Մեդվեդևի կողքին, երբ վերջինս ասաց, որ առաջ Ռուսաստանը հզոր էր, իսկ հիմա` էլ ավելի հզոր: Սերժ Սարգսյանը ափսոսանքով հաստատել է այդ միտքը», - ասել է Միրկադիրովը:
2008 թվականը, Միրկադիրովի կարծիքով, ցույց տվեց, որ Ղարաբաղի հարցում ստատուս-քվոն կարող է հեշտությամբ խախտվել, և պատերազմը կանգնեցնելը շատ դժվար կլինի. «Խողովակաշարերից 30 կմ հեռավորության վրա զորքեր են, որոնք պատրաստ են կրակել դրանց վրա: Պատերազմը շատ բան չի փոխի Ղարաբաղի կարգավիճակում. հաղթողներ չեն լինի, «գրավյալ» տարածքները չեն ավելանա, հնարավոր է` կնվազեն: Կոսովոյի պես ճանաչում նույնպես չի լինի», - ասել է վերլուծաբանը:
Նրա համոզմամբ` հակամարտությունը չի լուծվի, անգամ եթե Ադրբեջանին վերադարձնեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ եղած տարածքները:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի վրա ճնշում են գործադրում, որպեսզի նրանք ինչ-որ բան ստորագրեն: Այժմ իրավիճակն այնպիսին է, որ Բաքուն ու Երևանը ինքնուրույն կարող են ընտրել ստատուս-քվոն խախտելու ժամանակը: Ոչ ոք չի բաժանում զորքերը սահմանի վրա: Խաղաղարարների տեղակայումը կպահպանի հակամարտությունը, բայց կողմերը չեն կարողանա ինքնագլուխ խախտել ստատուս-քվոն:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ձեռքից լծակները կանցնեն Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին: Դրա հետևանքով թե' Իլհամ Ալիևի, թե' Սերժ Սարգսյանի վրա ճնշումը կավելանա: Հայաստանում որոշ քաղաքական գործընթացներ նույնպես պետք է դիտարկել այդ տեսանկյունից: Ոչ «Բարգավաճ Հայաստանը», որ դաշնակները չեն կարող Սերժ Սարգսյանի դաշնակիցը լինել: Դաշնակից կարող է դառնալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը», - անսպասելիորեն ամփոփել է Միրկադիրովը:

Баку и Ереван избавились от страха-2008
В 2010 году страны Южного Кавказа освободились от страха 2008 года, когда Россия вернулась в регион прежними методами: «не хотите слушать - дадим по башке». Подобное мнение выскзал в Ереване на международной конференции КАВКАЗ-2010 политобозреватель бакинской газеты «Зеркало» Рауф Миркадыров (на фото).
По его словам, первой реакцией Азербайджана на российско-грузинскую 5-дневную войну был страх. «Когда президенты пяти стран Евросоюза решили поехать поддержать Тбилиси, они приземлились в Гяндже и поехали наземно. Президент Азербайджана не соизволил с ними встретиться даже ради рекламы, чтобы показать, какую роль играет его страна.
Реакция армянского президента тоже была показательной. Он сидел рядом с Медведевым, когда тот сказал, что раньше Россия была мощной, а сейчас еще мощнее. Серж Саргсян с большим сожалением подтвердил эту мысль».
2008 год, по мнению Миркадырова, показал, что статус-кво в карабахском вопросе может быть легко нарушен, и остановить войну будет очень сложно: «В 30 км от трубопровода стоят войска, готовые стрелять по нему. Турция не сможет остаться в стороне по внутренним причинам. Кто бы ни был у власти, им придется реагировать. Война мало что изменит в статусе Карабаха, победивших не будет, территория оккупации не увеличится, возможно, уменьшится. Признанния как в Косово тоже не будет».
Конфликт не решится, даже если Азербайджану вернут территории вокруг Нагорного Карабаха, уверен бакинский аналитик. «На Азербайджан и Армению давят, чтобы они что-то подписали. Сейчас ситуация такова, что Баку и Ереван сами могут выбрать время для нарушения статуса-кво. Никто не разделяет войска на границе, и размещение там миротворцев сохранит конфликт, но стороны не смогут нарушить статус-кво самовольно. Рычаги из рук Армении и Азербайджана перейдут к России и США. Из-за этого давление усилится и на Ильхама Алиева, и на Сержа Саргсяна. Некторые политические процессы внутри Армении нужно рассматривать и с этой точки зрения. Ни «Процветающая Армения», ни дашнаки не могут быть союзниками Сержа Саргсяна. Им может стать Левон Тер-Петросян», - неожиданно резюмировал обозреватель «Зеркало».