Հայրապետյանն ու Փամբուկյանն ամենաշատն են բացակայում, Ալավերդյանը` ամենաակտիվն է ԱԺ-ում
Այսօր գործարկվել է parliamentmonitoring.am կայքը, որի էջերից մեկում ներկայացված է ԱԺ պատգամավորների ու խմբակցությունների աշխատանք թվերով: Վիճակագրության օգնությամբ կարելի է ստույգ իմանալ, թե ինչպես են քվեարկել պատգամավորները 6-7 նստաշրջանների ընթացքում, որ նիստերից են բացակայել, քանի անգամ պարզապես չեն մասնակցել քվեարկությանը, քանի անգամ են մոտեցել ամբիոնին՝ ելույթ ունենալու համար, քանի անգամ և ինչպիսի օրենսդրական նախաձեռնություններով են հանդես եկել:
Մասնավորապես, ամենաշատը քվեարկածների առաջին եռյակում են գտնվում Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչներ Գագիկ Մելիքյանը` 238 անգամ, Հրանտ Գրիգորյանը` 238 և ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` 237:
Ամենաշատը ԱԺ նիստերից բացակայել են Ռուբեն Հայրապետյանը` 239 նիստից 237 բացակա, ՀՀԿ-ական Հարություն Փամբուկյանը` 237 անգամ, ՀՅԴ-ական Ալվարդ Պետրոսյանը` 234 անգամ:
Ամենաշատը ԱԺ ամբիոնից ելույթներ են ունեցել «Ժառանգության» պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը` 71 անգամ, ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը` 69 անգամ և «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը` 38 անգամ:

Армянские олигархи игнорируют заседания парламента
С 17 мая задействован сайт parliamentmonitoring.am, на одной из страниц которого в числах представлена работа депутатов и фракций армянского парламента. Статистика показывает, как голосовали депутаты, сколько раз отсутствовали на заседаниях, сколько раз просто не участвовали в голосовании, подходили к трибуне для выступления, сколько раз и с какой законодательной инициативой они выступали.
В частности, в первую тройку голосовавших больше остальных попали члены правящей Республиканской партии Гагик Меликян – 238, Грант Григорян – 238 и спикер Национального Собрания Овик Абрамян – 237.  Республиканец, президент Федерации футбола Армении, владелец «Армянского банка развития», завода минеральных вод «Бжни» Рубен Айрапетян набрал больше всего пропусков за непосещение заседаний – 237 пропусков из 239 заседаний, республиканец, президент федерации тениса Армении, владелец Лусакертской птицефабрики Арутюн Памбукян – 237, дашнак Алвард Петросян – 234.
Лидером среди выступающих с трибуны парламента стала бывший Омбудсмен, депутат от «Наследия» Лариса Алавердян – 71, за ней идут дашнак Арцвик Минасян – 69 и руководитель фракции «Наследие» Степан Сафарян – 38.